Koronaviru byl vystaven i kongresman, který cestoval s Trumpem

Zatímco počet osob zasažených novým typem koronaviru rychle rostl i ve Spojených státech, smršť problémů vyvolaných globální epidemií nabrala v pondělí osobní rozměr i pro samotného prezidenta USA Donalda Trumpa.

Napsala to agentura AP poté, co se ukázalo, že několik prezidentových spojenců z Kongresu se uchýlilo do karantény kvůli možnému kontaktu s nakaženým. 

Republikánští kongresmani obdrželi varování kvůli účasti na únorové Konferenci konzervativní politické akce (CPAC). Jeden z návštěvníků konference měl následně pozitivní test na nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, a s vrcholnými politiky podle všeho mohl přijít do styku.

Mezi dotčenými republikány je i člen Sněmovny reprezentantů Matt Gaetz, který podle zdrojů CNN strávil víkend s Trumpem v jeho rezortu v Palm Beach na Floridě. "V pondělí také Gaetz jel s Trumpem v prezidentské limuzíně v Orlandu," uvedla televize na svém webu. Oba muži prý následně společně nastoupili do Air Force One, kde Gaetz dostal informaci od CPAC, načež se přesunul do izolované části letadla. Po přistání byl ihned podroben lékařskému testu.

V dobrovolné karanténě bylo v pondělí podle amerických médií hned šest členů Kongresu. Jedním z nich byl také Mark Meadows, který se má brzy stát novým personálním šéfem Bílého domu. "Bylo mu o víkendu sděleno, že se mohl dostat do kontaktu s účastníkem (CPAC), který měl pozitivní test na COVID-19," vysvětloval Meadowsův poradce Ben Williamson.

Vzhledem k těmto okolnostem se novináři na pondělní tiskové konferenci Trumpa a dalších představitelů americké vlády ptali, zda se rovněž nechali testovat na přítomnost koronaviru. Prezident na otázky nereagoval a z brífinku odešel hned po úvodním proslovu, Bílý dům ovšem později uvedl, že hlava státu test nepodstoupila.

"Prezident nebyl podroben testování na COVID-19, protože neměl delší blízký kontakt s žádným pacientem pozitivním na COVID-19 a ani nemá žádné symptomy," citovala z prohlášení agentura Reuters. Viceprezident Mike Pence už předtím řekl, že vyšetřen nebyl, ačkoli se CPAC účastnil také.

Počet pozitivně testovaných lidí mezitím v USA vyskočil už na více než 700, informovala CNN. Stále však zůstává neznámý celkový počet lidí, u nichž byla možnost výskytu koronaviru prověřována. Vláda v této souvislosti čelí kritice, protože nejdříve nenasadila testy používané Světovou zdravotnickou organizací a nyní nechce zveřejňovat průběžné součty. Viceprezident Pence dnes podle deníku The New York Times pouze sdělil, že do terénu už se dostalo více než milion testovacích sad.

Například z jednoho z amerických ohnisek nákazy je však stále hlášen jejich nedostatek. V domově důchodců Life Care Center v Kirklandu ve státě Washington už si COVID-19 vyžádala 13 obětí a podle Reuters v pondělí 65 tamních zaměstnanců vykazovalo příznaky onemocnění, neměli ovšem jak podezření potvrdit.

Prezident Trump situaci kolem koronaviru ve svých veřejných vyjádřeních zlehčuje a před několika dny, když měly USA jen 15 případů nákazy, prohlásil, že brzy bude bilance na nule. Kromě stovek nakažených ovšem USA hlásí už i 26 mrtvých, většinou lidí v pokročilém věku. Za uzdravené je považována pouze hrstka pacientů.

Trump při pondělním brífinku k nákaze avizoval především opatření na podporu ekonomiky. Konkrétnější plány by mohly být jasné už dnes po konzultacích s Kongresem.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Air Force One Prezident USA USA (Spojené státy americké) Kongres USA Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

Kupka věří, že potraviny zdražovat nebudou. Jinak může zasáhnout stát

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) doufá, že potraviny v příštím roce nebudou zdražovat, ačkoliv již bylo zvýšení cen veřejnosti avizováno. Podle Kupky mohou obchodním řetězcům v následujících měsících hrozit pokuty od antimonopolního úřadu. Řekl to v televizním diskuzním pořadu Partie.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy