Trump označil Solejmáního za teroristu

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru odmítl kritiku demokratů za likvidaci vlivného íránského generála Kásema Solejmáního, kterého označil za teroristu a bezprostřední hrozbu pro USA. Trump rovněž ujistil, že jeho tým v akci proti Solejmánímu postupoval ve vzájemné shodě. Demokratickým politikům se nelíbilo, že příkaz k útoku na Solejmáního šéf Bílého domu vydal bez konzultaci s Kongresem.

"Falešná zpravodajská média a jejich demokratičtí partneři tvrdě pracují na tom, aby určili, zda bezprostředně hrozil, nebo nehrozil útok teroristy Solejmáního a zda můj tým jednal ve shodě. Odpověď na oboje je jasné ANO, na čemž ve skutečnosti nezáleží, vzhledem k jeho (Solejmáního) minulosti," napsal Trump.

Uživatelé twitteru si povšimli, že Trump se ve slově bezprostřední, anglicky imminent, dopustil chyby, když napsal eminent, což znamená významný. Za lexikální přešlap lidé prezidenta pod tweetem kritizovali. Po zhruba půl hodině Trump omyl opravil.

V dalších dvou tweetech Trump obvinil demokraty a falešná zpravodajství, jak označuje vůči němu kritická média, že se snaží Solejmáního vykreslit jako báječného chlapíka. "A to jen proto, že jsem udělal, co se mělo učinit v minulých dvaceti letech," napsal prezident.

Trump rovněž ocenil protivládní demonstranty v Teheránu, kteří odmítli pošlapat americkou vlajku nakreslenou na chodníku před jednou z univerzit. "Oni chodili vedle ní. Velký pokrok!," dodal Trump, který v uplynulých dnech protestující podpořil tweety v perštině. Protivládní protesty v Teheránu vyvolal fakt, že vedení země několik dní tajilo, že omylem sestřelilo ukrajinský civilní letoun se 176 lidmi na palubě. V sobotu se Írán přiznal, že letadlo si operátor protivzdušné obrany spletl s nepřátelskou střelou s plochou dráhou letu.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Kásem Solejmání USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy