Soud ve Spojených státech dnes odmítl propustit na kauci bývalého peruánského prezidenta Alejandra Toleda, který je ve vlasti stíhán pro podezření z úplatkářství. Soudce nesouhlas s kaucí zdůvodnil tím, že Toledo nedokázal soudu vyvrátit obavy z útěku během extradičního řízení, napsala agentura AP.
Toledův obhájce u soudu argumentoval tím, že psychický i fyzický stav bývalého prezidenta se stále zhoršuje, neboť je od zadržení 16. července na samotce.
Slyšení bylo emočně vypjaté, neboť Toledova žena Éliane křičela na prokurátory, že budou osobně odpovědní za smrt jejího muže. Ostraha Toledovou nakonec musela vyvést ze soudní síně.
Peruánská generální prokuratura Toleda, který stál v čele jihoamerického státu v letech 2001 až 2006, viní z toho, že převzal úplatek od brazilské stavební firmy Odebrecht. Kvůli přijímání úplatků od firmy Odebrecht zahájily v předchozích letech peruánské úřady vyšetřování všech peruánských exprezidentů, kteří stáli v čele země od roku 2001. Jeden z nich, Alan García, spáchal před zatčením letos v dubnu sebevraždu.
Toledo měl podle prokurátorů dostat od Odebrechtu 20 milionů dolarů (470 milionů korun) za příslib vítězství v soutěži o státní zakázku. Exprezident žije v USA a Peru před rokem požádalo o jeho vydání. Třiasedmdesátiletý politik provinění popírá.
Související
V USA zatkli peruánského exprezidenta, je namočen v kauze Odebrecht
Peru chce dostat exprezidenta před soud, žádost o pomoc dorazila až k Trumpovi
Alejandro Toledo , USA (Spojené státy americké) , Peru , Odebrecht
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 1 hodinou
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 1 hodinou
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 2 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 3 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 3 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 4 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 4 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 6 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
včera
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru v Davosu oznámil dosažení „rámcové dohody“ ohledně Grónska, čímž alespoň dočasně zažehnal hrozící transatlantickou krizi. Poté, co několik dní stupňoval napětí výhrůžkami o vojenském obsazení ostrova a uvalení drastických cel na evropské spojence, došlo po schůzce s šéfem NATO Markem Ruttem k nečekanému obratu. Trump sice odvolal hrozbu deseti- až pětadvacetiprocentních cel, která měla začít platit od února, ale zároveň dal jasně najevo, že jeho ambice získat nad Arktidou kontrolu zůstávají neměnné.
Zdroj: Libor Novák