Trump měl pravidelně splachovat dokumenty do záchodu, píše se v nové knize

Bývalý americký prezident Donald Trump málem dal své dceři Ivance výpověď a pravidelně splachoval dokumenty do záchodu. Uvažoval také například o vybombardování mexických výroben drog a měl strach, že umře na covid-19. Tyto a další třaskavé momenty popisuje novinářka amerického listu The New York Times (NYT) Maggie Habermanová v knize Confidence Man, která vychází dnes.

Kniha sleduje Trumpa od doby, kdy byl newyorským podnikatelem, až po jeho život po nástupu do prezidentského úřadu. Vychází z rozhovorů s více než 200 zdroji, včetně bývalých spolupracovníků, a ze tří rozhovorů se samotným Trumpem. Bývalý prezident Habermanovou zkritizoval a na své sociální síti napsal, že její kniha obsahuje "mnoho vymyšlených příběhů s nulovým ověřováním faktů".

Osm nejvýbušnějších odhalení obsažených v knize dnes shrnul zpravodajský web BBC.

Habermanová píše, že při schůzce s tehdejším personálním šéfem Johnem Kellym a tehdejším poradcem Bílého domu Donem McGahnem Trump málem na twitteru oznámil, že jeho dcera Ivanka a zeť Jared Kushner - oba vysoce postavení spolupracovníci Bílého domu - opouštějí své funkce. Trumpovi v tom zabránil Kelly, který tehdejšímu prezidentovi doporučil, aby s Ivankou a Kushnerem nejprve promluvil. To prezident neudělal a oba zůstali na svých postech do konce Trumpova mandátu. Kniha také uvádí, že Trump svého zetě často kritizoval a když si poslechl jeden z jeho projevů v roce 2017, prohlásil o něm, že "zní jako dítě". Trump to označuje za fikci a popírá, že chtěl dát své dceři nebo Kushnerovi výpověď.

Trump podle knihy také uvažoval o tom, že by nechal vybombardovat mexické laboratoře na výrobu drog, což naprosto šokovalo tehdejšího ministra obrany Marka Espera. Myšlenka vzešla z rozhovoru mezi Trumpem a Brettem Giroirem, admirálem Sboru veřejného zdravotnictví USA. Trump si Giroira kvůli uniformě spletl s vojákem a navrhl bombardování výroben drog v Mexiku, Bílý dům poté požádal Giroira, aby za Trumpem nechodil v uniformě.

Když Trump v říjnu 2020 onemocněl covidem-19 a jeho stav se začal zhoršovat, měl podle knihy strach, že zemře. Náměstek personálního šéfa Bílého domu Tony Ornato prezidenta varoval, že pokud se jeho zdravotní stav bude dále zhoršovat, bude nutné spustit postupy k zajištění kontinuity vlády. Strach ze smrti na covid-19 Trump podle knihy měl navzdory tomu, že pandemii opakovaně zlehčoval, protože si nechtěl poškodit image. Podle Habermanové Trump požádal své spolupracovníky, aby si sundali roušky, a tehdejšímu newyorskému guvernérovi Andrewovi Cuomovi poradil, aby o viru nemluvil v televizi. Nedělejte z toho takovou vědu," řekl podle knihy Trump Cuomovi. "Uděláte z toho problém,"dodal.

Kniha také popisuje několik setkání mezi Trumpem a světovými lídry. Například při svém prvním setkání s tehdejší britskou premiérkou Theresou Mayovou Trump hovořil o potratech, přičemž prohlásil: "Někteří lidé jsou pro život, někteří pro volbu. Představte si, že by nějaká potetovaná zvířata znásilnila vaši dceru a ona otěhotněla". Poté v rozhovoru o Severním Irsku změnil téma a mluvil o tom, jak zablokovat stavbu větrných turbín na moři v blízkosti svého pozemku.

Když začalo být jasné, že jej v prezidentských volbách v roce 2020 porazil demokrat Joe Biden, chtěl Trump po svém osobním právníkovi a někdejšímu starostovi New Yorku Rudym Giulianim, aby zvrátil výsledek. "Dobře, Rudy, velíš ty. Rozjeď se, dělej si co chceš. Je mi to jedno," řekl Trump poté, co ostatní právníci odmítli zajít tak daleko, jak požadoval ve své snaze o zvrácení výsledků voleb.

V roce 2016 během předvolební kampaně byl Trump v letadle vyzván členy svého týmu, aby se vyjádřil k tomu, že nezveřejnil svá daňová přiznání. Podle Habermanové se Trump opřel a náhle z něj vypadlo: "Víte, že moje daně jsou auditovány, neustále čelí auditům". "Takže chci říct, že bych mohl prostě říct: 'Zveřejním je, až nebudu čelit auditu, protože mu budu čelit vždy'". NYT v roce 2020 s odvoláním na uniklé Trumpovy finanční dokumenty napsal, že Trump v roce, kdy se stal prezidentem, zaplatil na federálních daních jen 750 dolarů (18.500 Kč).

Zaměstnanci Bílého domu podle knihy také pravidelně nacházeli toaletu ucpanou potištěnými dokumenty a domnívali se, že je tam Trump spláchl. Údajně také dokumenty trhal, což je v rozporu se zákonem o prezidentských záznamech, podle kterého jsou dokumenty přijaté nebo vytvořené prezidentem majetkem americké vlády a po uplynutí prezidentského mandátu mají být předány Národnímu archivu USA.

Trump si podle knihy také spletl zaměstnance demokratů Chucka Schumera a Nancy Pelosiové s číšníky, protože to byli příslušníci etnických menšin. Podle Habermanové je krátce po své inauguraci na setkání s kongresmany požádal, aby přinesli jednohubky.

Související

Americký prezident Joe Biden. Rozhovor

Volby zkomplikovaly plány Bidenovi i Trumpovi. Ani polarizovaná Amerika nechce příliš radikální kandidáty, míní Kotábová

Výsledky takzvaných midterm election ve Spojených státech jsou známy. S ohledem na malou podporu aktuálního prezidenta Joe Bidena se očekávalo, že voliči vystaví jeho Demokratické straně ve volbách zákonodárců a guvernérů pomyslný účet. O republikánském vítězství se dá ale nakonec hovořit jen omezeně, hodnotí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politoložka Věra Kotábová, která přednáší o americkém politickém systému na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. I tak podle ní republikáni posílili natolik, aby zásadně znepříjemnili Bidenovi zbytek mandátu. 

Více souvisejících

Donald Trump

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 12 minutami

Energetika, ilustrační fotografie.

Ve špičce budete šetřit elektřinou, nařídí EU. Zavádí i maximální příjmy pro dodavatele

Evropská unie příští týden uvádí do praxe dvojici opatření, na kterých se členské země dohodly ve snaze zmírnit dopady vysokých cen energií na firmy a domácnosti. Od čtvrtka začne platit povinnost omezit spotřebu elektřiny v těch částech dne, kdy panuje nejvyšší poptávka. Zároveň v evropském bloku startuje aplikování mechanismu, který státům umožňuje odebírat příjmy elektráren nad určitou hranicí a používat je na ochranu spotřebitelů.

před 22 minutami

před 29 minutami

Šanghaj

Čína hlásí nový covidový rekord, protesty proti opatřením sílí

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39.791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36.082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. 

před 40 minutami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

V Česku už získalo dočasnou ochranu téměř 463 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

Dočasnou ochranu v Česku za posledních sedm dní získalo 2288 uprchlíků před válkou na Ukrajině. Počet udělených víz tak proti předchozímu týdnu vzrostl o 94, před tím dva týdny klesal. Vyplývá to z údajů, které ministerstvo vnitra zveřejňuje na twitteru. Od únorového vpádu ruské armády na Ukrajinu dosud Česko vydalo 462.887 dočasných víz. Svým držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce v České republice.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslance čeká schvalování návrhu státního rozpočtu na příští rok

Sněmovna bude schvalovat příští týden návrh státního rozpočtu na rok 2023 se schodkem 295 miliard korun. Poslanci se také vypořádají se spornou koaliční novelou služebního zákona, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Zrychleně ve stavu legislativní nouze by měli projednat vládní návrh na růst přídavků na děti. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Den bojů na Ukrajině odpovídá měsíci války v Afghánistánu, konstatoval expert

Západ se mylně domníval, že dělostřelecká a tanková válka v Evropě se už nebude opakovat, a zmenšil své zásoby zbraní. Podle představitelů NATO je však množství dělostřelectva ve válce na Ukrajině, kterou před devíti měsíci rozpoutalo Rusko, naprosto ohromující. Napsal to list The New York Times (NYT), podle něhož se nyní Spojené státy a Severoatlantická aliance snaží vyzbrojit Ukrajinu i doplnit vlastní arzenál.

před 2 hodinami

Senát ČR

Babiš navrhl jednokolové volby do Senátu, vláda to zřejmě odmítne

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koaliční vláda Petra Fialy (ODS) postaví zřejmě záporně. Změna by podle podkladů pro středeční schůzi kabinetu nevedla k předpokládaným cílům, nezajistila by vyšší legitimitu zvolených senátorů a volební účast by bylo možné zvednout účinnějšími způsoby. Zásadní změně volebního systému by měla navíc podle materiálu předcházet širší diskuse a odborné posouzení.

před 2 hodinami

Kyjev

V Kyjevě se čekají mrazy a silné sněžení, lidé stále nemají dost elektřiny

V Kyjevě se ode dneška očekává silné sněžení a teploty pod nulou ve dne i v noci, píše agentura Reuters. Miliony obyvatel ukrajinské metropole a jejího okolí přitom podle ní nadále nemají dostatečné dodávky elektřiny a tepla. To je důsledek dřívějších ruských vzdušných úderů na energetickou infrastrukturu země. Společnost Ukrenerho uvedla, že výrobci elektřiny jsou schopni pokrýt jen tři čtvrtiny potřeb spotřebitelů, což vyžaduje omezení a výpadky v dodávkách energií v celé zemi.

před 4 hodinami

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Mnohé ekonomiky se potýkají s negativními dopady ruské invaze na Ukrajinu, několik vybraných zemí ale těží z přílivu ruských migrantů a jejich majetku. Gruzie, malá bývalá sovětská republika na jižní hranici Ruska, stejně jako Arménie či Turecko patří k několika zemím, jejichž ekonomiky zažívají při současných nepokojích rozkvět, uvedl server zpravodajské televize CNBC.

před 5 hodinami

Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Marketingové ceny Effie letos ovládl digitál. Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Jubilejní 25. ročník nejvýznamnější tuzemské marketingové soutěže Effie Awards Czech Republic zná své vítěze. Vyhlášení výsledků proběhlo ve středu 23. listopadu na tradičním galavečeru, který se opět konal v prostorách Kina Lucerna. Porota při této příležitosti udělila kromě 44 cen ve 12 soutěžních kategoriích i tři zvláštní ocenění. Grand Prix Effie 2022 získala agentura WMC Grey za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart pro klienta Datart. 

před 6 hodinami

Dva litry vody denně jsou pro většinu lidí nadměrné množství, tvrdí studie

Pijete dva litry vody denně? Jde o plýtvání, tvrdí studie

Doporučení vypít osm sklenic vody denně je pro většinu lidí pravděpodobně přehnané. Informoval o tom list the Guardian s odvoláním na studii, podle které může tato rada například v Británii vést k tomu, že se každý den vyplýtvá 20 milionů litrů pitné vody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Pražská policie řeší hrůzný nález u Čakovic, v lese byli tři mrtví. Jde o rodinnou tragédii

Poblíž cyklostezky mezi pražskými Čakovicemi a Letňany dnes odpoledne našli v lese tři mrtvé, věcí se zabývají kriminalisté z oddělení vražd. Mohlo by se jednat o dvojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Na twitteru o tom informovala policie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy