Úřady v USA uvolňují doporučení ohledně cestování pro naočkované

Američanům plně naočkovaným proti koronaviru hrozí při cestování jen nízké riziko a nemusejí se testovat či uchylovat do karantény před ani po cestě do zahraničí. V aktualizaci svých bezpečnostních doporučení to dnes uvedlo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Mezinárodní cestující se ale budou muset i nadále před nástupem do letadla směřujícího do USA prokázat negativním testem, v platnosti zůstávají i další cestovní omezení pro občany cizích zemí.

Podle šéfky CDC Rochelle Walenské je nyní plně naočkován každý pátý dospělý Američan. Poznamenala nicméně, že navzdory nižšímu riziku Američanům nadále nedoporučuje příliš cestovat kvůli postupnému nárůstu denního počtu pozitivních nálezů na SARS-CoV-2 z posledních týdnů.

Uvolnění doporučení CDC, které dosud od všech zbytných cest odrazovalo, je podle agentury Reuters vítanou vzpruhou pro americký turistický sektor. Ten je nyní stále jen na 43 procentech své úrovně proti období před propuknutím pandemie. Změna postoje amerických úřadů je rovněž podle odborníků nevyřčeným potvrzením účinnosti vakcín a mohla by k naočkování přesvědčit i některé Američany, kteří dosud s injekcí váhali.

V platnosti však stále zůstává zákaz pro vstup do USA všem osobám, které v posledních 14 dnech pobývaly na území států schengenského prostoru včetně České republiky, a dále Británie, Irska, Brazílie, Číny a Jihoafrické republiky. Podle nejmenovaného vládního zdroje nyní v administrativě prezidenta Joea Bidena začínají rozhovory o tom, kdy tato mezinárodní omezení uvolnit, uvedl Reuters. V blízké době se ale zřejmě žádné změny stávajících opatření nechystají.

V platnosti rovněž zůstává omezení cest přes pozemní hranici s Mexikem a Kanadou. Nemění se ani pravidla ohledně nošení roušek v prostředích hromadné dopravy, která zavedl Biden hned po lednovém nástupu do úřadu.

Američané začali podle Reuters v posledních týdnech cestovat ve zvýšené míře i přes dosavadní hlasité odrazování ze strany amerických úřadů. Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA) uvedl, že v neděli odbavil 1,57 milionu cestujících za den, což je nejvíce od loňského března. Méně než milion lidí přitom americkými letišti prošlo naposledy 10. března.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozhodnuto. USA odejdou z Afghánistánu k 11. září, Česko své vojáky stáhne…

14.04.2021 21:15 Spojené státy začnou společně se svými spojenci stahovat vojáky z Afghánistánu od 1. května. Ze…

Venezuelská vláda blokuje dovoz vakcín, napsala opozice OSN

14.04.2021 18:50 Venezuelská opozice vedená Juanem Guaidóem vyzvala OSN, aby odsoudila venezuelskou vládu za další…

Přítomnost vojáků USA v Afghánistánu nelze podle Bílého domu vysvětlovat…

14.04.2021 17:59 Teroristické útoky z 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu nemohou sloužit jako vysvětlení pro…

Zemřel Bernie Madoff, autor největšího finančního podvodu v historii USA

14.04.2021 16:28 V americké federální věznici zemřel v 82 letech finančník Bernie Madoff, autor největšího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama