Trump zkritizoval svou oblíbenou stanici Fox News kvůli antimalariku

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek na twitteru kritizoval televizní stanici Fox News, která je mu obvykle nakloněná a jejíž obsah prezident často vyzdvihuje. Důvodem výpadu byla reakce moderátora na Trumpovo prohlášení, že bere lék hydroxychlorochin ve snaze ochránit se před nemocí covid-19.

Účinnost tohoto antimalarika ale v této souvislosti nebyla prokázána a moderátor Neil Cavuto upozornil, že pro lidi s dlouhodobými problémy může být přípravek smrtící. Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona uvedl, že vláda jej jako prevenci proti covidu-19 nedoporučuje.

Trump hydroxychlorochin prosazuje jako zázračný lék proti covidu-19 už týdny a pokračuje v tom i přes dubnové varování amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Ten vzhledem k riziku problémů se srdečním rytmem odrazoval v souvislosti s koronavirem od užívání hydroxychlorochinu, jakož i podobné látky chlorochin, mimo nemocnice a klinické testy.

Trumpův postoj lze opřít o několik studií naznačujících, že hydroxychlorochin by mohl pomáhat pacientům s lehkým průběhem nákazy. Podle jiných studií však látka, jež se desítky let používá také při léčbě autoimunitních onemocnění, například revmatické artritidy, pacientům s covidem-19 nijak nepomáhá. Jednoznačný názor mezi lékaři zatím nepanuje a jak dnes uvedla zpravodajská společnost BBC, možnost nového využití osvědčeného antimalarika se stále prověřuje.

Trumpovo velebení hydroxychlorochinu již v minulosti kritizovala řada lékařských expertů, protože léčivo může způsobit jako vedlejší účinek poruchy srdečního rytmu, které v některých případech vedly až k úmrtí pacientů. Lékař Steven Nissen z přední americké nemocnice Cleveland Clinic listu The New York Times řekl, že látka zůstává k dispozici i přes závažné vedlejší účinky jen kvůli tomu, že dokáže léčit závažná onemocnění a nemá vhodnou alternativu.

"Pokud to (hydroxychlorochin) berete jako preventivní léčbu, abyste zahnali virus, nebo v nejhorším možném případě bojujete s virem a patříte k ohrožené části populace, tak vás to zabije. Nemůžu to říct jasněji. Tohle vás zabije," řekl moderátor Fox News Cavuto v reakci na Trumpovo odhalení.

"Není to něco, co by doporučovali naši lékařští experti. Není to něco, co doporučujeme dělat," řekl dnes k Trumpovu postupu mluvčí kanceláře britského premiéra. Trumpův lékař Sean Conley předtím uvedl, že "potenciální přínos" užívání hydroxychlorochinu byl vyhodnocen jako silnější než "relativní rizika". V prohlášení ale není výslovně uvedeno, že Trump antimalarikum požívá, píše se v něm pouze o "vícero diskusích" na toto téma.

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová by prý byla raději, kdyby prezident "nebral něco, co nebylo schváleno vědci". "Obzvláště v jeho věkové kategorii a jeho, řekněme, hmotnostní kategorii. Říká se, že je morbidně obézní," prohlásila ve vysílání CNN na adresu 73letého šéfa Bílého domu, který podle oficiálních údajů na začátku loňského roku měřil 190 centimetrů a vážil 110 kilogramů.

Prezident nejprve na twitteru sdílel několik příspěvků jiných uživatelů, kteří Cavuta nazývali hlupákem a dalšími méně slušnými nadávkami.

.@FoxNews is no longer the same. We miss the great Roger Ailes. You have more anti-Trump people, by far, than ever before. Looking for a new outlet! https://t.co/jXxsF0flUM

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 19, 2020

Následně napsal: "Fox News už nejsou, co bývaly. Chybí nám velký Roger Ailes. Máte víc anti-Trumpovských lidí, daleko víc než kdy předtím. Hledám nový prostor pro vyjádření!" Roger Ailes byl zakladatel a dlouholetý šéf Fox News, působil také jako mediální poradce řady republikánských prezidentů. V roce 2016 odstoupil poté, co se proti němu objevily desítky obvinění ze sexuálního obtěžování podřízených. O necelý rok později zemřel.

Trump podle dostupných informací Fox News často sleduje a udržuje vřelé vztahy s některými moderátory. Často posílá příspěvky na twitteru ohledně některých témat jen chvíli poté, co se o nich na kanálu diskutuje, nejčastěji v ranním zpravodajském pořadu Fox & Friends.

K obsahu vysílání se vyjadřuje často a nezřídka kdy se ho snaží korigovat. Na konci dubna například na twitteru napsal, že stanice přijímá návrhy na témata do vysílání od Demokratické strany. "Lidé, kteří sledují Fox News v rekordních číslech (díky prezidente Trumpe), mají vztek. Chtějí alternativu, a to hned. Stejně tak i já," napsal americký prezident.

....fraud @donnabrazile (and others who are even worse). Chris Wallace is nastier to Republicans than even Deface the Nation or Sleepy Eyes. The people who are watching @FoxNews, in record numbers (thank you President Trump), are angry. They want an alternative now. So do I!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 26, 2020

Trump v minulosti opakovaně hovořil o záměru založit vlastní zpravodajský kanál. Loni v říjnu prohlásil, že takový krok skutečně zvažuje a že by do své stanice pozval "skutečně talentované lidi a dostal by mezi lidi skutečný hlas a ne hlas, který je falešný". Prezident od své předvolební kampaně v roce 2016 setrvale útočí na většinu amerických médií, které jsou podle něj zaměřena proti němu kvůli politickým zájmům svých majitelů.

Související

Zelenského výraz, když Trump před kamerami pronesl větu, že Rusko ve skutečnosti chce, aby Ukrajina uspěla.

Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla

Setkání v floridském sídle Mar-a-Lago sice oficiálně mělo působit jako konstruktivní dialog, ale pozorným pozorovatelům neunikla hluboká propast mezi oběma lídry. Přestože Volodymyr Zelenskyj po celou dobu úzkostlivě zachovával diplomatické dekorum, jeho mimika a řeč těla často mluvily jasněji než připravené projevy. V mnoha momentech bylo patrné, že ukrajinský prezident bojuje s obrovským vyčerpáním, které jen prohluboval specifický styl jeho hostitele.
Benjamin Netanjahu

Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí večer dorazí do floridského rezortu Mar-a-Lago, aby se již popáté v tomto roce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Schůzka se koná v kritickém okamžiku, kdy v regionu rostou obavy z nových izraelských ofenziv a kdy americké administrativě podle diplomatických zdrojů dochází trpělivost s Netanjahuovým přístupem k mírovému procesu v Gaze.

Více souvisejících

Donald Trump FOX NEWS Prezident USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Thajské stíhací letouny F-16

Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny

Nové křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou, které mělo ukončit týdny krvavých střetů, čelí vážné hrozbě jen několik desítek hodin po svém uzavření. Thajská armáda v pondělí oficiálně obvinila sousední zemi z porušení dohody, která vstoupila v platnost v sobotu v poledne. Podle thajských úřadů bylo v neděli v noci zaznamenáno více než 250 bezpilotních letounů (UAV), které přiletěly z kambodžské strany hranice.

před 2 hodinami

Zelenského výraz, když Trump před kamerami pronesl větu, že Rusko ve skutečnosti chce, aby Ukrajina uspěla.

Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla

Setkání v floridském sídle Mar-a-Lago sice oficiálně mělo působit jako konstruktivní dialog, ale pozorným pozorovatelům neunikla hluboká propast mezi oběma lídry. Přestože Volodymyr Zelenskyj po celou dobu úzkostlivě zachovával diplomatické dekorum, jeho mimika a řeč těla často mluvily jasněji než připravené projevy. V mnoha momentech bylo patrné, že ukrajinský prezident bojuje s obrovským vyčerpáním, které jen prohluboval specifický styl jeho hostitele.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nancy Pelosiová (politička USA)

Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová

Bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová nešetří optimismem ohledně politické budoucnosti své strany. V rozhovoru pro pořad This Week televize ABC News sebevědomě předpověděla, že demokraté v nadcházejících průběžných volbách v roce 2026 získají v dolní komoře Kongresu většinu. Podle jejích slov je současný lídr demokratické menšiny Hakeem Jeffries plně připraven převzít předsednické kladívko a stát se novým mluvčím Sněmovny.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne

Věda v roce 2025 poodhalila roušku tajemství naší planety a ukázala, že Země je mnohem dynamičtější a záhadnější místo, než jsme si dosud mysleli. Od hlubin oceánů až po samotné zemské jádro přinesl uplynulý rok objevy, které mění naše chápání geologie i vzniku života. Vědci například zjistili, že z nitra planety uniká zlato, a v nejtemnějších příkopech oceánu narazili na prosperující společenství tvorů, kteří nepotřebují slunce.

před 6 hodinami

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje

Více než jedenáct let po zmizení letu Malaysia Airlines MH370 se pátrání po troskách Boeingu 777 vrací s novou intenzitou. Malajsijská vláda oznámila, že v úterý 30. prosince 2025 odstartuje nová, 55denní operace vedená americkou společností Ocean Infinity. Tato soukromá firma, která proslula nalezením vraku lodi Endurance polárníka Shackletona, se zavázala k dohodě typu „žádný nález, žádná odměna“. Pokud vrak lokalizují, obdrží 70 milionů dolarů.

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu

Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí večer dorazí do floridského rezortu Mar-a-Lago, aby se již popáté v tomto roce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Schůzka se koná v kritickém okamžiku, kdy v regionu rostou obavy z nových izraelských ofenziv a kdy americké administrativě podle diplomatických zdrojů dochází trpělivost s Netanjahuovým přístupem k mírovému procesu v Gaze.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?

Americký prezident Donald Trump sice usiluje o posílení pravicového populismu v Evropě, ale podle nejnovějšího průzkumu Politico Poll se u tamních voličů netěší příliš velké oblibě. Průzkum, který proběhl na vzorku více než 10 000 lidí, ukazuje, že i mezi příznivci stran, které Trump považuje za své spojence, má na jeho osobu kladný názor jen menšina dotázaných.

před 11 hodinami

stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu

Čínská armáda v pondělí ráno zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu. Manévry s názvem „Mise spravedlnosti 2025“ zahrnují simulaci totální blokády klíčových přístavů, útoky na námořní cíle a nácvik odražení případného zásahu mezinárodních sil. Peking tyto kroky otevřeně označuje za „přísné varování“ silám usilujícím o nezávislost ostrova a reakci na to, co nazývá vnějším vměšováním.

před 12 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump

Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj po společném jednání na Floridě oznámili, že se výrazně přiblížili k ukončení válečného konfliktu na Ukrajině. Americký prezident po setkání v resortu Mar-a-Lago uvedl, že ačkoliv byla schůzka vynikající, stále zbývají k dořešení některé velmi ožehavé otázky. Podle jeho slov je mírová dohoda blíž než kdykoli předtím, ale varoval, že pokud jednání uváznou na mrtvém bodě, válka může pokračovat ještě dlouhou dobu

před 14 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

včera

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

včera

včera

Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval

Dramatický incident se už v pátek večer odehrál v Českých Budějovicích. Policisté tam v obchodním centru zasahovali proti nebezpečnému a ozbrojenému muži, který vyhrožoval kolemjdoucím. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy