Kongres má dle soudu právo předvolat Trumpova exporadce McGahna

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa neuspěla u federálního odvolacího soudu, který odmítl snahu vlády zablokovat obsílku demokraty kontrolovaného výboru Sněmovny reprezentantů, jenž si předvolal někdejšího Trumpova poradce Donalda McGahna.

Kongres USA
doporučujeme

Kauza se táhne již od loňského roku a vzhledem k pouze částečnému rozhodnutí soudu bude zřejmě pokračovat ještě další měsíce, napsala agentura Reuters.

McGahna si k výpovědi předvolal právní výbor, který vyšetřoval údajné Trumpovy snahy mařit práci zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, jenž se zabýval vlivem Ruska na volby z roku 2016. McGahn, který z Bílého domu odešel v říjnu 2018, se na doporučení ministerstva spravedlnosti odmítl do Sněmovny reprezentantů dostavit. Ministerstvo totiž tvrdilo, že vysoce postavení prezidentovi poradci jsou "absolutné imunní" vůči předvoláním Kongresu a že tento spor nemohou rozhodnout ani soudy, protože jim k tomu chybí patřičná pravomoc.

Soudkyně Judith Rogersová však uvedla, že právní výbor Sněmovny prokázal, že kvůli nerespektování obsílky nemohl obdržet informace, které potřebuje k výkonu své ústavou dané kontrolní funkce. Výbor tak podle soudu má právo na to, aby si obsílku vynutil.

Další právní otázky sporu však tribunál nechal nedořešené a kauza tak zřejmě bude pokračovat. Ministerstvo spravedlnosti se také může ve věci obrátit na Nejvyšší soud USA. Případ proto zřejmě nebude plně vyřešen před listopadovými prezidentskými volbami, v nichž Trump usiluje o znovuzvolení, odhaduje Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden žádá Senát, aby nehlasoval o nástupnici Ginsburgové

20.09.2020 21:54 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden dnes vyzval americké senátory, aby nehlasovali o…

Trump chce protlačit svou kandidátku do Nejvyššího soudu co nejdřív. Čelí…

20.09.2020 19:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do…

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama