Trump vzkázal šéfovi Senátu, že boj o volební výsledek nevzdává

Dosluhující americký prezident Donald Trump kritizoval vůdce republikánské senátní většiny Mitche McConnella za jeho úterní výrok k volbám. McConnell poprvé od listopadových voleb uznal Trumpova demokratického soupeře Joea Bidena za vítěze prezidentských voleb.

Trump ale v noci McConnellovi prostřednictvím svého účtu na twitteru vzkázal s poukazem na počet volebních hlasů, které on sám získal: "Mitchi, 75 milionů hlasů, rekord pro úřadujícího prezidenta (a velký). Je příliš brzo na to se vzdávat. Republikánská strana se musí naučit bojovat. Lidé se zlobí!"

Trump's allies slam Mitch McConnell for congratulating Biden https://t.co/ak9nu6420L via @MailOnline. Mitch, 75,000,000 VOTES, a record for a sitting President (by a lot). Too soon to give up. Republican Party must finally learn to fight. People are angry!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 16, 2020

Bidenovi ovšem v listopadu svůj hlas dalo 81 milionů lidí. To ale Trump odmítá vzít na vědomí, podobně jako řada jeho stoupenců. Podle průzkumů provedených pro veřejnoprávní média NPR a PBS nemá ve volební výsledek důvěru 72 procent republikánských voličů.

McConnell až do úterka volby nekomentoval. Nyní ale prohlásil, že sice mnozí čekali jiný výsledek, ale americký systém rozhodl, kdo bude 20. ledna skládat přísahu. V pondělí totiž volitelé z jednotlivých států americké federace potvrdili Bidenovo vítězství a McConnell v úterý řekl, že chce zvolenému prezidentovi Bidenovi pogratulovat.

S Trumpovou verzí výsledku voleb nesouhlasí ani jeho dlouholetý přítel a příznivec Geraldo Rivera, který působí v Trumpovi nakloněné televizní stanici Fox News. V úterním diskusním pořadu moderátorky Marthy MacCallumové podle CNN Rivera vzkázal Trumpovi, že má Biden pravdu, když říká, že "už to skončilo".

"Má naprostou pravdu, je konec," prohlásil Rivera a přitakal Bidenově výzvě posunout se dopředu. Rivera dodal, že by byl rád, kdyby to Trump pochopil.

Diskuse se ale účastnil také vůdce konzervativních aktivistů a rozhlasový moderátor Charlie Kirk. Řekl, že Trumpovi stoupenci dál vznášejí k volebnímu výsledku "dobré dotazy". "Pořád je mnoho nevyřešených právních stížností, stovky," řekl.

"To je tak nečestné, musíte s tím přestat," reagoval na to Rivera. V úterý ráno zveřejnil video, v němž shrnul své názory na situaci takto: "Americký prezident Donald Trump může ten povolební zmatek zastavit. Národ je rozrušený, jsme rozdělení, ve vládě panuje zmatek. Prezident Trump musí uznat prohru, volitelé se vyslovili, a jak víte, zvolili Joea Bidena."

Rivera od počátku neschvaloval Trumpovu snahu napadnout výsledek voleb. Už 11. listopadu, tedy čtyři dny po tom, co hlavní americká média zveřejnila projekce, podle nichž zvítězil Biden, Rivera tweetoval: "Drahý Donalde Trumpe, můj respektovaný příteli, vedl jsi neuvěřitelnou bitvu proti všem protivenstvím a zákeřné chorobě (koronaviru). Bojovals proti těm, kdo bodají do zad, proti našim nepřátelům a měnil jsi svět v mír a blahobyt. Je čas rozloučit se důstojně a slušně."

Trump a jeho příznivci ale dál šíří desinformace o údajných rozsáhlých volebních podvodech, přestože soudy, na něž se Trump a jeho tým zatím obrátili, pro to nenašly patřičné důkazy.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Mitch McConnell Senát USA Volby USA USA (Spojené státy americké) Prezident USA Joe Biden

Aktuálně se děje

včera

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijals výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

včera

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

včera

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

Karel Čapek a Olga Scheinpflugová s příbuznými a přáteli na Strži v roce 1935

Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin

Pěkné známky na vysvědčení, to znamená pro dítě úspěch. Že však chabé vysvědčení nemusí značit neúspěch v dospělém životě, o tom svědčí řada osobností, které se i se špatnými známkami zapsaly do dějin. A mnohdy měly ty nejhorší známky právě z předmětů, ve kterých později vynikaly.

včera

včera

včera

včera

včera

Letní počasí

Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní

Česko vstoupilo do víkendu, jenž může být nejteplejším v historii. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) drobně územně upravuje dřívější varování před velmi či dokonce extrémně vysokými víkendovými teplotami, které mohou dosáhnout až 41 stupňů. Na některých místech se zároveň prodlužuje časová platnost varování až do pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry.

včera

včera

Hasiči

Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko

Policisté se takových případů obávali a s ohledem na předpověď počasí před nimi varovali. Přesto v pátek vyjížděly záchranné složky v Praze k případu, kdy v autě navzdory obrovskému horku zůstaly dvě děti. Nezletilí nakonec skončili v péči přivolaných záchranářů. 

včera

Letní noc

Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti

Současná vlna veder je nepříjemná i tím, že se výrazné ochlazení nedostavuje ani v nočních či ranních hodinách. Kromě absolutního teplotního rekordu by mohla být o víkendu zaznamenána i nejteplejší noc v tuzemské historii, naznačil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

včera

včera

včera

26. června 2026 21:42

26. června 2026 20:26

26. června 2026 19:01

Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO

Premiér Andrej Babiš nepotvrdil, že by že ministerstvo zahraničí pod vedením Petra Macinky již oficiálně přihlásilo prezidenta Petra Pavla na nadcházející summit NATO v Ankaře. Předseda vlády na konferenci věnované dopadům sociálních sítí a online prostředí na dětskou populaci pouze uvedl, že předpokládá, že se tak stalo. Tento krok byl přitom časově velmi urgentní, neboť právě pátek představoval nejzazší možný termín pro registraci politických představitelů na toto alianční jednání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy