Právní bitva: Vláda USA chce zarazit předvolání Trumpova exporadce

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo odvolací soud, aby pozastavil výkon verdiktu, podle kterého bývalý poradce nynějšího prezidenta Donalda Trumpa Don McGahn musí svědčit před Kongresem. Informovala o tom agentura Reuters. Bílý dům se dlouhodobě brání tomu, aby McGahn a další činitelé Trumpovy administrativy před kongresovým výborem vypovídali o prezidentově snaze bránit nyní již ukončenému vyšetřování ruské role v amerických prezidentských volbách v roce 2016.

Přidejte svůj názor

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Federální soud v pondělí rozhodl, že Bílý dům nemůže předvolaným zakázat vypovídat. Soudkyně Ketanji Brownová Jacksonová to zdůvodnila tím, že prezident není monarcha, takže musí respektovat zákony. Žádost o pozastavení výkonu verdiktu, dokud neskončí odvolací řízení, přitom odmítla. Proto se ministerstvo spravedlnosti obrátilo na odvolací soud, aby vydal předběžné rozhodnutí. Pokud odvolací soud administrativě vyhoví, což se předpokládá, McGahn zatím nebude muset před zákonodárci svědčit.

O McGahnovu výpověď usiluje právní výbor Sněmovny reprezentantů, který je jako celá sněmovna pod kontrolou demokratů. Výbor si někdejšího poradce předvolal v dubnu, aby kongresmanům odpověděl na otázky týkající se Trumpova přístupu k vyšetřování ruského vlivu, Bílý dům ale McGahnovi zabránil, aby obsílce vyhověl. V srpnu se proto výbor obrátil na federální soud, který se v pondělí za kongresmany postavil. O dalším postupu ale rozhodne odvolací soud.

McGahn byl významným svědkem pro zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který úlohu Ruska v amerických prezidentských volbách objasňoval. V závěrečné zprávě z letošního dubna Mueller konstatoval, že Rusko do voleb zasahovalo, ale že Trump ani členové jeho štábu s Moskvou vědomě nespolupracovali. Demokraté se McGahna chtějí ptát na možné Trumpovy obstrukce, protože tento bod ponechal Mueller otevřený bez jasného závěru.

Demokraté v Kongresu mezitím zahájili vyšetřování Trumpa, které se týká jeho ukrajinské politiky. Sněmovna zjišťuje, zda Trump činil na Ukrajinu nátlak kvůli vyšetřování svého politického soka Joea Bidena, což prezident popírá. Ukrajinská kauza může vyústit v podání ústavní žaloby (impeachment) na Trumpa. Taková žaloba může teoreticky vést k sesazení hlavy státu z funkce, což je ale vzhledem k současnému rozložení sil v Kongresu nepravděpodobné, neboť rozhodující slovo by měl Senát ovládaný Trumpovými republikány.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zachování míst, nebo masová nezaměstnanost? Z USA zní jasné doporučení

29.03.2020 00:01 NÁZOR - Ve čtvrtek přišla zpráva, že o podporu v nezaměstnanosti si minulý týden zažádaly více než…

Proč mají USA nejvíc obyvatel nakažených koronavirem? Politolog nabízí…

28.03.2020 22:16 Aktualizováno NÁZOR - V dobách, kdy Spojené státy zasáhne krize, je obecným instinktem země semknout se kolem…

Trump zvažuje, že v New Yorku kvůli viru vyhlásí karanténu

28.03.2020 22:13 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump zvažuje, že v New Yorku vyhlásí karanténu, aby zamezil dalšímu…

Zdravotní sestry v New Yorku zoufale žádají ochranné masky

28.03.2020 19:27 Zdravotní sestry bojující s pandemií koronaviru v New Yorku dnes zveřejnily zoufalou prosbu o další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama