Newyorská generální prokurátorka podala žalobu na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho tři dospělé děti v souvislosti s podvody, kterých se podle ní dopustili při podnikání, uvedla agentura Reuters. Trump dnes žalobu znovu označil za politický "hon na čarodějnice" a prokurátorku Letitii Jamesovou, která je Afroameričanka, nazval "rasistkou a podvodnicí".
Právní tým prokurátorky Jamesové už od března 2019 sestavoval model Trumpova podnikání a zkoumal, zda jeho společnosti nenadsazovaly hodnotu jeho majetku ve snaze získávat výhodnější půjčky a naopak ji nepodceňovaly pro daňové účely.
Ve více než 200stránkové žalobě podané u newyorského státního soudu na Manhattanu se hovoří o obvinění rodinné firmy The Trump Organization z toho, že se zapojila do "četných podvodů a zkreslování" při přípravě Trumpových finančních výročních prohlášení v letech 2011 až 2021. Podvody se podle žaloby týkaly všech oblastí Trumpova podnikání, včetně jeho nemovitostí a golfových hřišť.
"Tyto podvody a zkreslování byly podobné povahy a byly spáchány vyšším managementem společnosti The Trump Organization v rámci společné práce na každoročním prohlášení a byly schváleny na nejvyšší úrovni v rámci organizace, včetně panem Trumpem samotným," stojí v žalobě. Za obžalované jsou označeni Donald Trump, jeho děti Donald Trump Jr., Eric Trump a Ivanka Trumpová. Spolu s nimi jsou zmíněni i Allen Weisselberg a Jeff McConney, kteří patřili či patří k vedení společnosti.
Podle prokurátory Jamesové vyšetřování odhalilo "závažné důkazy" o tom, že Trump a jeho společnost podvodně ocenili množství z jejich majetku. Bývalý republikánský prezident jakékoli pochybení již dříve odmítl a vyšetřování Jamesové označil za politický "hon na čarodějnice". Společnost The Trump Organization označila obvinění za "nepodložená"
Dnes podaná žaloba následuje po dlouhém vyšetřování, během kterého Jamesová obvinila Trumpa, jeho společnost a některé členy rodiny z používání zdržovací taktiky, kdy ignorovali předvolání a vyhýbali se podání svědectví. Trump letos 10. srpna za zavřenými dveřmi v kanceláři generální prokurátorky odmítl odpovídat na otázky a více než 400krát zmínil ústavní právo nevypovídat ve vlastní neprospěch. Donald Trump Jr. a Ivanka Trumpová souhlasili s podáním výpovědi pouze po rozhodnutí soudu. Když měl v roce 2020 vypovídat Eric Trump, rovněž nic neřekl a jen více než 500krát zmínil právo nevypovídat ve vlastní neprospěch, napsala agentura Reuters.
Související
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
před 2 hodinami
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
před 3 hodinami
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
před 4 hodinami
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
před 4 hodinami
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
před 5 hodinami
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
před 6 hodinami
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
před 7 hodinami
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
před 7 hodinami
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
před 8 hodinami
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
před 9 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
před 10 hodinami
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
před 11 hodinami
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
před 12 hodinami
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
před 13 hodinami
Britům dochází trpělivost. Tlačí na Starmera, aby proti Trumpovi vytvořil vlastní verzi evropské obchodní bazuky
před 13 hodinami
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
před 14 hodinami
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
před 15 hodinami
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
před 16 hodinami
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
včera
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
Dnes uplynulo přesně 40 let od nejhorší jaderné katastrofy v dějinách lidstva. V roce 1986 došlo v tehdejším Sovětském svazu na území dnešní Ukrajiny k explozi reaktoru číslo 4 v černobylské jaderné elektrárně. Tato událost, která kontaminovala téměř 50 000 kilometrů čtverečních půdy a ovlivnila životy více než 3,5 milionu lidí, zůstává dodnes mementem jaderné bezpečnosti.
Zdroj: Libor Novák