Členem Trumpova týmu je kontroverzní vědec, šíří nesmysly ohledně koronaviru

Skupina 78 výzkumníků a doktorů z lékařské fakulty prestižní Stanfordovy univerzity v otevřeném dopise zkritizovala svého bývalého kolegu a nového člena krizového štábu Bílého domu Scotta Atlase kvůli tomu, že podle nich ve svých veřejných vystoupeních šíří "nepravdy a zkreslené vědecké poznatky". Informaci přinesl zpravodajský server ABC.

Scott Atlas (vědec)

Atlas je specializovaný neuroradiolog a podle ABC nemá zkušenosti s léčbou infekčních nemocí. Do prezidentova týmu se připojil v srpnu, předtím se však často objevoval na republikánům nakloněné stanici Fox News, kterou Trump často sleduje a komentuje. Atlas ve svých televizních vystoupeních nezřídka pochyboval o účinnosti nošení roušek pro prevenci přenosu koronaviru a byl zastáncem zahájení prezenční školní výuky nehledě na stav pandemie, což jsou pozice blízké Trumpovi.

Experti ze Stanfordu ve svém dopise uvádí, že cítí "morální a etickou zodpovědnost" ohradit se proti Atlasovým kontroverzním tvrzením ohledně zmírňování šíření koronaviru. Jeho sdělení přitom charakterizují jako "názory a výroky, jež odporují ustanoveným vědeckým poznatkům", a které "podrývají zdravotnické úřady a důvěryhodnost vědy, která je hnací silou účinných opatření na ochranu veřejného zdraví".

Atlas byl v minulosti na Stanfordu šéfem neuroradiologie. Trump o něm v srpnu při oznamování jeho jmenování do krizového štábu prohlásil, že je to "velmi slavný muž, který je také vysoce respektovaný".

Autoři v dopisu vyjmenovávají široce přijímané lékařské poznatky, které jsou podle nich v nesouladu s Atlasovými nedávnými výroky o koronaviru. Týkají se například nošení roušek, nebezpečí přenosu viru lidmi, kteří nemají příznaky onemocnění covid-19, a hrozeb, jež nákaza představuje pro některé děti.

Atlas s Trumpem například podle ABC v minulosti podpořili postup, kdy by se koronavirus nechal volně šířit mezi lidmi, čímž by se podle nich posílila imunita celé společnosti. Experti však v dopisu tvrdí, že se jedná o nebezpečnou strategii.

Kritiku si vysloužily rovněž Atlasovy pochyby o tom, zda mohou děti přenášet koronavirus a jeho následné stížnosti, že USA jsou jedinou zemí na světě, která je "hysterická ohledně otevírání škol". Experti ze Stanfordu však uvádějí, že zatímco se děti nakazí méně často než dospělí, stále více se ukazují závažné krátkodobé i dlouhodobé následky covidu-19 u dětí a mladistvých.

Závěrem autoři dopisu vyzývají k tomu, aby americká vláda přijímala rozhodnutí podepřená vědeckými poznatky a varují, že pokud tak neučiní, podrývá snahy o boj s touto nemocí, v souvislosti s níž již v USA zemřelo přes 191.000 lidí. "Pokud se nebudeme řídit vědou - nebo budeme vědu úmyslně nesprávně vykládat - povede to k obrovské a zbytečné újmě," uzavírají odborníci ze Stanfordské univerzity.

Spojené státy jsou podle absolutních čísel nejhůře zasaženou zemí na světě, k dnešnímu dni evidují již necelých 6,4 milionu potvrzených nálezů na SARS-CoV-2 od začátku pandemie.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama