Demokrati se snaží Trumpovu vinu dokázat výroky "vzbouřenců"

Demokratičtí kongresmani dnes v americkém Senátu dokončují prezentaci důkazů ve snaze usvědčit bývalého prezidenta Donalda Trumpa z vyprovokování nepokojů v Kapitolu. Třetí den procesu zahájili líčením událostí 6. ledna z pohledu "vzbouřenců". Ti v mnoha případech dávali najevo, že do areálu Kongresu USA vtrhli kvůli Trumpovi a jeho kampani proti výsledkům voleb.

Donald Trump
doporučujeme

"Věřili, že plní jeho rozkazy," řekla kongresmanka ze státu Colorado Diana DeGetteová. Připomenula, že Trump své příznivce na den schůze Kongresu k výsledkům prezidentské volby pozval do Washingtonu a následně je v projevu u Bílého domu nabádal k manifestaci u Kapitolu.

Obžaloba, kterou v procesu kolem ústavní žaloby tvoří skupina demokratických členů Sněmovny reprezentantů, dnes stejně jako ve středu své argumenty opírá o videa a zpravodajské články. DeGetteová předložila mimo jiné klip, na kterém jeden z výtržníků říká policii v Kapitolu: "Posloucháme Trumpa, vašeho šéfa". Upozornila i na další podobný případ, kdy muž na půdě Kongresu uvedl: "Náš prezident nás tu chce." Podle DeGetteové je takových příkladů nespočet.

Sněmovní tým se snaží dál posilovat pojítko mezi počínáním lidí, kteří 6. ledna přerušili projednávání volebních výsledků, a výroky Trumpa, který soustavně označoval volby za zmanipulované a hovořil o potřebě zastavit "krádež" prezidentského úřadu. Po napadení Kongresu, které si vyžádalo pět mrtvých, jej demokraty ovládaná sněmovna obvinila z "podněcování ke vzpouře".

Po dnešku dostane prostor pro hlavní argumentaci tým Trumpových právníků, kteří budou mít také 16 hodin jednacího času. Jelikož se neočekává, že by byli předvoláváni svědci, mohlo by projednávání druhé ústavní žaloby proti Trumpovi skončit už o víkendu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama