Téměř tři čtvrtiny Američanů si myslí, že by Spojené státy měly nadále podporovat Ukrajinu, navzdory ruským hrozbám o možném použití jaderných zbraní k ochraně svého území. Vyplynulo to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos pro agenturu Reuters.
Výsledky průzkumu naznačily, že prezident Joe Biden má i nadále podporu, pokud jde o poskytování pomoci Ukrajině, ať již se jedná o zbraňové systémy, výcvik či další vojenskou pomoc pro vládu prezidenta Volodymyra Zelenského. To vše navzdory obavám, že by se válka mohla vyostřit, jestliže Ukrajina získá zbraně dlouhého doletu, které by mohly zasáhnout Rusko.
Internetového průzkumu se zúčastnilo 1005 Američanů. 73 procent z nich souhlasilo s tím, že by USA měly pokračovat v podpoře Ukrajiny. Byli mezi nimi jak demokraté, tak republikáni, nicméně více podpory bylo vidět mezi Bidenovými demokraty (81 procent) oproti republikánům (66 procent). 66 procent respondentů pak uvedlo, že by měl Washington Ukrajině poskytovat zbraně. Ještě v srpnu s tím souhlasilo jen 51 procent dotazovaných.
Spojené státy již poskytly Ukrajině pomoc v hodnotě více než 16,8 miliardy dolarů (416 miliardy Kč). V úterý prezident Biden přislíbil další balík pomoci za 625 milionů dolarů (15,4 miliardy Kč). Jeho součástí budou další zbraně a vojenská technika, včetně salvových raketometů HIMARS.
Související
Zelenskyj zvažuje, že už znovu nebude kandidovat na prezidenta
Západní metropole vědomě brzdí zřízení tribunálu pro potrestání Ruska, tvrdí ukrajinský tisk
Ukrajina , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
před 1 hodinou
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
před 2 hodinami
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 2 hodinami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 3 hodinami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 4 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 5 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
včera
Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila
včera
Babišova vláda sníží spotřební daň u nafty a zastropuje marže
včera
Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil
včera
Dva mrtví v Plzni. Policie pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi
Policie od středy vyšetřuje podezřelé úmrtí dvou osob v Plzni. Podle dosavadních zjištění se na jejich smrti nepodílela další osoba. Kriminalisté pracují se dvěma vyšetřovacími verzemi.
Zdroj: Jan Hrabě