Trump měl pravidelně splachovat dokumenty do záchodu, píše se v nové knize

Bývalý americký prezident Donald Trump málem dal své dceři Ivance výpověď a pravidelně splachoval dokumenty do záchodu. Uvažoval také například o vybombardování mexických výroben drog a měl strach, že umře na covid-19. Tyto a další třaskavé momenty popisuje novinářka amerického listu The New York Times (NYT) Maggie Habermanová v knize Confidence Man, která vychází dnes.

Kniha sleduje Trumpa od doby, kdy byl newyorským podnikatelem, až po jeho život po nástupu do prezidentského úřadu. Vychází z rozhovorů s více než 200 zdroji, včetně bývalých spolupracovníků, a ze tří rozhovorů se samotným Trumpem. Bývalý prezident Habermanovou zkritizoval a na své sociální síti napsal, že její kniha obsahuje "mnoho vymyšlených příběhů s nulovým ověřováním faktů".

Osm nejvýbušnějších odhalení obsažených v knize dnes shrnul zpravodajský web BBC.

Habermanová píše, že při schůzce s tehdejším personálním šéfem Johnem Kellym a tehdejším poradcem Bílého domu Donem McGahnem Trump málem na twitteru oznámil, že jeho dcera Ivanka a zeť Jared Kushner - oba vysoce postavení spolupracovníci Bílého domu - opouštějí své funkce. Trumpovi v tom zabránil Kelly, který tehdejšímu prezidentovi doporučil, aby s Ivankou a Kushnerem nejprve promluvil. To prezident neudělal a oba zůstali na svých postech do konce Trumpova mandátu. Kniha také uvádí, že Trump svého zetě často kritizoval a když si poslechl jeden z jeho projevů v roce 2017, prohlásil o něm, že "zní jako dítě". Trump to označuje za fikci a popírá, že chtěl dát své dceři nebo Kushnerovi výpověď.

Trump podle knihy také uvažoval o tom, že by nechal vybombardovat mexické laboratoře na výrobu drog, což naprosto šokovalo tehdejšího ministra obrany Marka Espera. Myšlenka vzešla z rozhovoru mezi Trumpem a Brettem Giroirem, admirálem Sboru veřejného zdravotnictví USA. Trump si Giroira kvůli uniformě spletl s vojákem a navrhl bombardování výroben drog v Mexiku, Bílý dům poté požádal Giroira, aby za Trumpem nechodil v uniformě.

Když Trump v říjnu 2020 onemocněl covidem-19 a jeho stav se začal zhoršovat, měl podle knihy strach, že zemře. Náměstek personálního šéfa Bílého domu Tony Ornato prezidenta varoval, že pokud se jeho zdravotní stav bude dále zhoršovat, bude nutné spustit postupy k zajištění kontinuity vlády. Strach ze smrti na covid-19 Trump podle knihy měl navzdory tomu, že pandemii opakovaně zlehčoval, protože si nechtěl poškodit image. Podle Habermanové Trump požádal své spolupracovníky, aby si sundali roušky, a tehdejšímu newyorskému guvernérovi Andrewovi Cuomovi poradil, aby o viru nemluvil v televizi. Nedělejte z toho takovou vědu," řekl podle knihy Trump Cuomovi. "Uděláte z toho problém,"dodal.

Kniha také popisuje několik setkání mezi Trumpem a světovými lídry. Například při svém prvním setkání s tehdejší britskou premiérkou Theresou Mayovou Trump hovořil o potratech, přičemž prohlásil: "Někteří lidé jsou pro život, někteří pro volbu. Představte si, že by nějaká potetovaná zvířata znásilnila vaši dceru a ona otěhotněla". Poté v rozhovoru o Severním Irsku změnil téma a mluvil o tom, jak zablokovat stavbu větrných turbín na moři v blízkosti svého pozemku.

Když začalo být jasné, že jej v prezidentských volbách v roce 2020 porazil demokrat Joe Biden, chtěl Trump po svém osobním právníkovi a někdejšímu starostovi New Yorku Rudym Giulianim, aby zvrátil výsledek. "Dobře, Rudy, velíš ty. Rozjeď se, dělej si co chceš. Je mi to jedno," řekl Trump poté, co ostatní právníci odmítli zajít tak daleko, jak požadoval ve své snaze o zvrácení výsledků voleb.

V roce 2016 během předvolební kampaně byl Trump v letadle vyzván členy svého týmu, aby se vyjádřil k tomu, že nezveřejnil svá daňová přiznání. Podle Habermanové se Trump opřel a náhle z něj vypadlo: "Víte, že moje daně jsou auditovány, neustále čelí auditům". "Takže chci říct, že bych mohl prostě říct: 'Zveřejním je, až nebudu čelit auditu, protože mu budu čelit vždy'". NYT v roce 2020 s odvoláním na uniklé Trumpovy finanční dokumenty napsal, že Trump v roce, kdy se stal prezidentem, zaplatil na federálních daních jen 750 dolarů (18.500 Kč).

Zaměstnanci Bílého domu podle knihy také pravidelně nacházeli toaletu ucpanou potištěnými dokumenty a domnívali se, že je tam Trump spláchl. Údajně také dokumenty trhal, což je v rozporu se zákonem o prezidentských záznamech, podle kterého jsou dokumenty přijaté nebo vytvořené prezidentem majetkem americké vlády a po uplynutí prezidentského mandátu mají být předány Národnímu archivu USA.

Trump si podle knihy také spletl zaměstnance demokratů Chucka Schumera a Nancy Pelosiové s číšníky, protože to byli příslušníci etnických menšin. Podle Habermanové je krátce po své inauguraci na setkání s kongresmany požádal, aby přinesli jednohubky.

Související

Donald Trump

Firma exprezidenta Trumpa byla shledána vinnou z daňového podvodu

Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla dnes u soudu v New Yorku shledána vinnou z daňového podvodu. Informuje o tom agentura AP, která výsledek soudu charakterizuje jako jasné odmítnutí finančních praktik vysokých manažerů v Trumpově společnosti.
Donald Trump

Trump vyzval ke zrušení americké ústavy. Kritizují ho republikáni i demokraté

Kandidát na amerického prezidenta a miliardář Donald Trump čelí kritice od zástupců Republikánské i Demokratické strany kvůli svým výzvám ke zrušení částí americké ústavy. Trump v pátek znovu připomněl své nepravdivé tvrzení o vítězství v prezidentských volbách v roce 2020 a uvedl, že "podvod takového rozsahu je základem pro zrušení zákonů i pravidel", a to i těch ústavních, napsala dnes agentura AP.

Více souvisejících

Donald Trump

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 9 minutami

před 15 minutami

Kyjev

Člověk v tísni už od února pomohl půl milionu Ukrajinců

Humanitární organizace Člověk v tísni za devět měsíců trvání ukrajinsko-ruského konfliktu poskytla pomoc za více než miliardu korun. Její pracovníci pomáhají Ukrajincům v napadené zemi i těm, kteří před válkou uprchli do Česka. Od února, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočilo, pomoc organizace přijalo přes půl milionu lidí. Člověk v tísni o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Josef Baxa

Baxa v reakci na spekulace o novém předsedovi ÚS varoval před "zprzněním ústavy"

Ústavní soudce, který by s půlročním předstihem přijal nominaci na obsazené místo předsedy, by se zpronevěřil své roli strážce ústavnosti, domnívá se bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Reagoval tak na spekulace některých médií, že se prezident Miloš Zeman chystá ještě před březnovým odchodem z funkce jmenovat šéfem Ústavního soudu (ÚS) Josefa Fialu.

před 1 hodinou

Velká Británie

Británie a Kanada dnes uvalily sankce na více než 50 lidí z celého světa

Británie a Kanada dnes uvalily sankce na více než 50 lidí z celého světa, které označily za "zkorumpované politické představitele, porušovatele lidských práv a pachatele sexuálního násilí souvisejícího s konflikty". Odvetná opatření se týkají především osob z Ruska a Íránu, ale i z několika dalších zemí, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Čína, ilustrační foto

Čína se po uvolnění covidových opatření vrací k normálu jen pomalu

Ačkoli čínská vláda ve středu uvolnila přísná opatření proti šíření koronaviru, mnoho lidí a firem v zemi se návratu k běžnému životu stále obává. Podle agentury Reuters o tom svědčí ztichlé ulice Pekingu a dalších měst i množství restaurací, které mají dál otevřená pouze výdejní okénka.

před 2 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová v dopise žádá Bělorusko o propuštění Losikové

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v dopise apelovala na svůj běloruský protějšek, aby byla propuštěna Darja Losiková, manželka běloruského politického vězně a spolupracovníka stanice Svobodná Evropa (RFE/RL) Ihara Losika. Sněmovna to uvedla v dnešní tiskové zprávě. K dopisu se připojilo dalších pět zemí.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Yemi A.D.

Česko má prvního vesmírného turistu. Yemi A.D. poletí s japonským miliardářem zadarmo

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

před 2 hodinami

Nachlazení, ilustrační fotografie

V Česku přibývá akutních respiračních nemocí, mezi lidmi se šíří i chřipka

V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Ceny pohonných hmot na Slovensku nadále klesají, jsou nejnizšší od dubna

Nejprodávanější benzin Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku minulý týden zlevnil na devítiměsíční minimum, ceny nafty klesly na nejnižší úroveň od druhé poloviny dubna. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu. Ceny pohonných hmot se v zemi snižují už několik týdnů v řadě, předcházel tomu pokles cen ropy na světových trzích.

Aktualizováno před 3 hodinami

Ukrajinská armáda střeží své území (březen 2022).

Armády Moskvy a Kyjeva bojují na východě Ukrajině bez významných změn

Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani jedna ze stran ale podle analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW) zatím v těchto oblastech nedosáhla přesvědčivých zisků. Ukrajinský generální štáb dnes uvedl, že ruské jednotky nepřestávají útočit ve směru na Bachmut a Avdijivku.

před 3 hodinami

Požár v nákupním centru na okraji Moskvy

Masivní požár zničil část nákupního centra na okraji Moskvy. Nejméně jeden mrtvý

Při rozsáhlém požáru nákupního střediska na severním okraji Moskvy dnes zahynul jeden člověk. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na záchranné složky, podle kterých se oheň rozhořel na ploše 18.000 metrů čtverečních. Požár podle záchranářů souvisel se svářečskými pracemi na střeše budovy, přesnou příčinu určí experti po dohašení plamenů, napsal list Kommersant.

před 3 hodinami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Počet nakažených stoupá. Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru. Hygienici do tohoto počtu zahrnují i opakované nákazy. V mezitýdenním srovnání je to nárůst zhruba o desetinu. Více se ale také testovalo. V nemocnicích je s covidem 728 lidí, počet hospitalizovaných se tak proti minulému týdnu mírně zvýšil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Twitter zavede nové prvky, poskytne firmám více kontroly nad reklamami

Společnost Twitter zavede od příštího týdne nové ovládací prvky, které umožní společnostem zabránit tomu, aby se jejich reklamy zobrazovaly u tweetů obsahujících určitá klíčová slova. S odvoláním na e-mail, který provozovatel sociální sítě zaslal inzerentům, o tom dnes informovala agentura Reuters.

před 5 hodinami

Sněhová kalamita, ilustrační fotografie.

Počasí: Přívaly sněhu mohou o víkendu ochromit část Česka

O nadcházejícím víkendu může v některých částech Česka začít intenzivně sněžit, přičemž může napadnout i více než 30 centimetrů sněhu. Na možné nebezpečné jevy ve čtvrtek s předstihem upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na twitterovém profilu. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Charkov má letos vánoční strom ve vestibulu metra

Bez ohledu na to, že je Ukrajina ve válce s Ruskem, snaží se vedení Charkova vytvořit vánoční atmosféru. Ozdobený strom letos stojí na bezpečném místě v podzemním vestibulu jedné ze stanic metra tohoto druhého největšího ukrajinského města.

Zdroj: ČTK

Další zprávy