Trump zkritizoval svou oblíbenou stanici Fox News kvůli antimalariku

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek na twitteru kritizoval televizní stanici Fox News, která je mu obvykle nakloněná a jejíž obsah prezident často vyzdvihuje. Důvodem výpadu byla reakce moderátora na Trumpovo prohlášení, že bere lék hydroxychlorochin ve snaze ochránit se před nemocí covid-19.

Účinnost tohoto antimalarika ale v této souvislosti nebyla prokázána a moderátor Neil Cavuto upozornil, že pro lidi s dlouhodobými problémy může být přípravek smrtící. Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona uvedl, že vláda jej jako prevenci proti covidu-19 nedoporučuje.

Trump hydroxychlorochin prosazuje jako zázračný lék proti covidu-19 už týdny a pokračuje v tom i přes dubnové varování amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Ten vzhledem k riziku problémů se srdečním rytmem odrazoval v souvislosti s koronavirem od užívání hydroxychlorochinu, jakož i podobné látky chlorochin, mimo nemocnice a klinické testy.

Trumpův postoj lze opřít o několik studií naznačujících, že hydroxychlorochin by mohl pomáhat pacientům s lehkým průběhem nákazy. Podle jiných studií však látka, jež se desítky let používá také při léčbě autoimunitních onemocnění, například revmatické artritidy, pacientům s covidem-19 nijak nepomáhá. Jednoznačný názor mezi lékaři zatím nepanuje a jak dnes uvedla zpravodajská společnost BBC, možnost nového využití osvědčeného antimalarika se stále prověřuje.

Trumpovo velebení hydroxychlorochinu již v minulosti kritizovala řada lékařských expertů, protože léčivo může způsobit jako vedlejší účinek poruchy srdečního rytmu, které v některých případech vedly až k úmrtí pacientů. Lékař Steven Nissen z přední americké nemocnice Cleveland Clinic listu The New York Times řekl, že látka zůstává k dispozici i přes závažné vedlejší účinky jen kvůli tomu, že dokáže léčit závažná onemocnění a nemá vhodnou alternativu.

"Pokud to (hydroxychlorochin) berete jako preventivní léčbu, abyste zahnali virus, nebo v nejhorším možném případě bojujete s virem a patříte k ohrožené části populace, tak vás to zabije. Nemůžu to říct jasněji. Tohle vás zabije," řekl moderátor Fox News Cavuto v reakci na Trumpovo odhalení.

"Není to něco, co by doporučovali naši lékařští experti. Není to něco, co doporučujeme dělat," řekl dnes k Trumpovu postupu mluvčí kanceláře britského premiéra. Trumpův lékař Sean Conley předtím uvedl, že "potenciální přínos" užívání hydroxychlorochinu byl vyhodnocen jako silnější než "relativní rizika". V prohlášení ale není výslovně uvedeno, že Trump antimalarikum požívá, píše se v něm pouze o "vícero diskusích" na toto téma.

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová by prý byla raději, kdyby prezident "nebral něco, co nebylo schváleno vědci". "Obzvláště v jeho věkové kategorii a jeho, řekněme, hmotnostní kategorii. Říká se, že je morbidně obézní," prohlásila ve vysílání CNN na adresu 73letého šéfa Bílého domu, který podle oficiálních údajů na začátku loňského roku měřil 190 centimetrů a vážil 110 kilogramů.

Prezident nejprve na twitteru sdílel několik příspěvků jiných uživatelů, kteří Cavuta nazývali hlupákem a dalšími méně slušnými nadávkami.

.@FoxNews is no longer the same. We miss the great Roger Ailes. You have more anti-Trump people, by far, than ever before. Looking for a new outlet! https://t.co/jXxsF0flUM

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 19, 2020

Následně napsal: "Fox News už nejsou, co bývaly. Chybí nám velký Roger Ailes. Máte víc anti-Trumpovských lidí, daleko víc než kdy předtím. Hledám nový prostor pro vyjádření!" Roger Ailes byl zakladatel a dlouholetý šéf Fox News, působil také jako mediální poradce řady republikánských prezidentů. V roce 2016 odstoupil poté, co se proti němu objevily desítky obvinění ze sexuálního obtěžování podřízených. O necelý rok později zemřel.

Trump podle dostupných informací Fox News často sleduje a udržuje vřelé vztahy s některými moderátory. Často posílá příspěvky na twitteru ohledně některých témat jen chvíli poté, co se o nich na kanálu diskutuje, nejčastěji v ranním zpravodajském pořadu Fox & Friends.

K obsahu vysílání se vyjadřuje často a nezřídka kdy se ho snaží korigovat. Na konci dubna například na twitteru napsal, že stanice přijímá návrhy na témata do vysílání od Demokratické strany. "Lidé, kteří sledují Fox News v rekordních číslech (díky prezidente Trumpe), mají vztek. Chtějí alternativu, a to hned. Stejně tak i já," napsal americký prezident.

....fraud @donnabrazile (and others who are even worse). Chris Wallace is nastier to Republicans than even Deface the Nation or Sleepy Eyes. The people who are watching @FoxNews, in record numbers (thank you President Trump), are angry. They want an alternative now. So do I!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 26, 2020

Trump v minulosti opakovaně hovořil o záměru založit vlastní zpravodajský kanál. Loni v říjnu prohlásil, že takový krok skutečně zvažuje a že by do své stanice pozval "skutečně talentované lidi a dostal by mezi lidi skutečný hlas a ne hlas, který je falešný". Prezident od své předvolební kampaně v roce 2016 setrvale útočí na většinu amerických médií, které jsou podle něj zaměřena proti němu kvůli politickým zájmům svých majitelů.

Související

Více souvisejících

Donald Trump FOX NEWS Prezident USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy