Trump bude mít v impeachmentovém procesu známé právníky

Obhajobu amerického republikánského prezidenta Donalda Trumpa v nadcházejícím impeachmentovém procesu v Senátu Spojených států povedou právní poradce Bílého domu Pat Cipollone a prezidentův právník Jay Sekulow.

Dnes o tom s odvoláním na své zdroje informovala agentura Reuters s tím, že do týmu, který vzniká na prezidentovu obhajobu, bude patřit mimo jiné známý ústavní právník Alan Dershowitz či Ken Starr, který v 90. letech vyšetřoval tehdejšího demokratického prezidenta Billa Clintona a umožnil ústavní žalobu proti němu.

Dershowitz, jenž přes padesát let působí na Harvardově univerzitě, se vedle ústavního práva specializuje i na trestní právo. Starr se do povědomí Američanů zapsal jako vyšetřovatel případu intimního vztahu Clintona se stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou. Clinton aféru ustál a Senát ho nakonec osvobodil.

Zajímavostí v případě Starra je, že jeho poradcem byl Brett Kavanaugh, kterého Trump předloni nominoval na post soudce Nejvyššího soudu USA. Senát nakonec Kavanaugha do funkce potvrdil i přes obvinění ze sexuálního násilí v době jeho mládí, které proti němu vznesla nynější profesorka psychologie Christine Fordová.

Trumpovi budou s obhajobou pomáhat i Robert Ray, který Starra v úřadu zvláštního vyšetřovatele nahradil, či advokátka a Trumpova poradkyně Pam Bondiová.

Podle informací CNN sice jako vedoucí týmu přednesou Cipollone se Sekulowem v Senátu jménem prezidenta úvodní prohlášení, ale s ústní argumentací proti obžalobě a požadavku Sněmovny reprezentantů na Trumpovo odvolání z prezidentského úřadu vystoupí Dershowitz.

Sněmovna ústavní žalobu, ve které prezidenta obvinila ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu, vznesla loni před Vánocemi a tuto středu případ předala Senátu. Proces ve čtvrtek formálně začal tím, že zástupce Sněmovny reprezentantů Adam Schiff přečetl senátorům znění ústavní žaloby. Následně složili přísahu předseda Nejvyššího soudu USA John Roberts, který na proces bude dohlížet, a také senátoři. Úkolem senátorů je v procesu působit v roli poroty.

Trump ústavní žalobu považuje za politický hon na čarodějnice a věří, že proces v Senátu rychle skončí. Hrozba, že bude z funkce odvolán, je považována jen za teoretickou. Všeobecně se očekává, že republikánská většina v Senátu, který má v impeachmentu poslední slovo, Trumpa osvobodí.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Impeachment Senát USA

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Požár

Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii

Česko na výzvu Evropského koordinačního centra vysílá do požáry poničené Francie další, v pořadí už druhý vrtulník. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Země o mezinárodní pomoc modulů leteckého hašení žádala v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Na jihu se stále nedaří dostat rozsáhlé přírodní požáry pod kontrolu. 

před 1 hodinou

Petr Pavel

Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde

Pražský hrad se rozhodl reagovat na nejnovější vyjádření premiéra Andreje Babiš (ANO). Mluvčí hlavy státu zdůraznil, že Petr Pavel nepoužívá žádné osobní útoky na předsedu vlády. Vztah nejvyšších činitelů je momentálně poznamenán především sporem ohledem složení české delegace na uplynulém summitu NATO.  

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí

V Česku podle aktuálních výsledků monitoringu krajských hygienických stanic zůstává většina sledovaných přírodních koupališť nadále vhodná ke koupání. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. V souvislosti s průběhem počasí v uplynulých dnech však na některých lokalitách dochází ke zhoršování kvality vody, zejména vlivem zvýšeného výskytu sinic.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama

I na Ukrajině zavládl smutek kvůli smutné zprávě o úmrtí amerického senátora Lindseyho Grahama. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl republikánský politik odhodlaným lídrem. Zelenskyj připomněl, že Graham v posledních letech opakovaně navštěvoval Ukrajinu. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Andrej Babiš

Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO

Ostudou nazval premiér Andrej Babiš (ANO) přítomnost prezidenta Petra Pavla na uplynulém summitu NATO v Turecku. Babišova vláda původně nechtěla, aby hlava státu na alianční jednání jela. Pavel se však na summit nakonec vydal. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Ministerstvo zdravotnictví

V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví

Bezpečné zavádění umělé inteligence do českého zdravotnictví, podpora zdravotníků při využívání moderních technologií a společná příprava odborných doporučení. To jsou hlavní cíle memoranda o spolupráci, které dnes podepsalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky společně s Českou asociací umělé inteligence, Českou lékařskou společností J. E. Purkyně a Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

včera

Linda Nosková

Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková

Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024). 

včera

včera

včera

Princ Harry potěšil britského krále. Meghan mu přivezla ukázat vnoučata

Návštěva prince Harryho ve Velké Británii dospěla v pátek k velkému vyvrcholení. K vévodovi se připojily jeho manželka Meghan a obě děti, celá rodina se následně setkala s britským králem Karlem III., princovým otcem. Informovala o tom britská stanice BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy