Do Kapitolu vtrhli příznivci Trumpa. Jedna žena postřelena, zneškodněny dvě bomby

Očekávané oficiální vyústění amerických prezidentských voleb dnes vystřídal chaos, který řada politiků i komentátorů označuje za bezprecedentní v moderních amerických dějinách. Společné zasedání obou komor Kongresu ke stvrzení vítězství demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách narušili příznivci jeho soupeře, prezidenta Donalda Trumpa, kteří na několik hodin ovládli budovu Kongresu.

Jedna žena utrpěla střelné zranění, poraněno bylo při potyčkách také několik policistů. Policie rovněž nalezla a zneškodnila výbušninu v hlavním sídle Republikánské strany, kvůli podobné hrozbě evakuovala také sídlo demokratů. Na místě zasahovala národní garda i federální pořádkové síly. Podle úřadů se již budovu Kapitolu podařilo vyklidit a policie rozhání zbytky demonstrantů slzným plynem před mimořádným zákazem vycházení, který ve Washingtonu začne platit o půlnoci SEČ.

Trump opakovaně odmítá uznat výsledky listopadových voleb a bez důkazů tvrdí, že vzešly z podvodů. Zopakoval to dnes před svými příznivci společně s poznámkou, že nikdy neuzná svou prohru.

BREAKING: Clashes reported inside the U.S. Capitol building pic.twitter.com/2twyZAD6wJ

— BNO News (@BNONews) January 6, 2021

Dav se následně přesunul před budovu Kongresu, kde začalo jednání k oficiálnímu potvrzení vítězství Trumpova soupeře, demokrata Bidena. Podle reportérů televize PBS byla atmosféra stále více vyhrocená, několik stovek demonstrantů poté protrhlo bezpečnostní zábrany. Demonstranti následně ovládli celé prostranství před budovou.

Někteří se začali dobývat také do budovy a obě komory Kongresu, které v tu chvíli separátně projednávaly námitky republikánů ke sčítání hlasů v Arizoně, přerušily jednání. Ochranka následně členům Kongresu nařídila nasadit plynové masky, protože uvnitř budovy použila slzný plyn.

Všichni zákonodárci včetně viceprezidenta Mikea Pence se dostali do bezpečí. Protestující podle zpráv reportérů z místa však například zdemolovali vybavení kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a ničili i vybavení novinářů, které Trump jen několik hodin předtím znovu označil za "nepřátele státu".

They’re shooting into the chamber. pic.twitter.com/l9owW7BAVt

— Matt Fuller (@MEPFuller) January 6, 2021

Policie potvrdila, že jedna civilistka byla v sídle Kongresu postřelena do hrudníku, podle fotografií reportérů ochranka mířila zbraněmi na některé protestující, kteří se snažili dostat do sálu dolní komory.

Úřady povolaly národní gardu federálního okrsku kolem hlavního města Washingtonu, na místo dorazily i pořádkové síly z okolního Marylandu a Virginie. Do zásahu se zapojili rovněž příslušníci Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Starostka Washingtonu vyhlásila dvanáctihodinový zákaz vycházení.

Dění v Kapitolu odsoudili čelní političtí představitelé obou hlavních politických stran, kteří vyzývali demonstranty k odchodu ze sídla Kongresu. Viceprezident Mike Pence hrozil tvrdým stíháním všech zúčastněných.

Biden situaci označil za bezprecedentní útok na americkou demokracii a vyzval Trumpa, aby svoje příznivce z Kapitolu odvolal. Ten následně zveřejnil video, v nimž podporovatelům vzkázal, aby šli domů. Jejich jednání však neodsoudil a vyjádřil pochopení pro jejich zlost. Volby znovu bez důkazů prohlásil za zmanipulované a "ukradené".

pic.twitter.com/Pm2PKV0Fp3

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 6, 2021

Zhruba stovka demonstrantů, z nichž někteří byli ozbrojení, se dnes shromáždila také před budovou Kapitolu v Atlantě, která je hlavním městem amerického státu Georgia. Státní tajemník Brad Raffensperger, který je v Georgii nejvyšším dohlížitelem nad konáním voleb, a s nímž se Trump v posledních týdnech dostal do mnoha sporů, byl z preventivních důvodů z budovy evakuován spolu s dalšími spolupracovníky.

Policie rovněž uvedla, že v sídle Celostátního výboru Republikánské strany (RNC) ve Washingtonu objevila výbušné zařízení a pomocí řízené exploze ho bezpečně zneškodnila. Evakuováno bylo dříve také sídlo Celostátního výboru Demokratické strany (DNC), kde byl podle listu nalezen podezřelý balíček. Sídla obou výborů se v hlavním městě nachází jen několik bloků od budovy Kapitolu.

Celá situace se odehrávala také na pozadí dvojice zásadních soubojů o senátorská křesla v Georgii, v nichž podle amerických médií převládli demokraté. Zajistili si tím ve vlivné horní komoře na další dva roky převahu. Trump před několika dny varoval své příznivce, že kontrola Senátu je pro republikány "poslední obrannou linií" a že ztrátu tamní většiny nelze dopustit.

Dění v USA odsoudila řada světových zemí, včetně Kanady, Británie, Francie i EU. "Násilí ve Washingtonu není dobrý příklad pro země usilující o demokracii," uvedl v prohlášení český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Související

Proud Boys je americká krajně pravicová skupina.

Lídr Proud Boys jde za vpád do Kapitolu na 17 let do vězení

Lídr krajně pravicové skupiny Proud Boys Joe Biggs, který vedl její nechvalně proslulý vpád do Kapitolu na začátku ledna 2021, byl odsouzen k 17 letům odnětí svobody. Jde o jeden z nejdelších trestů udělených za výtržnosti před více než dvěma lety. 

Více souvisejících

Kongres USA Joe Biden Donald Trump USA (Spojené státy americké) Mike Pence Mitch McConnell

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ministerstvo obrany

Dánsko a Nizozemsko budou financovat české dodávky zbraní na Ukrajinu

Česká republika se dohodla s Dánskem a Nizozemskem, že za jejich finanční podporu bude dodávat české zbraně Ukrajině. Tuto dohodu dnes podepsal náměstek české ministryně obrany Daniel Blažkovec na okraji jednání tzv. kontaktní skupiny pro Ukrajinu, které se konalo na americké letecké základně Ramstein v Německu, společně se zástupci Dánska a Nizozemska.

včera

včera

V ruském Soči hoří sklad s palivem, zřejmě po útoku dronu

V černomořském ruském letovisku Soči hoří nedaleko letiště. Podle agentury APA to uvedla ruská tisková agentura RIA Novosti ve středu ráno.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy