Brzké zrušení restrikcí zabije v USA 74 000 lidí, tvrdí vědci

Pokud americké státy zruší omezení vyvolaná pandemií příliš brzy, zemře v USA do srpna letošního roku dalších 74.000 lidí. Vyplývá to z analýzy Washingtonské univerzity, o níž dnes informovala agentura Reuters. K dnešnímu dni s diagnózou covid-19 ve Spojených státech zemřelo podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse přes 56.000 lidí, počet nakažených se blíží milionu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Washingtonská univerzita varovala, že křivka úmrtí dosáhla v USA vrcholu 15. dubna s počtem 2700 mrtvých, ale od té doby se vyrovnává pomaleji, než se čekalo. Šéf výzkumného týmu Christopher Murray uvedl, že pokud státy neuváženě zruší zavedené epidemické restrikce, denní počty mrtvých znovu stoupnou.

O restartu ekonomiky uvažuje velký počet amerických států od Aljašky na severu po Mississippi na jihu. Řada z nich už některá protikoronavirová opatření odvolala. Ve státě Georgia otevřeli restaurace, o pátečním zrušení karantény hovoří texaský guvernér Greg Abbott.

V Kalifornii naopak tamní guvernér Gavin Newsom oznámil, že protiepidemická opatření se zpřísní. Způsobil to minulý víkend, kdy se lidé vydali na vyhlášené kalifornské pláže a přísná pravidla chování mnozí ignorovali. K zachování odstupu mezi lidmi dnes vyzvala i hlavní koordinátorka boje s pandemií v Bílém domě Deborah Birxová.

Agentura Reuters a společnost Ipsos dnes zveřejnily výsledky průzkumu, podle nichž ani po odvolání karantény nehodlá téměř polovina Američanů navštěvovat veřejná místa, dokud nebude existovat prokazatelně účinná vakcinace. Výzkum proběhl mezi lidmi, kteří dřív běžně navštěvovali kina, sportoviště, koncertní síně nebo divadla.

Jen deset procent dotázaných je odhodláno žít postaru, i když účinná ochrana k dispozici nebude. Dalších deset procent je ochotno rok na vakcínu počkat. Zbytek si se situací neví rady.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump změnil soudní verdikt, jeho bývalý poradce Stone nemusí do vězení

11.07.2020 20:28 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump zmírnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a…

Pandemie v USA: Počet nových případů covidu-19 opět rekordní, situace je…

11.07.2020 19:14 Aktualizováno Počet případů nákazy koronavirem ve Spojených státech se v pátek zvýšil o téměř 69.000. Již potřetí…

USA varují své občany, že jim v Číně hrozí vyšší riziko zadržení

11.07.2020 18:19 Americké ministerstvo zahraničí dnes varovalo občany USA, že jim v Číně hrozí zvýšené riziko…

"Cunami je tady." Texas čelí náporu koronaviru, nemocnice na pokraji…

11.07.2020 17:24 Druhý nejlidnatější americký stát Texas v posledních dnech téměř denně překonává dosavadní denní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy