Trump z politiky nezmizí, tvrdí politolog. Co vyvozuje z jeho čtyřleté vlády?

NÁZOR - Je příliš brzy na přemýšlení o post-trumpovské Americe, soudí Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog z think tanku Berggruen Institute upozorňuje, že dosluhující prezident zůstává populární mezi republikány a bude i v nadcházejících letech hrát v americké politice velkou roli.

Donald Trump

Slabiny volebního systému

"Není však nijak brzy na to začít přemýšlet o post-trumpovské demokracii - politickém systému, který se poučí z výzev a hrozeb, které zažil v uplynulých čtyřech letech," píše Zakaria. Těm, kteří si myslí, že takové obavy jsou přehnané a že Spojené státy ukázaly svou odolnost, doporučuje "podívat se ven".

Donald Trump se podle politologa nadále snaží využívat sílu prezidentského úřadu a veřejné instituce, aby zvrátil výsledky voleb, ačkoliv naštěstí neslaví úspěch - soudy odmítají ohýbání pravidel, i republikány nominovaní soudci se řídí zákonem, nikoliv zájmy své politické strany, a místní úředníci dělají svou práci.  

To je sice povzbudivé, ale uplynulý měsíc přesto odhalil zásadní slabiny amerického volebního systému, deklaruje autor komentáře. Vysvětluje, volby ve Spojených státech nejsou řízeny apolitickými federálními úředníky, ale místními politiky, monitorují je zvolení a dosazení představitelé politických stran, kteří musí podepsat jejich výsledky. Systém dle politologa funguje díky tomu, že obě strany ctí svou povinnost posvětit výsledky voleb, které byly svobodné a spravedlivé, bez ohledu na to, jak dopadly.

"Avšak v těchto volbách Republikánská strana - prezident, celonárodní předseda strany, klíčoví senátoři a šéfové strany v jednotlivých státech - vytvářela nepolevující tlak na místní představitele, aby oddalovali nebo odmítali rutinní potvrzení výsledků," pokračuje Zakaria. Poukazuje, že v Georgii dva stávající republikánští senátoři vyzvali k rezignaci ministra vnitra Brada Raffenspergera, jelikož potvrdil, že volby v tomto státu proběhly svobodně a spravedlivě.

V Michiganu zase straničtí představitelé tlačili na dva republikány ze čtyřčlenné státní volební komise, která potvrzuje výsledky voleb, uvádí autor komentáře. Dodává, že jeden z nich v důsledku těchto výpadů složil funkci a výsledky byly potvrzeny jen díky druhému republikánovi Aeronu Van Langeveldemu, který si stál za tím, že v Michiganu zvítězil Joe Biden o 150 tisíc hlasů.    

Zakaria soudí, že další podobné příběhy ještě vyplují napovrch a je velmi pravděpodobné, že Trump bude nadále útočit na ty republikánské představitele v klíčových státech, kteří odmítnou podpořit jeho tvrzení. Pokud jsou republikáni jako Raffensperger a Van Langevelde vytlačováni z politiky, poselství jejich spolustraníkům zní dle politologa jasně: v případě dalších těsných voleb musíte upřednostnit svou stranu před svou zemí, jinak se rozlučte s kariérou.

Anglosaský vs. francouzský model

Budoucí volební činitelé nemusí být tak čestní, což platí i o mladší a stranicky oddanější generaci soudců, varuje Zakaria. Vysvětluje, že americké volební mechanismy pocházejí z respektovaného anglosaského systému, v němž jsou občané a soukromé subjekty periodicky vyzýváni k plnění veřejných funkcí, což kontrastuje s francouzským systémem, kde větší kontrola připadá státu. Anglosaský systém spoléhá na myšlenku, že občané budou nadřazovat veřejný zájem nad zájem soukromý, což se Trump nyní rozhodl prověřit a zatáhl americkou demokracii do krize, tvrdí odborník.  

"Potřebujeme soubor post-trumpovských reforem, které posílí americkou demokracii," nabádá politolog. Domnívá se, že by měly být vytvořeny nezávislé, nestranické komise, které budou volby řídit namísto stranických představitelů, stejně jako by mělo dojít ke standardizaci pravidel pro registraci voličů, korespondenční hlasování, počítání hlasů a hlášení výsledků.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Spojené státy potřebují také širší reformu, která bude postavená na zkušenosti z Trumpových let a uzákoní pravidla předání prezidentského úřadu, míní Zakaria. Stejně tak doporučuje, aby prezidentští kandidáti povinně zveřejňovali svá daňová přiznání, čímž by voliče upozornili na svůj případný střet zájmů - vítěz voleb by pak měl povinně umístit své firmy do opravdu nezávislého svěřeneckého fondu.

Dále se ukazuje, že prodleva mezi volbami a inaugurací zvoleného prezidenta je v USA příliš dlouhá - mnohem delší než v jiných zemích - a že dosluhující hlava státu má v tomto období neadekvátně velké pravomoci, domnívá se autor komentáře. Připomíná, že Trumpova administrativa na toto nebezpečí jasně ukázala, když původně pozastavila finance na předání moci a odmítla poskytovat Bidenovu týmu zpravodajské informace. Zákon by tak měl zajistit hladké předání úřadu a minimalizovat možnost, že odcházející prezident bude jednat ve svůj prospěch a oslabovat svého nástupce, apeluje politolog.

"Tak rozsáhlým útočením na americkou demokracii Trump vytáhl na světlo její slabiny. Měli bychom tento moment využít a naše instituce posílit," doporučuje Zakaria. Dodává, že v takovém případě bude americká demokracie lépe vybavená pro zvládnutí případné budoucí snahy dalšího Trumpovi podobného politika - případně Trumpa samotného za čtyři roky - opět převrátit systém.

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Související:

Právě se děje

reklama