Hrozí atentát na Bidena a Sanderse? Z USA zní varování před opakováním roku 1968

NÁZOR - "Nic menšího než skutečná hrůza." Tato slova bývalého tiskového mluvčího Bílého domu Roberta Gibbse, kterými popsal moment, kdy v úterý večer na pódium kalifornského předvolebního mítinku uchazeče o prezidentskou nominaci Demokratické strany Joe Bidena vtrhli demonstranti, cituje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník varuje, že bývalý americký viceprezident se nemůže spoléhat na to, že jej ochrání jeho manželka.

Vzpomínky na rok 1968

Může zdát, že Joe Bidenovi nehrozilo od aktivistů protestujících proti mléčnému průmyslu žádné nebezpečí, připouští editorial. Upozorňuje však, že jejich schopnost dostat se do blízkosti politika usilujícího o nominaci na amerického prezidentského kandidáta v momentě, kdy slavil vítězství ve stranických primárkách během tzv. super úterý, evokuje děsivé vzpomínky na rok 1968.

Tehdy byl v Kalifornii zavražděn jiný prezidentský kandidát, Robert F. Kennedy, rovněž po vítězství ve stranických primárkách v uvedeném státě, poukazuje washingtonský deník. Deklaruje, že to, k čemu v úterý večer došlo, jen podtrhuje nutnost, aby americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa okamžitě pověřila tajné služby v zemi ochranou prezidentských uchazečů Demokratické strany.

Joe Biden pronesl je pár slov ze svého vítězného projevu, když na scénu vtrhla demonstrantka mávající transparentem, nastiňuje renomovaný server. Dodává, že žena se dostala na pár kroků do bývalého viceprezidenta, než se jí do cesty postavila jeho manželka, Jill Bidenová, a zastavila ji.

Jen o pár vteřin později vtrhla na pódium další demonstrantka, kterou opět vytlačila Jill Bidenová a přední poradkyně jejího manžela, Symone D. Sandersová, líčí události Washington Post. Dodává, že poté, co byly demonstrantky ze skupiny, která již dříve narušila předvolební shromáždění dalších prezidentských uchazečů za Demokratickou stranu, senátorů Bernieho Sanderse a Elizabeth Warrenové, zpacifikovány, Bidenová přítomné ujistila, že všichni přítomní jsou v pořádku.     

"Komu se dostane ochrana tajných služeb, je opakující se otázka v (amerických) prezidentských kampaních," píše prestižní deník. Připomíná, že po atentátu na Roberta Kennedyho došlo v USA ke změně zákona, který automaticky žádá ochranu hlavních kandidátů na prezidenta a viceprezidenta i jejich nejbližších příbuzných v období 120 dnů před volbami.

Biden a Sanders splňují kritéria

V praxi ale kandidáti dostávají ve svých kampaních ochranu mnohem dříve, upozorňuje editorial. Podotýká, že například Barack Obama, ještě coby senátor, dostal ochranu téměř rok a půl před samotným volebním kláním.    

Rozhodnutí není jen na tajných službách, ale na americkém ministru vnitřní bezpečnosti, vysvětluje Washington Post. Dodává, že vychází z jistých kritérií a konzultací s poradním výborem, který zahrnuje předsedy stranických klubů z obou komor Kongresu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Rozhodnutí, zda ochranu přijmout, je na kandidátech," píše renomovaný server. Konstatuje, že ze zákona ochranu nemůže odmítnout pouze úřadující americký prezident a jeho viceprezident.

Ve středu vyzval Trumpovu administrativu k neprodlenému zahájení procesu, který posoudí, zda bude prezidentským uchazečům z Demokratické strany udělena ochrana, předseda výboru pro vnitřní bezpečnost dolní komory amerického Kongresu, upozorňuje vlivný deník. Dodává, že Joe Biden i Bernie Sanders zajisté splňují mnohá kritéria pro její poskytnutí.

"Američané si zaslouží vědět, že přední kandidáti na prezidenta jsou chráněni před všemi hrozbami pro jejich bezpečnost," cituje editorial republikánského kongresmana Bennieho Thompsona, který se dopisem obrátil na prozatímního ministra vnitřní bezpečnosti Chada Wolfa.

Ve světle úterního znepokojivého incidentu by měla Trumpova administrativa toto volání vyslyšet a podniknout kroky, které zajistí bezpečnost prezidentských kandidátů, apeluje závěrem americký deník.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Joe Biden Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Robert Kennedy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy