Soud poslal exprezidentku Bolívie na čtyři měsíce do vazby

Soud uvalil na bývalou prezidentku Bolívie Jeaninu Áňezovou vazbu, a to zatím na dobu čtyř měsíců. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Na bývalou hlavu státu a členy jejího kabinetu byl vydán v pátek zatykač kvůli podezření ze vzpoury a podpory terorismu. Politička ale obvinění odmítá, podle ní se jedná o politickou perzekuci.

Áňezová stála v čele Bolívie od listopadu 2019 do listopadu 2020. Do úřadu nastoupila po rezignaci Eva Moralese, který odstoupil po masových protestech, které vyvolalo to, že se v rozporu s ústavou ucházel o čtvrtý prezidentský mandát. Během demonstrací v roce 2019 zemřelo přinejmenším 30 lidí. Podle Moralesových příznivců se jednalo o státní převrat, Áňezová ale tvrdí, že předání moci se uskutečnilo podle ústavních pravidel.

V loňských prezidentských volbách uspěl kandidát Moralesovy socialistické strany (MAS) Luis Arce. Díky toku, se bývalý prezident, který byl po odchodu z funkce taktéž vyšeřtován kvůli terorismu, mohl vrátit ze zahraničí.

Áňezová na twitteru uvedla, že stíhání je politická perzekuce. "MAS rozhoduje a justice poslušně vykonává," napsala. Politička naléhala na mezinárodní organizace, včetně Evropské unie, aby vyslaly do Bolívie své pozorovatele.

Spojené státy i Evropská unie vyzvaly Bolívii, aby dodržovala zásady rovného procesu a zaručila, že se soud uskuteční bez politických tlaků.

Před soudem stanuli také bývalý ministr energetiky Rodrigo Guzmán a bývalý ministr spravedlnosti Álvaro Coimbra. Ti také čelí obvinění ze vzpoury a podpory terorismu a byli posláni do vazby na čtyři měsíce. V neděli policie zatkla také další představitele bývalé vlády. Podle žalobců hrozí, že obvinění se budou snažit uprchnout do zahraničí či se skrývat před soudem.

Související

Více souvisejících

soudy Bolívie Jeanine Áňezová (Bolívie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy