Při demonstracích v Portlandu byl zastřelen člověk

Jeden člověk byl zastřelen v Portlandu v americkém státu Oregon, kde v sobotu pozdě večer místního času (dnes nad ránem SELČ) propukly potyčky mezi různými skupinami demonstrantů. Podle agentury Reuters zatím není zcela jasné, zda s tím úmrtí souvisí. Město je v posledních třech měsících dějištěm často násilných protestů proti rasismu a policejní brutalitě.

V Portlandu, kde se střetli demonstranti, byl zastřelen člověk
doporučujeme

Potyčky vypukly, když centrem města projížděl průvod asi 600 aut s příznivci republikánského prezidenta Donalda Trumpa. S nimi se střetli lidé podporující hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Snažili se cestu, kterou průvod aut projížděl, zablokovat, po Trumpových stoupencích házeli různé předměty. Ti po nich zase stříleli paintballové kuličky a stříkali na ně pálivý sprej.

Policie uvedla, že několik lidí zatkla a že při přestřelce zemřel jeden člověk. Další informace o něm ale policisté nezveřejnili. "Mohu potvrdit přestřelku s jedním mrtvým a že jsme v rané fázi vyšetřování případu zabití," uvedl zástupce policejního sboru. Dodal, že zatím není jasné, zda tento incident souvisí se střety mezi protestujícími, jež se odehrály v té samé oblasti.

List The New York Times s odvoláním na dva nejmenované svědky nicméně napsal, že skupinka lidí se pohádala s jinými lidmi v autě a kdosi začal střílet. Muž, který byl při střelbě zabit, prý měl na hlavě čepici se symboly portlandské krajně pravicové skupiny Patriot Prayer, jejíž členové se s protestujícími proti policejnímu násilí střetli v minulosti už víckrát.

Protesty v mnoha amerických městech, včetně Portlandu, se rozhořely poté, co v květnu při brutálním zásahu bělošského policisty v Minneapolisu zemřel černoch George Floyd. V Portlandu panuje napětí mezi různými skupinami demonstrantů a dochází ke střetům. Trump začátkem července do Portlandu poslal příslušníky federálních sil na ochranu federálního soudu, nicméně podle místních úřadů to situaci ještě zhoršilo. Stovky lidí byly v souvislosti s nepokoji zatčeny.

Agentura AP připomíná, že Trump ve svém čtvrtečním projevu k nominačnímu sjezdu republikánů o Portlandu mluvil jako o liberálním městě, jež ovládlo násilí. Z údajné potřeby navrátit "zákona a pořádku" do ulic amerických měst udělal jedno z hlavních témat své kampaně před listopadovými prezidentskými volbami.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Louisville druhou noc pokračovaly protesty, policie zatkla 24 lidí

25.09.2020 10:49 Město Louisville v americkém státu Kentucky bylo po druhou noc svědkem protestů proti rasismu, při…

Karneval v Riu se odkládá na neurčito, naposledy byl zrušen v roce 1912

25.09.2020 08:34 Slavný karneval v Riu de Janeiro, který se měl konat příští rok v únoru, se odkládá kvůli…

Další federální poprava v USA: Smrtící injekci dostal černoch, který…

25.09.2020 07:37 Odsouzenec, který zavraždil pobožný bělošský pár, byl dnes popraven smrtící injekcí ve federální…

Těhotná žena zachránila manžela před žralokem

25.09.2020 07:26 Těhotná turistka zachránila svého manžela před útočícím žralokem v moři u souostroví Florida Keys,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama