FDA schválila čtvrtou dávku vakcíny Pfizer/BioNTech pro lidi starší 50 let

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes schválil možnost aplikace druhé posilovací dávky vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech pro všechny osoby starší 50 let. U lidí nad 12 let další posilovací dávku, tedy celkově čtvrtou, schválil v případě, že mají narušený imunitní systém. Americká média poznamenaly, že se experti zatím zcela neshodují, zda další dávky proticovidových vakcín přináší výrazné navýšení imunity.

Podle rozhodnutí FDA je možné čtvrtou dávku aplikovat nejméně čtyři měsíce po předchozí injekci. Vědcům nicméně není dosud jasné, jak dlouho přetrvává ochrana po třetí dávce vakcíny a kdy je tedy nejlepší dostat čtvrtou.

FDA před dnešním rozhodnutím věc nekonzultovala se svým nezávislým panelem expertů jako v případě minulých obdobných rozhodnutí. Agentura AP to vysvětluje tím, že odborníci nejsou zcela jednotní v tom, kolik dat je potřeba k vyhodnocení prospěšnosti čtvrté dávky.

Izrael začal druhou posilovací injekci nabízet jako jedna z prvních zemí na světě a jeho data nenasvědčují, že by u mladších lidí bez dalších zdravotních komplikací výrazně posilovala ochranu před covidem-19. U osob nad 60 let přeočkovaných čtvrtou dávkou po nejméně čtyřech měsících bylo sice zlepšení patrné, nicméně nepříliš výrazné.

Pfizer původně žádal FDA o povolení čtvrté dávky pro osoby starší 65 let a firma ani FDA dnes nevysvětlily, proč byla nakonec věková hranice o 15 let snížena.

Šéf Pfizeru Albert Bourla v prohlášení uvedl, že firma pracuje na nové vakcíně, která by chránila nejen před nyní známými variantami koronaviru, ale "rovněž poskytla trvalejší (imunitní) odezvu". Vědci nyní testují některé vakcíny vyvinuté přímo proti vysoce nakažlivé variantě omikron, americký Národní ústav zdraví (NIH) nicméně nedávno zveřejnil výsledky studie na opicích, podle nichž specificky cílená očkovací látka neměla výrazně lepší ochranný efekt než původní vakcína.

Experti v USA v posledních dnech stále hlasitěji varují před subvariantou omikronu označovanou BA.2, která v některých evropských zemích způsobila nový nárůst incidence po poklesu poslední vlny. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dnes oznámilo, že podle jeho odhadů je nyní subvarianta zodpovědná za 55 procent všech nových nákaz v USA, asi o 15 procent víc než v polovině března. Počty nových případů se však ve Spojených státech nyní nezvyšují a drží se v průměru mírně nad 30.000 za den.

Související

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy