Ukrajina na zasedání Valného shromáždění OSN označila Rusko za teroristický stát

Ukrajina na zasedání Valného shromáždění OSN vyzvala světové společenství, aby odsoudilo nedávný pokus Ruska o anektování dalšího ukrajinského území. Ukrajinský velvyslanec při OSN Serhij Kyslycja označil Rusko za teroristický stát. Ruské síly včera provedly rozsáhlé raketové a letecké útoky na ukrajinská města včetně Kyjeva, čímž vyvolaly pobouření v řadě zemí.

"Celý svět znovu spatřil pravou tvář teroristického státu, který zabíjí naše lidi," podtrhl Kyslycja. Dnešní ruské útoky proti ukrajinským civilním cílům a energetické infrastruktuře si podle ukrajinských představitelů vyžádaly životy nejméně 14 civilistů a zranily 97 lidí.

Členské státy OSN se dnes sešly na mimořádném zasedání v New Yorku, kde od 15:00 místního času (21:00 SELČ) projednávají rezoluci odsuzující ruskou anexi ukrajinského území. O rezoluci bude podle očekávání 193 členských států hlasovat na konci zasedání. To by se vzhledem k velkému počtu řečníků mohlo protáhnout až do středy, podotkla agentura DPA.

Moskva na konci září ohlásila připojení několika ukrajinských území, nad nimiž se jí během invaze do sousední země podařilo získat kontrolu. Jde o část Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti. Připojení zdůvodnila výsledky hlasování, která předtím v daných částech Ukrajiny narychlo zorganizovala. Většina světa tato hlasování neuznala a Kyjev i Západ ho považují za nezákonné.

Rusko na Valném shromáždění neuspělo s pokusem prosadit, aby se o rezoluci týkající se anexe ukrajinského území hlasovalo tajně. Rezoluce Valného shromáždění nejsou na rozdíl od těch, které jsou přijaty Radou bezpečnosti OSN, závazné. Nadcházející hlasování je ale vnímáno jako test nálady ve světě v kontextu války na Ukrajině.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy