Impeachment of Donald Trump: Skončí americký prezident špatně?

Americký Senát dnes fakticky zahájí proces, který může vést k sesazení prezidenta Donalda Trumpa z funkce. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů vznesla proti Trumpovi ústavní žalobu za zneužití úřadu a obstrukce vůči Kongresu. Dnes by měla být přijata organizační rezoluce, po které budou následovat úvodní prohlášení obhajoby a obžaloby.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Donalda Trumpa čeká Impeachment
doporučujeme

Formálně proces začal již minulý týden ve čtvrtek čtením žaloby. K tomu, aby prezidentova vina byla ve 100členném Senátu uznána, je třeba dvoutřetinová většina. Tu demokraté podle analytiků nezískají.

Zájmy Sněmovny reprezentantů jako žalující strany bude v procesu hájit sedmičlenná skupina demokratických kongresmanů vedená šéfem sněmovního výboru pro zpravodajské služby Adamem Schiffem.

Trumpa jako žalovaného bude bránit tým v čele s právním poradcem Bílého domu Patem Cipollonem a prezidentovým právníkem Jayem Sekulowem. Součástí obhajoby bude i Ken Starr, který v 90. letech vyšetřoval tehdejšího demokratického prezidenta Billa Clintona a umožnil ústavní žalobu proti němu. Proti žalobě vznese na Trumpovu žádost argumenty i ústavní právník Alan Dershowitz, který se ale brání tomu, aby byl označován za plnohodnotného člena prezidentova právního týmu.

Trumpovi právníci v pondělí ve svém prohlášení k procesu označili ústavní žalobu za "výsledek procesu zmanipulovaného opozičními demokraty". Senát ji podle nich musí odmítnout, protože prezident neudělal nic špatného.

Jak přesně bude proces vypadat, bude jasnější až dnes. Trump po Senátu již dříve chtěl, aby žalobu ihned odmítl, což se s největší pravděpodobností nestane, neboť senátoři upřednostňují její projednání s následným osvobozením prezidenta. Rovněž se neví, zda budou podobně jako při sněmovním vyšetřování pozváni svědci. Na nich a také na předložení nových dokumentů trvají demokraté, naopak republikánské vedení Senátu chce věc projednat co nejrychleji a bez předvolaných svědků.

Jak poznamenala agentura AP, prezident Trump nebude proces sledovat přímo v Senátu ani v televizi v Bílém domě, bude se nacházet tisíce kilometrů daleko. Již v pondělí večer totiž odletěl na světové ekonomické fórum do Davosu.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sanders odsoudil vměšování Ruska do voleb v USA: Můj vzkaz Putinovi je…

22.02.2020 18:27 Demokratický prezidentský kandidát Bernie Sanders odmítl jakoukoli možnou snahu Ruska vměšovat se…

Teolog Vanier zneužíval ženy, tvrdí vyšetřovací zpráva. Mezi obětmi byly i…

22.02.2020 16:09 Kanadský teolog a zakladatel mezinárodní sítě dobročinných komunit pro práci s mentálně postiženými…

Firma chce vyzvednout z vraku Titaniku slavný telegrafický přístroj

21.02.2020 18:59 Firma, která má jako jediná právo spravovat předměty pocházející z vraku potopeného parníku Titanic…

Konec války v Afghánistánu. Tálibán a USA podepíšou mírovou dohodu

21.02.2020 15:34 Aktualizováno Afghánské radikální hnutí Tálibán podepíše 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama