Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michael Flynn vezme zpět své pod přísahou učiněné doznání, že lhal někdejšímu zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi o svých kontaktech s Rusy před prezidentskými volbami v roce 2016.
Jako důvod tohoto kroku Flynn označil nedodržení původní dohody s americkou administrativou, podle níž se měl výměnou za přiznání viny vyhnout vězení. S odvoláním na Flynnovy právníky o tom dnes informovaly světové agentury.
Příslušnou žádost o stažení doznání podali Flynnovi právní zástupci v úterý. Reagovali tím na doporučení ministerstva spravedlnosti, aby Flynn za lhaní Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) strávil šest měsíců za mřížemi. Obžaloba přitom původně navrhovala, aby byl někdejšímu armádnímu generálporučíkovi s přihlédnutím na jeho rozsáhlou spolupráci s vyšetřovateli udělen trest, který by mu umožnil vězení se vyhnout.
Podle agentury AP se vztahy mezi Flynem a žalobci začaly v posledních měsících zhoršovat. Přispělo k tomu mimo jiné to, že si Flynn najal nový tým právníků, který začal vznášet námitky vůči postupu úřadů při vyšetřování Flynnovy role v takzvané ruské kauze. Tyto námitky sice soud v prosinci zamítl, prokuratura ale začala pochybovat o tom, zda Flynn skutečně přijímá vinu.
Flynn musel kvůli kontaktům s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem z funkce v Bílém domě odstoupit v únoru 2017 po 24 dnech v úřadu. V rezignačním uvedl, že nedopatřením nesdělil viceprezidentovi Miku Penceovi úplné informace o kontaktech s Rusy. V prosinci 2017 se pak přiznal, že Muellerovi, který objasňoval vliv Ruska na americké prezidentské volby, podával lživé informace.
Související
Trump omilostnil svého exporadce Michaela Flynna, popřál mu fantastické Díkuvzdání
Trump se chystá omilostnit svého exporadce Michaela Flynna
Michael Flynn (generál) , Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Robert Mueller (exšéf FBI)
Aktuálně se děje
včera
Sbormistr narazil u soudu. Předběžné opatření komplikuje televizní vysílání
včera
Za dva roky bude v Praze k vidění velký hokejový svátek. Světový pohár s hvězdami NHL
včera
Trump v neomalenosti vůči spojencům překonal Brežněva
včera
Rozhodnuto. Trenér Rulík po sezóně skončí u národního týmu a bude trénovat Kladno
včera
Pravda o útocích na ropná pole. Američané se distancují, ozvali se také Izraelci
včera
Bod obratu. Útoky na plynová pole a rafinérie jsou podle expertů zásadním zlomem ve válce s Íránem
včera
USA a Izrael zasáhly největší naleziště plynu na světě. Ceny ropy prudce rostou, NATO řeší, co s Hormuzským průlivem
včera
Zákazníci jsou stále agresivnější. Známý obchodní řetězec chystá nová opatření
včera
Ve švýcarském lyžařském středisku se zřítila kabina lanovky. Děsivý pád zachytila kamera
včera
Kuba odporuje Trumpovi. Pokus o ovládnutí ostrova narazí na nedobytný odpor, varuje prezident
včera
Naděje na ukončení sporu s Orbánem? EU a Ukrajina dosáhly průlomu v otázce ropovodu Družba
včera
Teherán pohřbívá Larídžáního a Solejmáního. Írán vyslal vlnu raket a dronů na Izrael
včera
Izraelci tvrdí, že zabili dalšího představitele Íránu. Po smrti má být ministr tajných služeb Esmáíl Chatíb
včera
OSN: V roce 2024 zemřelo po celém světě 5 milionů dětí. Většině úmrtí se dalo zabránit
včera
Nejdražší letadlová loď světa USS Gerald R. Ford kvůli požáru odplouvá od Íránu
včera
Americký soud nařídil obnovení vysílání Hlasu Ameriky
včera
Citelná rána v nejkritičtějším momentu moderních dějin. Co pro Írán znamená smrt Larídžáního?
včera
Neponižujte se, vzkazují britští politici králi Karlovi. Nechtějí, aby letěl za Trumpem do USA
včera
Počasí do konce týdne: Dnes bude nejtepleji, pak se začne ochlazovat
17. března 2026 21:42
Válka se dnes vede s iPady, AI bude brzy operovat rychleji než jakýkoli člověk, prohlásil Zelenskyj v Londýně
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během svého významného projevu v Londýně apeloval na evropskou jednotu. Evropu označil za „globální sílu“, kterou svět nezbytně potřebuje a které se žádná jiná mocnost nedokáže postavit, pokud zůstane jednotná. Podle jeho slov je povinností současné generace lídrů jednat tak, aby budoucí pokolení mohla říci, že jejich předchůdci nezaváhali v rozhodujících chvílích a zajistili lidem bezpečný život.
Zdroj: Libor Novák