Lék na koronavirus zřejmě nikdy nevytvoříme, obává se přední americký vědec

Celý svět se potýká s pandemií koronaviru již téměř 5 měsíců. Navzdory tomu, že se v mnoha zemích nákazu podařilo dostat pod kontrolu, přesáhl celosvětově počet nakažených 5 milionů. Dle předběžných odhadů výzkumníků by vakcína měla být dostupná nejdříve za rok. Přední americký vědec ale varuje, že k vyvinutí léku na koronavirus pravděpodobně nikdy nedojde.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Přední americký vědec, který se osobně zasadil o výzkum rakoviny nebo HIV, William Haseltine, ve svém rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že s vývojem vakcíny proti koronaviru nepočítá. Haseltine její vývoj tak přímo nevyloučil, klíč k boji s touto nákazou však vidí spíše v izolaci nakažených, a to prostřednictvím systému chytré karantény a trasování. 

Zatímco podobný přístup se v mnoha zemích osvědčil, počty nakažených celosvětově stále rostou, a právě Spojené státy si v tomto pomyslném žebříčku zemí stále drží první pozici. Vědci si proto velmi dobře uvědomují, že vakcína musí přijít co nejdříve.

Stanice MSNBC uvedla, že vědci z oxfordské univerzity se brzy chystají podrobit potenciální vakcínu prvním testům. V případě, že by se lék osvědčil, by k jeho distribuci mohlo dojít už v září tohoto roku.

Výzkumníci z massachusettské společnosti Moderna rovněž tento týden oznámili, že vývoj vakcíny je na dobré cestě. Dle MSNBC se firma nyní chystá spustit druhé kolo pokusných testů. 

Haseltine ale i přes to tvrdí, že zatím není důvod k příliš velkému optimismu. Ve svém tvrzení vychází z předchozích nevydařených výzkumů léků proti jiným typům koronaviru, které nedokázaly účinně ochránit nosní sliznici, skrze níž se běžně virus do těla dostává. 

Testy několika obdobných druhů vakcín na zvířatech tak sice prokázaly značně nižší virovou nálož uvnitř jejich orgánů, jako na příklad na plicích, zvířata však zůstala i nadále infekční.

Haseltine se domnívá, že virus můžeme dostat pod kontrolu i navzdory chybějící léčbě. Klíčový je podle něj v tomto ohledu systém chytré karantény, stejně tak jako nošení roušek, mytí rukou, desinfekce povrchů a dodržování bezpečné vzdálenosti od ostatních. 

Budoucnost v této oblasti vidí především v léčbě krevní plazmou. Ta se již u několika kovidových pacientů osvědčila, výrobci léků nyní pracují na vývoji séra známého jako hyperimunní globulin.

Ten se vyrábí právě z krevní plazmy s vysokou koncentrací protilátek, tedy těch dárců, kteří se z onemocnění COVID-19 vyléčili.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba v mexickém odvykacím centru: Deset mrtvých

07.06.2020 10:10 V centru pro léčbu drogové závislosti v mexickém státě Guanajuato zahynulo při sobotní střelbě…

V Brazílii za poslední den zemřelo s covidem-19 přes 900 osob

07.06.2020 08:00 V Brazílii za uplynulý den přibylo přes 27.000 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet…

Chovat prasata v USA? Dříve těžké, dnes prakticky nemožné

07.06.2020 07:54 Al Wulfekuhle byl ještě malý, když se začal starat o prasata a pomáhal otci na malé rodinné farmě.…

Nárůst nakažených je masivní. Denně přibývá 100 000 případů, čísla jsou…

06.06.2020 22:19 Aktualizováno Pandemie koronaviru není na ústupu ani zdaleka. Naopak, v posledních týdnech počet nakažených strmě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy