Guvernér Virginie omilostnil sedm černochů popravených za znásilnění

Demokratický guvernér amerického státu Virginia Ralph Northam dnes posmrtně omilostnil sedm černochů popravených v roce 1951 za znásilnění bílé ženy.

Původní proces poznamenaly projevy rasové diskriminace. Dnešní omilostnění se nevyjadřuje k vině skupiny mužů označovaných jako "sedm z Martinsville", ale přiznává, že jejich proces nebyl nestranný a trest nebyl přiměřený, píše agentura AP.

Barva pleti hrála "nepopiratelnou roli v jejich identifikaci, při vyšetřování a jejich odsouzení," uvedl v prohlášení guvernér Northam. Afroameričany soudila porota složená výhradně z lidí bílé barvy pleti. "Tito muži byli popraveni, protože byli černí, a to není správné. Jejich trest neodpovídal zločinu. Neměli být popraveni," řekl guvernér Northam.

"Nemůžeme sice změnit minulost, ale doufám, že toto opatření přinese trochu míru," uvedl guvernér, který se týž den setkal s desítkou potomků popravených mužů. Advokáti a obhájci popravených podali žádost o milost loni v prosinci. V petici netvrdili, že by muži byli nevinní, ale trvali na tom, že jejich proces byl nespravedlivý a tresty nepřiměřené. V případě obou argumentů jim dnes guvernér dal za pravdu.

V lednu 1949 sedm mužů v nebezpečné části města Martinsville znásilnilo 32letou ženu, která vše ohlásila na policii. Ta brzy muže zatkla a získala jejich písemné doznání. Navzdory protestům veřejnosti život všech sedmi mužů v únoru 1952 skončil na elektrickém křesle. Počet poprav za znásilnění ve státe Virginia od roku 1908 se tak posunul na celkem 45 vykonaných trestů, všichni popravení byli černoši.

V posledních letech byl původní verdikt odsuzován jako příklad rasové nerovnosti při udělování nejvyššího trestu. Guvernér Ralph Northam je velkým zastáncem reformy trestního řádu a od svého nástupu do funkce v roce 2018 udělil 604 milostí.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) popravy

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 8 hodinami

Londýnští policisté se po zabití mladíka houfně vzdávají střelných zbraní

V reakci na obvinění jednoho z londýnských policistů z vraždy 24letého černocha Chrise Kaby se řada dalších policistů rozhodla odevzdat svá povolení k nošení zbraně. Informaci zveřejnil mluvčí londýnské Metropolitní policie (MPS). Informuje Sky News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy