Trump po odchodu právníků oznámil nové lídry obhajoby v Senátu

Bývalý americký prezident Donald Trump v neděli večer oznámil jména dvou právníků, kteří jej budou zastupovat při nadcházejícím projednávání ústavní žaloby v Senátu. Obhajobu prý povedou bývalý pensylvánský prokurátor Bruce Castor a David Schoen, který v minulosti zastupoval Trumpova poradce Rogera Stonea. Začátek procesu, v němž bude exprezident čelit obvinění z podněcování k lednovému útoku na Kapitol, je naplánován na příští týden.

Donald Trump
doporučujeme

Trump měl zřejmě dosud problémy s hledáním a udržením právníků ochotných řídit jeho obhajobu. Nejdříve jej podle amerických médií vícero kandidátů odmítlo, v sobotu se pak objevily zprávy, že pět právníků vybraných pro proces kolem takzvaného impeachmentu od exprezidenta odešlo. Důvodem byly podle zákulisních informací neshody ohledně právní strategie včetně Trumpova požadavku na zdůrazňování nepodložených tvrzení o zmanipulování výsledků loňských prezidentských voleb.

Castor a Schoen v prohlášení Trumpova týmu uvádí, že jsou poctěni možností zastupovat 45. prezidenta Spojených států. Oba prý považují druhou ústavní žalobu vznesenou proti Trumpovi za protiústavní. Z tiskové zprávy nebylo jasné, proč.

Obžalování Trumpa za "podněcování ke vzpouře" schválila Sněmovna reprezentantů 13. ledna hlasy všech demokratických kongresmanů a deseti republikánů. Bývalý prezident je viněn z toho, že svým projevem ze 6. ledna v kombinaci s rétorikou z předchozích týdnů vyprovokoval útok svých příznivců na sídlo Kongresu, který v tu chvíli projednával výsledky podzimních voleb.

Obvinění bude nyní posuzovat Senát, kterému americká ústava ve věci impeachmentu přisuzuje roli soudní poroty. Pro odsouzení musí obvinění podpořit dvoutřetinová většina, což se v případě nové ústavní žaloby zdá být velmi nepravděpodobné. Samotné konání procesu totiž minulý týden kromě 50 demokratických senátorů podpořilo jen pět z 50 republikánských. Ti zbylí dali najevo názor, že Senát nemůže soudit bývalého prezidenta, což je postoj, který mnozí odborníci nesdílí.

Trump je prvním prezidentem v amerických dějinách, který se během úřadování stal terčem dvou ústavních žalob. Po prvním impeachmentu jej Senát zprostil obvinění o dvou bodech, které se týkaly snahy přimět ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k politicky výhodnému kroku pro tehdejší hlavu státu. Trumpa tehdy zastupoval jeden z nejznámějších obhájců v USA Alan Dershowitz, dále jeho právní poradce z Bílého domu Pat Cipollone a Jay Sekulow.

Lídři aktuální obhajoby Castor a Schoen podle prohlášení Trumpova týmu také přináší "celostátní renomé" a bohaté zkušenosti s velkými kauzami. Deník The New York Times podotýká, že Castor proslul rozhodnutím nestíhat herce Billa Cosbyho v souvislosti se sexuálním deliktem z roku 2004.

Schoen kromě dlouholetého Trumpova poradce Stonea, který byl v roce 2019 odsouzen dohromady ke 40 měsícům vězení za několik zločinů včetně lhaní Kongresu, zastupoval i klienty spojované s organizovaným zločinem. "Zastupoval jsem nejrůznější vyhlášené gangstery: údajnou zdejší hlavu ruské mafie, izraelské mafie a dva italské bossy. A taky člověka, o němž vláda tvrdila, že je největším mafiánem na světě," řekl loni Schoen listu The Atlanta Jewish Times.

Pokud jde o jejich nový případ, měli Castor se Schoenem ihned co dělat. Trump má do úterka předložit písemnou odpověď na obvinění vznesené sněmovnou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA umožní naočkovaným účastnit se menších sešlostech bez roušek

08.03.2021 21:23 Lidé plně naočkovaní proti covidu-19 si mohou bez roušek užívat menší sešlosti s dalšími již…

Milionům dívek hrozí kvůli pandemii dětský sňatek, obává se UNICEF

08.03.2021 18:15 Pandemie onemocnění covid-19 by mohla v důsledku znamenat až deset milionů dětských sňatků navíc do…

Venezuelané už jsou unavení z Madura i z Guaidóa, ukázal průzkum

08.03.2021 17:36 Venezuelané už jsou unavení z politiky autoritářského prezidenta Nicoláse Madura i neúspěšné snahy…

Rusko chce dle USA znevěrohodnit západní vakcíny; Kreml to popírá

08.03.2021 12:15 Ruské zpravodajské služby vedou kampaň s cílem podrýt důvěru americké veřejnosti vůči vakcíně proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama