Pandemie může stáhnout 39 milionů Afričanů do extrémní chudoby

Ekonomická krize způsobená pandemií nemoci covid-19 by mohla letos stáhnout do extrémní chudoby dalších až 39 milionů Afričanů, přestože se předpokládá, že ekonomika oživí z nejhoršího poklesu za více než půl století.

Celkový počet lidí žijících za méně než 1,9 dolaru (42 Kč) denně by tak stoupl na 465,3 milionu, což představuje asi 34,4 procenta populace kontinentu. Uvedla to ve svém nejnovějším hospodářském výhledu pro letošní rok Africká rozvojová banka (AfDB).

Loni se kvůli pandemii dostalo do extrémní chudoby 30 milionů Afričanů. Letos by se jejich počet mohl dále zvýšit, pokud se nepodaří poskytnout odpovídající pomoc. Další nárůst lidí v extrémní chudobě by zvýšil nerovnost a smazal předchozí úspěch ve snižování chudoby, uvedla banka.

Hrubý domácí produkt kontinentu se loni snížil o 2,1 procenta. Letos má ekonomika oživit a vzrůst o 3,4 procenta. Tento výhled by však mohly ohrozit opětovný růst počtu nakažených nemocí covid-19, vysoký dluh, omezený tok kapitálu, nízké ceny komodit, slabá turistka a pokles převodů peněz od Afričanů pracujících v zahraničí zpět do jejich domoviny, extrémní počasí či sociální napětí.

Vládám afrických zemí kvůli pandemii prudce vzrostly výdaje a některé mají problémy se splácením svého dluhu. Zambie byla loni první zemí na kontinentu, která se od počátku globální zdravotní krize dostala do problémů se splácením dluhu. A hrozí, že o restrukturalizaci svého dluhu budou muset požádat další země Afriky.

AfDB odhadla, že africké vlády v reakci na krizi loni potřebovaly dalších zhruba 154 miliard USD. Průměrný poměr dluhu k hrubému domácímu produktu na kontinentu se v letech 2017 až 2019 stabilizoval na zhruba 60 procentech HDP. Do konce letošního roku by však podle odhadu AfDB měl vzrůst o deset až 15 procentních bodů.

Rozšíření očkování a plná realizace africké kontinentální dohody o volném obchodu by mohly situaci zlepšit, upozornila AfDB. Zpráva také přinesla návrhy a doporučení na podporu ekonomického oživení, včetně pokračující pomoci zdravotnickému sektoru či posílení regionální a nadnárodní solidarity, uvedla agentura Bloomberg.

Související

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden

Biden u senátorů nepochodil. Ukrajina zatím nedostane další americké peníze

Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou navrhoval americký prezident Joe Biden. Balíček jsou ochotni podpořit za předpokladu, že dojde ke zpřísnění imigrační politiky. Bílý dům v uplynulých dnech upozornil, že prostředky na pomoc Kyjevu mohou být brzy vyčerpány. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) chudoba

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

včera

včera

Uvařená ptačí těla i larvy. Inspekce zasahovala v asijské tržnici v Brně

Inspektorky Státní veterinární správy při kontrole v asijské tržnici Vinamo v Olomoucké ulici v Brně objevily několik závažných porušení předpisů při prodeji produktů živočišného původu. Nalezly například uvařená ptačí těla i s hlavami.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy