Trump pohrozil, že nepodepíše balík na podporu ekonomiky. Mělo by to vážné následky

Americký prezident Donald Trump dnes ostře kritizoval soubor opatření v objemu téměř 900 miliard dolarů (asi 19,4 bilionu Kč), jehož cílem je podpořit hospodářství Spojených států zasažené pandemií covidu-19. Pohrozil, že soubor zákonů, který v pondělí večer schválily obě komory amerického Kongresu, nepodepíše, a vyzval k jeho úpravě. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

Donald Trump
doporučujeme

"Pošlete mi vyhovující zákon, nebo následující administrativa bude muset přijít se záchranným balíkem - a možná ta administrativa budu já," uvedl prezident ve videu zveřejněném na twitteru. Neodpustil si přitom narážku na listopadové prezidentské volby, ve kterých ho porazil kandidát demokratů Joe Biden a jejichž výsledek Trump neúnavně zpochybňuje.

Krizový balík podle Trumpa přihrává příliš mnoho peněz cizím zemím a opomíjí přitom americké občany. Soubor zákonů zahrnuje mimo jiné přímý jednorázový příspěvek 600 dolarů pro většinu Američanů, současný prezident však takovou částku považuje za "směšně nízkou" a požaduje ji zvýšit na 2000 dolarů.

Republikáni a demokraté se o podobě podpůrných opatření přeli několik měsíců a panovaly obavy, zda jednání neskončí krachem. Soubor předpisů má skoro 5600 stran a Kongresem prošel v řádu několika hodin. Někteří zákonodárci si proto stěžovali, že ho nemohli přečíst; schválen byl však v Sněmovně reprezentantů i Senátě výraznou většinou. Ta by postačila i v případě, že se Trump rozhodne soubor opatření nepodepsat, poznamenává AP.

Balík stimulačních opatření je spojený s federálním rozpočtem v hodnotě 1,4 bilionu dolarů, který zajistí provoz federálních úřadů až do konce září příštího roku.

Trump si stěžuje na některé výdajové položky, například na objem peněz, které mají být poskytnuty jiným zemím. "Žádám rovněž Kongres, aby se okamžitě zbavil těchto nákladných a zbytečných položek," prohlásil prezident.

Bílý dům přitom doposud nedával najevo žádné výhrady a signalizoval, že Trump zákony po jejich schválení v Kongresu podepíše. Na jednáních se podílel také ministr financí Steven Mnuchin, upozornila agentura Reuters.

Pokud by Trump zákony zablokoval, mělo by to vážné důsledky. Američané a malé podniky by například nezískali federální podporu a federální úřady by 29. prosince vstoupily do omezeného rozpočtového režimu. Zákony by však v Kongresu mohly mít dostatečnou podporu ke zvrácení prezidentského veta, napsala agentura AP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

27.01.2021 20:47 Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu…

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Republikáni se podle médií rozhodli zůstat s Trumpem

27.01.2021 15:59 Úterní hlasování v Senátu amerického Kongresu o ústavnosti takzvaného impeachmentu vedeného proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama