Trump vzkázal šéfovi Senátu, že boj o volební výsledek nevzdává

Dosluhující americký prezident Donald Trump kritizoval vůdce republikánské senátní většiny Mitche McConnella za jeho úterní výrok k volbám. McConnell poprvé od listopadových voleb uznal Trumpova demokratického soupeře Joea Bidena za vítěze prezidentských voleb.

Trump ale v noci McConnellovi prostřednictvím svého účtu na twitteru vzkázal s poukazem na počet volebních hlasů, které on sám získal: "Mitchi, 75 milionů hlasů, rekord pro úřadujícího prezidenta (a velký). Je příliš brzo na to se vzdávat. Republikánská strana se musí naučit bojovat. Lidé se zlobí!"

Trump's allies slam Mitch McConnell for congratulating Biden https://t.co/ak9nu6420L via @MailOnline. Mitch, 75,000,000 VOTES, a record for a sitting President (by a lot). Too soon to give up. Republican Party must finally learn to fight. People are angry!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 16, 2020

Bidenovi ovšem v listopadu svůj hlas dalo 81 milionů lidí. To ale Trump odmítá vzít na vědomí, podobně jako řada jeho stoupenců. Podle průzkumů provedených pro veřejnoprávní média NPR a PBS nemá ve volební výsledek důvěru 72 procent republikánských voličů.

McConnell až do úterka volby nekomentoval. Nyní ale prohlásil, že sice mnozí čekali jiný výsledek, ale americký systém rozhodl, kdo bude 20. ledna skládat přísahu. V pondělí totiž volitelé z jednotlivých států americké federace potvrdili Bidenovo vítězství a McConnell v úterý řekl, že chce zvolenému prezidentovi Bidenovi pogratulovat.

S Trumpovou verzí výsledku voleb nesouhlasí ani jeho dlouholetý přítel a příznivec Geraldo Rivera, který působí v Trumpovi nakloněné televizní stanici Fox News. V úterním diskusním pořadu moderátorky Marthy MacCallumové podle CNN Rivera vzkázal Trumpovi, že má Biden pravdu, když říká, že "už to skončilo".

"Má naprostou pravdu, je konec," prohlásil Rivera a přitakal Bidenově výzvě posunout se dopředu. Rivera dodal, že by byl rád, kdyby to Trump pochopil.

Diskuse se ale účastnil také vůdce konzervativních aktivistů a rozhlasový moderátor Charlie Kirk. Řekl, že Trumpovi stoupenci dál vznášejí k volebnímu výsledku "dobré dotazy". "Pořád je mnoho nevyřešených právních stížností, stovky," řekl.

"To je tak nečestné, musíte s tím přestat," reagoval na to Rivera. V úterý ráno zveřejnil video, v němž shrnul své názory na situaci takto: "Americký prezident Donald Trump může ten povolební zmatek zastavit. Národ je rozrušený, jsme rozdělení, ve vládě panuje zmatek. Prezident Trump musí uznat prohru, volitelé se vyslovili, a jak víte, zvolili Joea Bidena."

Rivera od počátku neschvaloval Trumpovu snahu napadnout výsledek voleb. Už 11. listopadu, tedy čtyři dny po tom, co hlavní americká média zveřejnila projekce, podle nichž zvítězil Biden, Rivera tweetoval: "Drahý Donalde Trumpe, můj respektovaný příteli, vedl jsi neuvěřitelnou bitvu proti všem protivenstvím a zákeřné chorobě (koronaviru). Bojovals proti těm, kdo bodají do zad, proti našim nepřátelům a měnil jsi svět v mír a blahobyt. Je čas rozloučit se důstojně a slušně."

Trump a jeho příznivci ale dál šíří desinformace o údajných rozsáhlých volebních podvodech, přestože soudy, na něž se Trump a jeho tým zatím obrátili, pro to nenašly patřičné důkazy.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Mitch McConnell Senát USA Volby USA USA (Spojené státy americké) Prezident USA Joe Biden

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy