Rasová nerovnost mezi odsouzenými Američany se výrazně snižuje, i když černoši se dostávají do vězení stále výrazně častěji, než bílí Američané. Uvádí to studie americké nevládní Rady pro trestní právo, o níž informovala agentura AP. Mnozí experti v USA jsou přesvědčeni, že větší počet vězněných Američanů tmavé pleti není jen důsledkem vyšší míry zločinnosti v jejich komunitě, ale i zaujatosti policie a soudů.
Před dvaceti lety na devět vězněných černochů připadal jeden běloch, v roce 2016 byl poměr šest ku jedné. Za drogové delikty v roce 2000 soudy v USA poslaly do vězení patnáctkrát víc černochů než bělochů, ale do roku 2016 se tento poměr pětinásobně snížil, vyplývá ze studie.
Vyrovnání je patrné nejen v počtech odsouzených, ale i propuštěných podmínečně nebo na kauci. Týká se i žen - jedna běloška v roce 2000 připadala v amerických věznicích na šest Američanek tmavé pleti, nyní jen na dvě. Snižuje se i poměr mezi bělošskými a hispánskými vězni.
Podle amerických expertů citovaných agenturou AP je přetrvávající rasový nepoměr mezi odsouzenými důsledkem zaujatosti policistů, prokurátorů a soudců. Ovlivňuje ho ale i ekonomické postavení menšin a skutečnost, že policie se zaměřuje na problémové lokality osídlené většinou černochy nebo Hispánci.
Související
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
USA (Spojené státy americké) , Věznice
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 1 hodinou
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 2 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 3 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 5 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem.
Zdroj: Lucie Podzimková