NYT: Vědci nesouhlasili s aktualizovanými pokyny CDC k testování

Aktualizované doporučení netestovat osoby bez příznaků covidu-19, které v srpnu na svých webových stránkách zveřejnilo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), nebylo napsáno vědci z tohoto úřadu a bylo vydáno navzdory jejich nesouhlasu. S odkazem na informované zdroje a interní dokumenty o tom informoval americký deník The New York Times (NYT).

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Aktualizované doporučení CDC z minulého měsíce uvádí, že lidé bez příznaků onemocnění covid-19 nemusí být testováni, i za předpokladu, že byli vystaveni koronaviru. Do té doby CDC doporučovala testovat všechny, kteří přišli do blízkého kontaktu s někým, komu byl diagnostikován covid-19.

Změna stanoviska šokovala lékaře i mnohé politiky a vedla k obviněním z politizace pandemie. Doporučení bylo podle NYT navíc vydáno v době, kdy odborníci naopak vyzývali k navýšení testovacích kapacit.

Náměstek amerického ministra zdravotnictví Brett Giroir uvedl, že cílem je zajistit, aby testování bylo "odpovídající", nikoliv testovat víc jen z podstaty. Aktualizace doporučení podle něj nebyla výsledkem politického tlaku. CDC spadá pod americké ministerstvo zdravotnictví.

Nejmenovaný vysoce postavený vědec z CDC ale NYT řekl, že interní dokumenty týkající se nových doporučení k testování obsahovaly základní chyby. Například se v nich podle něj psalo o "testování na covid-19", nikoliv na koronavirus, který onemocnění způsobuje. Zdroj zároveň uvedl, že doporučení neodráží stanovisko CDC.

Představitelé administrativy prezidenta Donalda Trumpa NYT sdělili, že dokumenty vytvořila CDC a revidoval je její ředitel Robert Redfield.

NYT zároveň ale napsal, že ministerstvo zdravotnictví pokyny přepsalo a následně je umístilo na webové stránky CDC, čímž porušilo standardní postup.

Redfield v prohlášení agentuře Reuters uvedl, že pokyny byly vydány ve spolupráci s krizovým štábem Bílého domu pro boj s koronavirem a byla jim věnována "patřičná pozornost". Mluvčí ministerstva zdravotnictví mezitím prohlásila, že na doporučení se vždy podílejí vědci a lékaři ze štábu.

Novou verzi pokynů,které mají vyjít dnes, CDC dosud neodsouhlasila a nyní je revidují představitelé ministerstva zdravotnictví, uvedl NYT s odvoláním na federálního činitele.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml obvinil Bidena, že šíří nenávist proti Rusku

26.10.2020 12:03 Kreml dnes obvinil kandidáta amerických demokratů na prezidenta Joea Bidena, že šíří nenávist proti…

Volební souboj v USA bude tvrdý. Nepodceňuji Trumpovu hru, řekl Biden

26.10.2020 11:08 Kandidát demokratů na post šéfa Bílého domu Joe Biden v rozhovoru s televizí CBS prohlásil, že…

Američan odsouzený za pokus o převrat ve Vietnamu byl propuštěn z vězení

26.10.2020 09:45 Američan vietnamského původu Michael Nguyen, který byl vloni odsouzen k 12 letům vězení za pokus o…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 08:25 V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama