Pokud americké státy zruší omezení vyvolaná pandemií příliš brzy, zemře v USA do srpna letošního roku dalších 74.000 lidí. Vyplývá to z analýzy Washingtonské univerzity, o níž dnes informovala agentura Reuters. K dnešnímu dni s diagnózou covid-19 ve Spojených státech zemřelo podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse přes 56.000 lidí, počet nakažených se blíží milionu.
Washingtonská univerzita varovala, že křivka úmrtí dosáhla v USA vrcholu 15. dubna s počtem 2700 mrtvých, ale od té doby se vyrovnává pomaleji, než se čekalo. Šéf výzkumného týmu Christopher Murray uvedl, že pokud státy neuváženě zruší zavedené epidemické restrikce, denní počty mrtvých znovu stoupnou.
O restartu ekonomiky uvažuje velký počet amerických států od Aljašky na severu po Mississippi na jihu. Řada z nich už některá protikoronavirová opatření odvolala. Ve státě Georgia otevřeli restaurace, o pátečním zrušení karantény hovoří texaský guvernér Greg Abbott.
V Kalifornii naopak tamní guvernér Gavin Newsom oznámil, že protiepidemická opatření se zpřísní. Způsobil to minulý víkend, kdy se lidé vydali na vyhlášené kalifornské pláže a přísná pravidla chování mnozí ignorovali. K zachování odstupu mezi lidmi dnes vyzvala i hlavní koordinátorka boje s pandemií v Bílém domě Deborah Birxová.
Agentura Reuters a společnost Ipsos dnes zveřejnily výsledky průzkumu, podle nichž ani po odvolání karantény nehodlá téměř polovina Američanů navštěvovat veřejná místa, dokud nebude existovat prokazatelně účinná vakcinace. Výzkum proběhl mezi lidmi, kteří dřív běžně navštěvovali kina, sportoviště, koncertní síně nebo divadla.
Jen deset procent dotázaných je odhodláno žít postaru, i když účinná ochrana k dispozici nebude. Dalších deset procent je ochotno rok na vakcínu počkat. Zbytek si se situací neví rady.
Související
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
Nebudeme na to sami. NATO i Američané popřeli zprávu, že USA od roku 2027 nebudou bránit Evropu
USA (Spojené státy americké) , Vědci , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
před 50 minutami
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
před 1 hodinou
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
před 2 hodinami
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
před 3 hodinami
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
před 4 hodinami
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 4 hodinami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 5 hodinami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 6 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 7 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Ukrajina by se mohla stát členem Evropské unie k 1. lednu 2027, pokud bude přijat návrh mírového urovnání, který je v současné době projednáván v rámci amerických zprostředkovaných jednání o ukončení dlouholetého konfliktu s Ruskem. O této informaci informoval v pátek list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s obsahem dokumentu.
Zdroj: Libor Novák