Jeden z dokumentů, které Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nalezl v sídle bývalého prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, se týkal obrany jiného státu a zmiňoval se i o jeho jaderném arzenálu. S odkazem na zdroje obeznámené s případem o tom informoval list The Washington Post (WP).
Zpráva WP nespecifikuje, o jakém státě dokument pojednává ani zda je vůči USA přátelský či nepřátelský. Mluvčí FBI k věci odmítl poskytnout komentář, nevyjádřili se ani Trumpovi zástupci.
WP už v první polovině srpna informoval, že některé z dokumentů zabavených při prohlídce v Trumpově floridském sídle Mar-a-Lago se týkají jaderných zbraní. Tehdy však nebylo jasné, zda jde o zbraně Spojených států, nebo jiné země.
Jadernými zbraněmi v současnosti disponují Spojené státy, Rusko, Francie, Čína, Británie, Pákistán, Indie, Severní Korea a s jistou pravděpodobností i Izrael.
FBI v Trumpově floridském sídle zajistila během prohlídky 8. srpna více než 11.000 dokumentů. Podle WP se některé ze zabavených listin týkají tajných amerických operací a k jejich prohlížení nestačí ani bezpečnostní prověrka na úrovni "přísně tajné". K jejich zpřístupnění je třeba mít zvláštní povolení, které nemají ani někteří z vysoce postavených bezpečnostních poradců prezidenta Joea Bidena, uvedla agentura Retuers.
Ministerstvo spravedlnosti exprezidenta Trumpa vyšetřuje, protože při svém odchodu z Bílého domu na začátku roku 2021 neodevzdal některé citlivé dokumenty ani své vlastní prezidentské záznamy Národnímu archivu USA. Mnoho měsíců trvající spor mezi úřady a Trumpem, který podle ministerstva spravedlnosti nespolupracoval, vyústil v domovní prohlídku agentů FBI v jeho sídle.
FBI v žádosti o povolení k prohlídce mluví o třech zákonech, jejichž možné porušení bylo důvodem k prohlídce. Kromě zákona proti špionáži z roku 1917 je to norma zakazující manipulaci s dokumenty ve snaze mařit vyšetřování a zákon o nepovoleném odstraňování vládních materiálů.
Související
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 31 minutami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 43 minutami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 1 hodinou
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 2 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 3 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 3 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 4 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 4 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 5 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 6 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 7 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
Prezident Petr Pavel pokračuje v jednání s osobnostmi, které navrhl Andrej Babiš (ANO) pro obsazení pozic v nové vládě. Kabinet má vzniknout ve spolupráci hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě. Jako první ve čtvrtek na Hrad dorazil nominant SPD na ministra obrany, Jaromír Zůna, a kandidát stejné strany pro zemědělství, Martin Šebestyán. Poté se Pavel sešel s lídrem Motoristů, Petrem Macinkou.
Zdroj: Libor Novák