Trump nezmizí, ani když prohraje. Může kandidovat v roce 2024, píší komentátoři

Výsledky amerických prezidentských voleb stále nejsou na stole, komentátoři se ale vzácně shodují, že i kdyby současný republikánský šéf Bílého domu Donald Trump nakonec prohrál, z politické scény určitě nezmizí.

List The New York Times (NYT) napsal, že Trump by rozhodně dál disponoval značnou mocí uvnitř své strany a vyloučeno není ani to, že by se pokusil znovu kandidovat v roce 2024. Deník The Guardian poznamenal, že skalní Trumpovi příznivci za ním budou stát i nadále a rozdělení země se tím možná ještě prohloubí.

Pokud by Trump svůj mandát neobhájil, bylo by to poprvé za 28 let, co by úřadující hlava státu nedokázala vyhrát volby. Přesto ale podle odhadů Trump získá více hlasů než před čtyřmi lety a navzdory skandálům a přešlapům ve funkci má podporu téměř poloviny veřejnosti. "I pokud bude nucen opustit 20. ledna Bílý dům, bude Trump nejspíš houževnatější než se očekává a skoro jistě zůstane mocnou a rozdělující silou amerického veřejného života," napsali komentátoři NYT.

Podle nich by se v takovém případě Trump pokusil využít zbývající čas v úřadě k vyřizování účtů a k pomstě těm, kdo nestáli dost pevně na jeho straně. "Hněv z porážky může vést k tomu, že odvolá nebo suspenduje řadu vysokých úředníků, kteří neplnili jeho přání tak, jak předpokládal," uvedl deník. V ohrožení jsou podle něj například ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray či epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci.

"I když prezident Trump volby prohraje, přibývá signálů, že populistické hnutí založené na jeho osobnosti bude v Republikánské straně dál dominovat a přetlačí ty straníky, kteří se snaží hledat alternativy," napsal list The Los Angeles Times.

"I když bude Trump pryč z úřadu, jeho styl politiky nezmizí," uvedla stanice NBC.

"Pokud nám volební výsledky něco ukázaly jasně, pak to, že prezident má obrovskou základnu příznivců a nehodlá opustit arénu," citoval NYT bývalého republikánského senátora Jeffa Flakea. Ten tak upozornil na to, že Trumpa na twitteru sleduje 88 milionů lidí, což z něj činí jeden z nejmocnějších hlasů americké pravice.

Právě široká podpora veřejnosti by Trumpovi mohla umožnit další kandidaturu na prezidenta v roce 2024, i když tou dobou mu bude 78 let. Řada republikánů už naznačila, že myšlence případné druhé kandidatury je nakloněná.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby USA Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijals výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

včera

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

včera

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

Karel Čapek a Olga Scheinpflugová s příbuznými a přáteli na Strži v roce 1935

Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin

Pěkné známky na vysvědčení, to znamená pro dítě úspěch. Že však chabé vysvědčení nemusí značit neúspěch v dospělém životě, o tom svědčí řada osobností, které se i se špatnými známkami zapsaly do dějin. A mnohdy měly ty nejhorší známky právě z předmětů, ve kterých později vynikaly.

včera

včera

včera

včera

včera

Letní počasí

Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní

Česko vstoupilo do víkendu, jenž může být nejteplejším v historii. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) drobně územně upravuje dřívější varování před velmi či dokonce extrémně vysokými víkendovými teplotami, které mohou dosáhnout až 41 stupňů. Na některých místech se zároveň prodlužuje časová platnost varování až do pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry.

včera

včera

Hasiči

Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko

Policisté se takových případů obávali a s ohledem na předpověď počasí před nimi varovali. Přesto v pátek vyjížděly záchranné složky v Praze k případu, kdy v autě navzdory obrovskému horku zůstaly dvě děti. Nezletilí nakonec skončili v péči přivolaných záchranářů. 

včera

Letní noc

Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti

Současná vlna veder je nepříjemná i tím, že se výrazné ochlazení nedostavuje ani v nočních či ranních hodinách. Kromě absolutního teplotního rekordu by mohla být o víkendu zaznamenána i nejteplejší noc v tuzemské historii, naznačil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

včera

včera

včera

26. června 2026 21:42

26. června 2026 20:26

26. června 2026 19:01

Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO

Premiér Andrej Babiš nepotvrdil, že by že ministerstvo zahraničí pod vedením Petra Macinky již oficiálně přihlásilo prezidenta Petra Pavla na nadcházející summit NATO v Ankaře. Předseda vlády na konferenci věnované dopadům sociálních sítí a online prostředí na dětskou populaci pouze uvedl, že předpokládá, že se tak stalo. Tento krok byl přitom časově velmi urgentní, neboť právě pátek představoval nejzazší možný termín pro registraci politických představitelů na toto alianční jednání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy