Soudce chce nové posouzení v případu Trumpova exporadce Flynna

Americký federální soudce Emmet Sullivan požádal odvolací soud, aby znovu posoudil nedávný příkaz trojice svých soudců pozastavit stíhání Michaela Flynna, někdejšího bezpečnostního poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa.

O stažení Flynnova případu požádalo ministerstvo spravedlnosti i přesto, že se poradce přiznal ke lhaní Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI).

Flynn se přiznal k tomu, že vyšetřovatelům poskytl nepravdivé informace o svých kontaktech s někdejším ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Původně se dohodl na spolupráci s americkými úřady, poté však svoje přiznání stáhl a jeho právníci společně s Trumpovými spojenci zahájili kampaň za to, aby prokuratura od jeho stíhání upustila.

Ministerstvo spravedlnosti tak rozhodlo začátkem května, což řada pozorovatelů označila za bezprecedentní a značně kontroverzní krok. Opozice obviňovala ministra spravedlnosti Williama Barra, že zneužívá své pravomoci, aby pomohl Trumpovým spojencům. Zástupci ministerstva však tvrdili, že rozhovor mezi Flynnem a FBI, z nějž vzešlo obvinění z křivé výpovědi, nebyl odůvodněný a netýkal se předmětu vyšetřování, jehož cílem bylo ověřit podezření z ruského vlivu na volby v roce 2016.

Soudce Sullivan však podle CNN nechtěl žádosti o upuštění od případu vyhovět automaticky a požádal dalšího bývalého soudce, aby sepsal posudek proti rozhodnutí ministerstva. Flynnovi právníci následně požádali federální odvolací soud, aby Sullivanovi upuštění od případu přikázal, protože podle nich měl vyhovět žádosti ministerstva bez zbytečného odkladu.

Tři soudci odvolacího soudu pak Sullivanovi v druhé polovině června nařídili zastavit Flynnův proces. Proti tomu se nyní soudce odvolal a požádal odvolací soud, aby svůj příkaz znovu přehodnotil, tentokrát v plném složení.

Sullivanovi právníci v žádosti k soudu tvrdí, že předchozí příkaz trojice soudců představuje "významný odklon od předchozích rozhodnutí, který hrozí tím, že obrátí normální soudní proces vzhůru nohama".

So now it is reported that, after destroying his life & the life of his wonderful family (and many others also), the FBI, working in conjunction with the Justice Department, has “lost” the records of General Michael Flynn. How convenient. I am strongly considering a Full Pardon!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 15, 2020

Prezident Trump již v minulosti naznačoval, že by Flynnovi udělil v případě odsouzení milost. Ocenil přitom rozhodnutí odvolacího soudu, které nyní napadá Sullivan. "Jsem za generála Flynna velmi rád. Bylo s ním zacházeno příšerně," řekl Trump ke konci června novinářům v Bílém domě.

Související

Donald Trump

Trump omilostnil svého exporadce Michaela Flynna, popřál mu fantastické Díkuvzdání

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Flynn dosud nebyl odsouzen. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

Michael Flynn (generál) Sergej Kilsjak Donald Trump USA (Spojené státy americké) William Barr FBI

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

Kopou Bidenovi hrob v zákulisí? Demokraté spěchají s nominací, některým se to nelíbí

Veřejné výzvy k odstoupení amerického prezidenta Joea Bidena od atentátu na republikánského kandidáta Donalda Trumpa sice utichly, podle zjištění CNN ale intenzivně pokračují ty soukromé. Demokraté nominaci Bidena chtějí uspíšit a zveřejnit ji už 21. července. To se ale řadě straníků nelíbí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy