Hurikán Dorian "trčí" nad Bahamami. Přicházejí dramatické záběry, pět mrtvých

Hurikán Dorian, který od víkendu trápí Bahamy, si v tomto ostrovním státě vyžádal nejméně pět mrtvých. Oznámil to bahamský premiér Hubert Minnis. Z nejvyššího pátého stupně živel zeslábl na druhý a vítr, který ho provází, má rychlost kolem 170 kilometrů v hodině, sdělilo dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Dorian se pohybuje velmi pomalu, za poslední den urazil jen asi 48 kilometrů a držel se nad Bahamami.

Živel je stále mimořádně nebezpečný a jeho pohyb se navíc zastavil, uvedl americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

"Čelíme historické tragédii," prohlásil Minnis, který varoval, že počet mrtvých může vzrůst. Záchranáři mezitím přepravili 21 zraněných z ostrova Abaco do metropole Nassau, stav pěti z nich je vážný.

look at the devastation:(((The Bahamas needs your help!?btw: this is downtown abaco#HurricaneDorian2019 #Abaco #bahamas pic.twitter.com/C5sqPv6OdQ

— babygirl? (@BraneeeT) September 2, 2019

Střed bouře je přibližně 70 kilometrů severně od bahamského Freeportu. Podle bahamského ministra zdravotnictví Duana Sandse hurikán zdevastoval na ostrově Grand Bahama zdravotnickou infrastrukturu a hlavní nemocnice ve Freeportu je nepoužitelná, protože je zaplavena vodou. Méně závažné škody podle ministra napáchal živel na sousedním ostrově Abaco, takže tam se zřejmě přesune lékařský tým. Ve městě Marsh Harbour na ostrově Great Abaco je nedotčena nemocnice, která poskytla přístřeší 400 lidem, bude ale potřebovat jídlo vodu, léky a chirurgické vybavení. Záchranáři se snaží dostat pacienty v těžké fázi ledvinového onemocnění na dialýzu, kterou nedostali od pátku. Ostrov Abaco hurikán zasáhl v neděli a pak se přesunul nad Grand Bahama, nad nímž se téměř zastavil.

Kromě vichru sužují Bahamy i silné srážky a mohutné vlny, které způsobují na nízko položených ostrovech záplavy s vodou dosahující druhého patra domů. Na videonahrávkách z postižených oblastí jsou vidět vyděšené rodiny, které před záplavovými vodami prchly na střechy svých příbytků. Zatopena je i nemocnice ve městě Freeport, která musela evakuovat pacienty.

Floridský senátor Kionne McGhee zveřejnil na svém twitterovém účtu dramatické záběry z mezinárodního letiště ve Freeportu, kde voda sahá do výše 1,8 metru. Mezinárodní výbor Červeného kříže uvedl, že 13.000 domů na Bahamách bylo zničeno nebo poškozeno.

Hurricane Update: Just sent to me by Iram Lewis, member of Parliament:- “Video recorded by my Niece Janice Lewis, who is now trapped at home with her mom Daisy, her four year old daughter, and a 4 months old baby boy. Breaking my heart that I cannot get to them.” #BahamasStrong pic.twitter.com/1ocNDhZ1fI

— Dem House Leader (@kionnemcghee) September 2, 2019

Hurricane Update: 20 feet of water. This a video sent to me from the home of Honorable Michael Pintard, Minister of Agriculture and Marine. This is his home on Grand Lucayan Waterway pic.twitter.com/MUNZDGZyae

— Dem House Leader (@kionnemcghee) September 2, 2019

Dnes večer místního času (v noci na středuj SELČ) se podle NHC přiblíží Dorian k východnímu pobřeží Floridy, odkud bude nad Atlantikem těsně u pobřeží postupovat na sever k Georgii a Jižní Karolíně. U těchto států je hurikán očekáván ve středu pozdě večer a ve čtvrtek. V zasažených oblastech byly vyhlášeny evakuace obyvatel.

Ve Spojených státech bylo kvůli bouři už zrušeno více než 1300 letů, zrušení další tisícovky letů se očekává dnes, napsala agentura AP. Důvodem k odvolání mnoha vnitrostátních i mezinárodních spojů je uzavření několika letišť, která obsluhují jih Floridy. Provoz zastavila mimo jiné mezinárodní letiště ve Fort Lauderdale a v Palm Beach, od kterého je nyní hurikán vzdálen zhruba 160 kilometrů. Ode dneška navíc nebude fungovat letiště v Orlandu, které patří k nejrušnějším v USA.

Související

Více souvisejících

Hurikán Dorian (srpen 2019) bahamy katastrofy Povodně Hurikán Florida, USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 4 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy