Miliony Američanů jsou bez podpory, končící prezident Trump odmítá stimulační balík

Miliony Američanů, kteří přišli v důsledku pandemie o zaměstnání, ode dneška ztratily nárok na mimořádnou podporu v nezaměstnanosti. Dosluhující prezident Donald Trump totiž odmítl podepsat stimulační ekonomický balík, který nedávno s velkou podporou schválily obě komory Kongresu po dlouhých vyjednáváních, na nichž se podílel i Trumpův ministr financí.

Donald Trump
doporučujeme

Podle návrhu stimulačního opatření v hodnotě 900 miliard dolarů (19,3 bilionu korun) by všichni Američané vydělávající méně než v přepočtu 1,6 milionu korun ročně obdrželi jednorázovou platbu ve výši 600 dolarů (necelých 13.000 korun).

Trump po dlouhých týdnech intenzivního vyjednávání, na němž se sám nijak nepodílel, začal výši příspěvku napadat a požadovat, aby byla více než trojnásobná, informuje CNN.

"Jednoduše chci získat pro naše skvělé lidi raději 2000 dolarů než ubohých 600, které jsou nyní v návrhu," napsal v sobotu na twitteru a zopakoval, že chce z návrhu "ořezat" jiné výdaje, například rozvojovou pomoc pro cizí země.

Podle budoucího prezidenta Joea Bidena Trump svým postojem "rezignoval na svoje povinnosti" a vystavil miliony Američanů finanční nejistotě. Na mimořádnou podporu v nezaměstnanosti, kterou ustavil dřívější stimulační balíček, spoléhalo asi 14 milionů lidí. Se sobotní půlnocí rovněž vypršela zvláštní ochrana před vystěhováním v případě neschopnosti platit nájem či splátky hypoték.

Trumpův postoj představuje vážný problém také pro chod federální vlády. Záchranný koronavirový balík je totiž přidružen k návrhu federálního rozpočtu na příští rok ve výši 1,4 bilionu dolarů (30 bilionů korun).

Ten musí vstoupit v platnost do pondělní půlnoci, jinak začnou federální úřady fungovat v omezeném rozpočtovém režimu. Kongres by do té doby mohl schválit týdenní provizorní rozpočtové opatření, jako již učinil v první polovině prosince, nezbývá mu na to však příliš mnoho času.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

Hainesová žádá, aby USA zaujaly agresivní postoj vůči Číně

19.01.2021 21:44 Spojené státy by měly zaujmout důrazný postoj vůči hrozbě, kterou představuje dnešní útočná a…

USA označily čínské zacházení s Ujgury za genocidu

19.01.2021 19:22 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že…

USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

19.01.2021 18:25 Spojené státy dnes uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama