Požár nedaleko Kapitolu přerušil nácvik Bidenovy inaugurace

Nácvik inaugurace demokrata Joea Bidena na schodech vedoucích do sídla Kongresu USA ve Washingtonu dnes asi na hodinu přerušil nedaleký požár příbytku bezdomovců. Úřady kvůli němu budovu dočasně uzavřely a z prostranství před ní evakuovaly všechny účastníky příprav. Podle agentury AP mezi nimi nebyli Biden ani další političtí činitelé.

Kongres USA
doporučujeme

Požár se však záhy podařilo uhasit, tajná služba na twitteru uvedla, že veřejnosti nehrozí nebezpečí a že se jednalo o preventivní ochranné opatření.

"V Kapitolu ani v jeho okolí nyní není žádný požár," oznámil ve vyjádření šéf ochranky sídla Kongresu podle agentury Reuters.

Washingtonský hasičský sbor následně na twitteru napsal, že začal hořet stan bezdomovkyně sídlící pod nedalekým dálničním mostem. Žena podle předběžných zjištění manipulovala s plynovou bombou, což by podle požárníků "mohlo vysvětlit hlášení o jakési explozi". Obyvatelka shořelého stanu podle vyjádření utrpěla lehká zranění, odmítla však převoz do nemocnice, pokračuje sdělení.

Situace v metropoli před slavnostním uvedením Bidena do úřadu je velmi napjatá zejména kvůli nepokojům z 6. ledna, kdy dav příznivců odcházející hlavy státu Donalda Trumpa násilně vtrhl do budovy Kongresu. Okolí středeční inaugurace, která se tradičně odehraje na západním schodišti střeží v posledních dnech desítky tisíc policistů, příslušníků národní gardy a činitelů tajné služby. Ve městě panují výjimečná bezpečnostní opaření a celé sídlo Kongresu je obehnáno ploty.

Agentura AP napsala, že požár vypuknul v příbytku pro bezdomovce nedaleko Kapitolu, přičemž z místa vycházel černý kouř, který zřejmě donutil bezpečnostní složky k preventivnímu zásahu. Podle svědků policisté na místě hnali účastníky příprav, včetně vojenské kapely, do sídla Kongresu a křičeli, že nejde o cvičení.

Biden složí svůj prezidentský slib 20. ledna, slavnosti se přitom v rozporu s tradicemi nezúčastní odcházející prezident Trump. Ten stále trvá na svých nepodložených tvrzeních, že prohrál v nedávných volbách kvůli volebním podvodům. Jejich existenci se mu však nepodařilo prokázat ve více než 60 žalobách napříč USA.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Analýza dění v Brazílii nasvědčuje vyšší nakažlivosti nové mutace

02.03.2021 15:10 Mutace koronaviru odhalená na konci loňského roku v Brazílii zaplavila tamní město Manaus i kvůli…

Výbor amerického Senátu schválil kandidáta na ministra spravedlnosti

01.03.2021 20:39 Právní výbor amerického Senátu schválil nominaci Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti…

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama