Nazí demonstranti v USA protestovali kvůli smrti černocha Prudea. Reakce Trumpa rozzlobila starostku

Šest nahých nebo téměř nahých demonstrantů s pytli přes hlavu se dnes shromáždilo v centru města Rochester v americkém státě New York, aby vyjádřili solidaritu s Danielem Prudem, černochem, který tam zemřel po policejním zákroku, píše agentura Reuters.

Jedenačtyřicetiletý Prude byl odpojen od přístrojů zajišťujících životní funkce 30. března, sedm dní poté, co jej nad ránem na ulici nahého zadrželi policisté a navlékli mu přes hlavu speciální vak, když seděl spoutaný.

Pondělní nahý protest se uskutečnil brzy ráno poté, co v Rochesteru skončila noční demonstrace, která byla již pátá v řadě. Akce se podle Reuters rozpustila pokojně a nikdo nebyl zatčen.

Šest demonstrantů v pondělí sedělo v dešti s bílými vaky přes hlavu. Někteří z nich měli na zádech napsáno Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Podle videa, které zveřejnil deník Democrat and Chronicle, byla skupina později v dekách odvedena pryč. Demonstranti požadovali, aby policie v celém státě New York nezasahovala v případech, kdy jde o psychicky nemocné, jako tomu bylo v případě Prudea, píše web New York Post. Rovněž žádají, aby policie měla zakázáno tvrdě zakročit proti pokojným demonstrantům.

Prudeova rodina minulý týden zveřejnila video z jeho zatýkání. Na záznamu je vidět, jak mu strážníci navlékli přes hlavu zvláštní vak - údajně, aby mu zabránili v plivání a možnému šíření koronaviru. Prude přitom seděl na ulici nahý s rukama spoutanými za zády.

Po zveřejnění videa v Rochesteru, který se nachází na severozápadě státu New York a má 200.000 obyvatel, propukly protesty. Město se tak stalo dalším dějištěm demonstrací proti rasismu a policejní brutalitě, jež propukly po smrti černocha George Floyda. Ten zemřel v květnu poté, co mu při zatýkání bělošský policista bezmála devět minut klečel na krku.

Policie v Rochesteru uvedla, že na večerní demonstraci nikoho nezatkla. Nedělního protestního pochodu se podle ní zúčastnilo asi 1000 lidí, zatímco místní činitelé slíbili, že budou usilovat o reformu policie a lepší přístup k duševně nemocným.

Protesty, které se konaly po celé léto napříč USA, se staly jedním z hlavních témat nadcházejících prezidentských voleb.

Prezident Donald Trump, který v průzkumech preferencí zaostává za svým demokratickým rivalem Joem Bidenem, se v kampani prezentuje jako prezident hájící "právo a pořádek" a dnes ráno se k demonstracím vyjádřil na twitteru. "Rochester N.Y., Brooklyn N.Y, Portland - všechny zažily špatný večer, všechny slabě vedou radikální levicoví demokratičtí guvernéři a starostové! Chápete to?," napsal Trump.

Starostka Rochesteru Lovely Warrenová na Trumpův tweet reagovala v prohlášení. "Vyzývám všechny zapojené, aby ignorovali komentář prezidenta... Je jasné..., že jeho jediným cílem je svést lidi k tomu, aby jednali s nenávistí, a podnítit násilí, o kterém si myslí, že pro něj bude politicky přínosné," citovala ji agentura Reuters.

Biden Trumpa obvinil z podněcování násilí v amerických městech, kterými zmítají protesty proti policejní brutalitě, a hájil pokojné demonstranty. Zároveň vyzval k stíhání těch, kteří se dopouští výtržnictví a rabují.

Související

Policie USA, autor: Julian Wan

Smrt černocha Prudea: Rodina zveřejnila video ze zásahu, suspendováno sedm policistů

Kvůli smrti černocha Daniela Prudea bylo mimo službu postaveno sedm policistů. Informovala o tom dnes agentura AP. Neozbrojeného muže dusili policisté ve státě New York už v březnu, až nyní se ale objevilo video ze zásahu. Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden během své návštěvy města Kenosha ve Wisconsinu telefonicky hovořil s černošským mladíkem Jacobem Blakem, který byl těžce zraněn poté, co jej předminulý týden střelil sedmkrát do zad bělošský policista.

Více souvisejících

Daniel Prude (zabitý černoch) Demonstrace v USA Donald Trump Joe Biden Prezident USA USA (Spojené státy americké) Black lives matter

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy