Ministr zdravotnictví a epidemiolog Fauci se v USA veřejně nechali očkovat

Ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar a specialista na infekční choroby Anthony Fauci se v úterý před očima veřejnosti nechali očkovat proti koronaviru. Spolu s nimi si vakcínu nechali aplikovat představitelé orgánů veřejného zdraví a několik zdravotníků v první linii.

Fauci a Azar si nechali aplikovat vakcínu v přímém přenosu. Chtěli tak především demonstrovat bezpečnost vakcín, které ve Spojených státech v prosinci prošly schválením Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Událost byla zároveň symbolickým poděkováním Národnímu institutu zdraví a Anthony Faucimu za jejich podíl na vývoji vakcíny od společnosti Moderna. 

Původně přitom měla být vakcína přednostně dodána jiným úřadům, mezi nimi na příklad Centru pro kontrolu a prevenci nemocí. Po dnech vyjednávání však Bílý dům potvrdil, že vakcinace zaměstnanců institutu je prioritou, neboť jsou v neustálém styku s pacienty. Azar během přenosu poděkoval jak svému resortu, tak institutu za spolupráci na vývoji vakcíny.

Fauci, který se v souvislosti s koronavirem během posledních měsíců stal jedním z nejuznávanějších hlasů mezi odborníky, vyzdvihl především nasazení vědců, kteří byli schopni vakcínu vytvořit v tak krátké době. ,,Jsme svědky vyvrcholení několika let výzkumu, které vyústily v tento fenomén, který je vskutku nevídaný“ uvedl Fauci. 

Na jeho doporučení dali i nově zvolený prezident Joe Biden a nastávající první dáma Jill, kteří očkování podstoupili o den dříve. ,,O bezpečnosti a účinnosti vakcíny nemám nejmenších pochyb. Chtěl bych proto vyzvat všechny, kteří mají tu možnost, aby vakcinaci podstoupili,“ uvedl Fauci. Zároveň dodal, že je to jediný způsob, jak s pandemií skoncovat. 

Vakcína, kterou Fauci a Azar spolu s ostatními v úterý obdrželi, pochází od společnosti Moderna. Vyvinuta byla na bázi podobné mRNA technologie jako vakcína od společnosti Pfizer. Fauci v pozdějších hodinách úterního večera uvedl, že se u něj žádné vedlejší účinky neprojevily. ,,Cítím se normálně. Předpokládám, že zhruba do hodiny mě začne bolet ruka, což je běžné, ale jinak se cítím dobře.“

První dávku ve Spojených státech obdržela již řada předních vládních činitelů včetně mluvčí Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, lídra republikánské senátní většiny Mitche McConnella nebo viceprezidenta Mika Pence. Prezident Donald Trump, který infekci prodělal počátkem října tohoto roku, se prozatím očkovat nenechal.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Anthony Fauci Alex Azar (ministr USA) očkování

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy