Fiasko s krizovou pomocí ukazuje nefunkční Washington, píše Politico

Ve Spojených státech vrcholí nejhorší krize veřejného zdraví za posledních 100 let, Bílý dům a Kongres přesto nejsou schopni zajistit další balíček na podporu ekonomiky. Situace přináší nové důkazy o tom, že Washington nefunguje, píše se ve čtvrtečním článku webu Politico.

Lídři z Kongresu spolu sotva mluví, píše Politico. Odpadličtí centristé se snaží prosadit dohodu, která se nelíbí republikánům. A prezident se soustředí hlavně na zvrácení voleb, které prohrál, zatímco se rychle krátí čas na schválení další podpory během povolebního přechodného období.

"Všichni tak nějak počítají s tím, že se sem příští týden vrátíme a že všechny ty snahy, které probíhají, narazí do jakési příslovečné cihlové zdi," řekl republikánský senátor John Thune. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ve čtvrtek také nehýřila optimismem, nicméně nechala otevřenou možnost pro pozdní prosincová vyjednávání. "Musíme přijít se zákonem, bez něj nemůžeme jít domů," řekla reportérům.

Do Vánoc zbývají ještě dva týdny, tedy víc než dost času na to, řečeno kongresovou hantýrkou, poskládat výroční rozpočtový zákon v objemu 1,4 bilionu dolarů (30 bilionů Kč) a k tomu další stovky miliard dolarů na koronavirovou podporu. Možná se skupině zákonodárců zahrnující demokraty i republikány nějak podaří překlenout propastné stranické neshody ohledně prostředků pro lokální vlády a právní ochrany pro firmy. Nebo snad lídři stran vystoupí ze svých úkrytů a na poslední chvíli dají dohromady dohodu.

Vlivní zákonodárci se ale neshodnou ani na tom, kde s vyjednáváním začít, nemluvě o tom, jak jej dokončit. Lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell naposledy s Pelosiovou mluvil před týdnem, se šéfem senátních demokratů Chuckem Schumerem na téma koronaviru nehovořil mnohem déle. Pelosiová a Schumer nadále prosazují společný návrh skupiny složené ze zástupců obou stran, přední republikáni se ale přiklonili k návrhu Bílého domu v hodnotě 916 miliard dolarů. A v obou politických stranách pokračují interní rozepře ohledně toho, co by se mělo či nemělo přijmout.

Lidem ovšem dochází trpělivost. Někteří demokraté v soukromí navrhli připojení krizových opatření k zákonu o financování vlády, i když by je republikáni odmítali. Jiní jsou zkrátka připraveni na to, aby už jejich lídři zanechali politikaření a přešli k vyjednávání. "Dokud se lidi nesejdou, tak asi žádná dohoda nebude," konstatoval demokrat John Tester.

Rozhořčení je patrné i v "nadstranické" skupině, která v zákulisí už týdny tlačí špičky na jedné i druhé straně ke kompromisu. "Lidé určitě dospějí k závěru, že systém vládnutí je rozbitý," míní jeden z republikánských představitelů tohoto proudu. "Voliči pociťují hněv a frustraci a začíná to prostupovat celými Spojenými státy. Je nejvyšší čas, abychom sakra hnuli svými zadky a něco udělali," pokračoval kongresman Denver Riggleman.

Zásadnější krizová opatření naposledy Kongres schválil v dubnu. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů v květnu přijala návrh zákona, který by vyhradil tři biliony dolarů na oživení ekonomiky a podporu různých institucí, v Senátu ale plán ztroskotal. "Čekáme na něco už měsíce. Jsem toho názoru, že něco je lepší než nic," říká demokratický člen sněmovny za Kalifornii Lou Correa.

Když na podzim začalo být jasné, že vyjednávání před volbami nepřinese výsledky, někteří dávali najevo jisté naděje, že po 3. listopadu se kompromis rychle podaří nalézt. Kongresman za stát Missouri Emanuel Cleaver prý při vystoupeních na podporu demokratického kandidáta Joea Bidena sebevědomě tvrdil, že Kongres nějaký záchranný balíček schválí. Zpětně svůj postoj z doby kampaně hodnotí jako hloupý.

Člen Demokratické strany, jehož rodina v jeho dětství jistý čas žila v sociálním bydlení, vyjádřil údiv nad absencí pocitu naléhavosti v Kongresu, zatímco má s koncem měsíce vypršet dodatečná podpora v nezaměstnanosti a ochrana nájemníků před vystěhováním. "Možná tady nemáme dost lidí, kteří někdy zažili chudobu," řekl Cleaver.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Kongres USA Nancy Pelosiová (politička USA) Chuck Schumer Mitch McConnell Republikánská strana (USA) Demokratická strana (USA)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

Vážná nehoda na D3 uzavřela dálnici na několik hodin. Pro řidiče letěl vrtulník

Vážná nehoda v pondělí na několik hodin uzavřela dálnici D3 u Tábora. Na místě zasahovaly všechny složky IZS včetně záchranářského vrtulníku, který letecky transportoval jednoho zraněného do nemocnice. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy