Impeachment se komplikuje? Ministr Perry odmítá vypovídat

Americký ministr energetiky Rick Perry odmítl příští týden předstoupit před výbory Sněmovny reprezentantů vyšetřující prezidenta Donalda Trumpa. S odvoláním na mluvčí resortu o tom dnes informovaly zahraniční agentury. Demokraté v Kongresu zjišťují, zda je dostatek důvodů podat na prezidenta ústavní žalobu, která může vyústit v jeho zbavení moci - takzvaný impeachment.

Perry, který chce do konce roku v úřadu skončit, je prvním členem Trumpova kabinetu, kterého si výbory předvolaly. Svou neúčast zdůvodnil tím, že se jedná o uzavřené slyšení. "Výbor může ministrovi ke zvážení poslat pozvání k účasti na veřejném slyšení, kterého se zúčastní i zástupci resortu a svědky mu mohou být Američané," uvedla mluvčí Shaylyn Hynesová, která výslechy za uzavřenými dveřmi označila za inkviziční.

Kromě Perryho je na středeční jednání předvolán také zástupce prezidentské kanceláře Russell Vought, ministerský poradce Ulrich Brechbuhl a náměstek ministra zahraničí David Hale. Podle agentury AP ani jejich účast není jistá.

Trump čelí vyšetřování kvůli jeho možnému nátlaku na Kyjev, na což upozornil nejmenovaný pracovník amerických zpravodajských služeb. Podle něj Trump ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vybízel, aby ukrajinská justice začala vyšetřovat Trumpova politického rivala Joea Bidena kvůli působení jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě.

Trump navíc zablokoval peníze na vojenskou pomoc Ukrajině, čímž se prý snažil Zelenského přinutit ke spolupráci. Trump důrazně obvinění odmítá a demokraty za přípravu impeachmentu kritizuje.

Související

James Richard „Rick“ Perry je americký politik, člen Republikánské strany a guvernér Texasu od 21. prosince 2000.

Ministr energetiky USA Rick Perry odstoupí, Trump už vybral jeho nástupce

Americký ministr energetiky Rick Perry oznámil, že v brzké době odstoupí z funkce. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl informovaný zdroj s tím, že přesné datum rezignace není známo. Prezident Donald Trump později uvedl, že Perry funkci opustí koncem roku. Nového ministra už vybral, jméno ale zatím neoznámí.

Více souvisejících

Rick Perry (guvernér Texasu) Donald Trump Impeachment Sněmovna reprezentantů kongresu USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy