Biden: USA jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra

"Amerika je zpátky," prohlásil dnes na tiskové konferenci k oficiální nominaci lídrů svého zahraničněpolitického a bezpečnostního týmu nastupující prezident USA Joe Biden. Spojené státy jsou podle něj připraveny znovu zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Biden potvrdil výběr Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí společně s dalšími již dříve oznámenými nominacemi.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Jedním ze zásadních témat nastupující administrativy bude podle Bidena boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V budoucí vládě bude mít pozici na úrovni ministra s přístupem do Národní bezpečnostní rady (NSC). Podle Bidena se tak poprvé dostane otázka klimatických změn na pořad zásadních jednání o americké bezpečnosti.

"Je to tým, který je odrazem skutečnosti, že Amerika je zpátky, připravená vést svět, ne se z něj stahovat," řekl Biden, který staví svou diplomatickou vizi na kontrastu k dosavadní zahraniční politice republikána Donalda Trumpa, jež stála na principu "Amerika na prvním místě". To podle kritiků mnohdy zatížilo vztahy USA s tradičními spojenci.

Biden prohlásil, že jej při nedávných rozhovorech s dalšími světovými lídry zarazilo, "jak moc se těší na to, až Spojené státy znovu zaujmou svou historickou roli globálního lídra v (oblasti) Pacifiku, stejně jako Atlantiku, po celém světě".

Nastupující prezident USA kromě Blinkena rovněž potvrdil do funkce národního bezpečnostního poradce Jake Sullivana, Lindu Thomasovou Greenfieldovou jako kandidátku na velvyslankyni USA při OSN a Alejandra Mayorkase jako uchazeče o post ministra pro vnitřní bezpečnost. Avril Hainesová by se pak měla stát ředitelkou tajných služeb (DNI).

John Kerry ve svém vystoupení prohlásil, že se s klimatickými změnami nemůže vypořádat jen jedna země, ale musí se spojit celý svět. Označil za správné, že Biden chystá hned první den své vlády přivést USA zpět k pařížské klimatické dohodě z roku 2015, bude podle něj však potřeba přijmout ještě další kroky.

Všechny Bidenem oznámené kandidáty kromě Kerryho a Sullivana musí do jejich funkcí potvrdit Senát. Po listopadových volbách přitom zatím není jasné, která ze stran vlivnou horní komoru Kongresu ovládne. O tom rozhodne až dvojice ostře sledovaných hlasování v Georgii na začátku ledna.

Několik republikánů však již vyjádřilo nesouhlas s některými kandidáty, kteří jsou většinou zkušenými činiteli z bývalé administrativy demokrata Baracka Obamy. Všichni mají vzdělání z prestižních amerických univerzit a jsou dobře známí ve washingtonských i mezinárodních diplomatických kruzích.

Republikánský senátor Tom Cotton například prohlásil, že se Biden obklopuje "objímači pand", kteří nebudou prosazovat dostatečně silný postup vůči Číně. Podle Marca Rubia, který je členem zahraničního výboru, jenž bude Bidenovy nominanty posuzovat, je výběr budoucího prezidenta "neinspirativní".

Podle demokratovy kanceláře jsou však všichni zvolení činitelé "krizí ozkoušení lídři", kteří se budou schopni zhostit svých povinností naplno hned od prvního dne ve funkci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár nedaleko Kapitolu přerušil nácvik Bidenovy inaugurace

18.01.2021 18:09 Aktualizováno Nácvik inaugurace demokrata Joea Bidena na schodech vedoucích do sídla Kongresu USA ve Washingtonu…

Biden ve středu převezme vedení země, Trump má nejhorší popularitu v…

18.01.2021 15:07 Po čtyřech bouřlivých letech ve středu skončí mandát Donalda Trumpa a funkce prezidenta Spojených…

Trump plánuje milost nebo mírnější trest pro více než 100 lidí

18.01.2021 10:45 Končící americký prezident Donald Trump plánuje den před svým odchodem z funkce udělit milost nebo…

Počet nakažených se celosvětově blíží k jednomu stu milionů

18.01.2021 08:49 Země světa v součtu registrují více než 95 milionů případů koronavirové nákazy, ukazují databáze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama