Úřady vyšetřovaly kvůli korupci dva lidi z okolí Trumpa, zjistil list New York Times

Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti ohledně možných úplatků v Bílém domě výměnou za zajištění prezidentské milosti se týkalo jednoho ze spolupracovníků prezidenta Donalda Trumpa a právníka jeho zetě a poradce Jareda Kushnera. Napsal to list The New York Times (NYT) s odkazem na dvě osoby seznámené s případem.

Federální soudkyně tento týden odtajnila značně začerněné soudní dokumenty, podle nichž ministerstvo vyšetřovalo korupční kauzu, v níž někdo nabídl "významný politický příspěvek výměnou za prezidentskou milost nebo odložení výkonu trestu". Podle NYT se přitom vyšetřování týkalo Kushnerova právníka Abbe Lowella a Elliotta Broidyho, který Trumpovi a republikánům pomáhá s vybíráním financí na kampaň.

Oba údajně požádal realitní magnát Sanford Diller o pomoc se zajištěním odpuštění trestu pro psychologa Hugha Barase. Ten dostal 30měsíční trest za daňové podvody a zneužívání sociálních dávek. Panuje podezření, že Diller podle plánu složil velký finanční příspěvek blíže neurčenému příjemci, čímž měl zajistit Barasovi milost. Diller však zemřel na začátku roku 2018 a není jasné, zda plán od té doby nějakým způsobem pokračoval dál.

Podle zdrojů NYT se jistý člověk spojil s vrchním právním poradcem prezidenta, aby se ujistil, že se žádost o milost dostala ke správným lidem. Z dokumentů soudu však není jasné, kdo s činiteli v Bílém domě komunikoval a zda vládní činitelé nějak reagovali. Baras milost nedostal a v srpnu 2019 mu skončil trest. Lowellův právník popřel, že by jeho klient zprostředkovával jakýkoliv úplatek.

Právník Broidyho pak NYT řekl, že jeho klient sehrál v celé záležitosti jen malou roli a neudělal nic nelegálního. Diller u Broidyho údajně sháněl právníka ve Washingtonu, který by mu mohl pomoci se žádostí o milost, a ten ho nasměroval ke Kushnerově právníkovi Lowellovi. "To není lobbing a pan Broidy není vyšetřován ani nebyl obviněn z jakýchkoliv pochybení," řekl jeho právník.

Bílý dům záležitost nekomentoval, stejně jako ministerstvo spravedlnosti, které již dříve uvedlo, že se vyšetřování netýkalo nikoho ze současné administrativy. Trump na twitteru informace označil za "falešné zprávy".

Trump za své prezidentství udělil několik kontroverzních milostí, například finančníkovi Michaelu Milkenovi či svému exporadci Rogeru Stoneovi. Před několika dny ukončil stíhání svého dalšího poradce Michaela Flynna. Podle pozorovatelů udělí Trump zřejmě ještě řadu milostí před koncem svého mandátu, což nicméně udělalo také mnoho jeho předchůdců v úřadě.

Prezidentovy pravomoci jsou v tomto směru neomezené a žádný zákon například nezakazuje, aby prezident obdržel velký dar od někoho, komu právě udělil milost. Podle NYT by však bylo nelegální otevřeně podmiňovat dar udělením milosti. Vyšetřovatelé rovněž uvádějí, že se osoby, na něž se zaměřili, mohly provinit i tím, že se nezaregistrovaly jako lobbisté, ačkoliv se snažily ovlivňovat rozhodování zvolených činitelů.

Podle dokumentů zveřejněných soudkyní narazili vyšetřovatelé také na emaily, které naznačují další trestnou činnost vyšetřovaných osob, bližší informace však nejsou k dispozici.

Související

Donald Trump, 45. prezident USA

Trumpa bude soudit soudce z procesu s Trump Organization

Soudce přidělený k případu obviněného bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa se jeho okolím nezabývá poprvé, informují americká média. Manhattanský soudce Juan Merchan minulý rok vynesl rozsudek nad Trumpovou společností Trump Organization a momentálně také předsedá procesu s Trumpovým bývalým poradcem v Bílém domě Stevem Bannonem.
Donald Trump

Z Trumpa si lidé utahují kvůli obvinění. Připomínají mu roli v Sám doma

Trestní stíhaní bývalého prezidenta a jedné z nejvýraznějších tváří současné americké politiky Donalda Trumpa vyvolalo vlnu nevole u jeho podporovatelů v Republikánské straně i mimo ni, ale také dalo vzniknout mnoha vtipům, které mezi Trumpovými názorovými oponenty kolují na sociálních sítích. Jeho obvinění komentoval i hollywoodský režisér Quentin Tarantino nebo slavný moderátor Jimmy Fallon.

Více souvisejících

Donald Trump Jared Kushner Prezident USA USA (Spojené státy americké) Korupce

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 10 minutami

před 11 minutami

Šéf pákistánského Taibanu Hakimulláh Mahsúd

Tálibán zadržuje tři britské občany

Afghánské radikální vládní hnutí Tálibán zadržuje tři britské občany, včetně dvou, kteří ve středoasijské zemi pracovali pro neziskovou organizaci. Uvedl to dnes server BBC News, podle něhož se britské ministerstvo zahraničí trojici mužů snaží kontaktovat.

před 14 minutami

Obyvatelé uklízejí po ničivých tornádech v Little Rock, AR, ve Spojených státech (1. dubna 2023).

Řádění tornád v USA stálo nejméně 22 životů

Počet obětí po sérii tornád na jihu a středozápadě Spojených států stoupl na nejméně 22. Desítky dalších lidí utrpěly zranění, uvedl v noci na dnešek zpravodajský server NBC News, podle něhož bouřlivé počasí způsobilo i značné škody na majetku.

před 17 minutami

Sydney

Sydney zasáhly bleskové povodně, obešly se bez obětí

Silný déšť dnes vyvolal v Sydney na východním pobřeží Austrálie bleskové povodně. Před přívaly vody se jeho obyvatelé bránili vršením pytlů s pískem. Úřady před nepřízní počasí varovaly předem, přesto přijaly na 50 žádostí o pomoc s poškozenými střechami nebo vodou v domech, uvedla agentura Reuters.

před 19 minutami

před 21 minutami

Markéta Pekarová Adamová

Opozice chce odvolat Pekarovou Adamovou z čela Sněmovny, zřejmě neuspěje

Poslanci by mohli jednat na nadcházející schůzi o odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z funkce předsedkyně Sněmovny. Pokus opozičních hnutí ANO a SPD však s největší pravděpodobností úspěšný nebude. Ve sněmovním finále je například zakotvení výše platů učitelů, které budí kontroverze kvůli jeho možnému zúžení. Dolní komora by také měla pokračovat ve schvalování sporných změn ve volbě radních České televize a Českého rozhlasu.

před 23 minutami

před 28 minutami

před 32 minutami

před 36 minutami

před 40 minutami

Pohled na oblas reaktoru.

V jaderném komplexu KLDR je podle satelitních snímků vysoká aktivita

Satelitní snímky ukazují vysokou aktivitu v hlavním severokorejském jaderném komplexu. Aktivita se zvýšila poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil zvýšit výrobu paliva pro bomby kvůli rozšíření jaderného arzenálu země. Uvedla to americká analytická skupina 38 North.

před 1 hodinou

včera

Donald Trump, 45. prezident USA

Trumpa bude soudit soudce z procesu s Trump Organization

Soudce přidělený k případu obviněného bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa se jeho okolím nezabývá poprvé, informují americká média. Manhattanský soudce Juan Merchan minulý rok vynesl rozsudek nad Trumpovou společností Trump Organization a momentálně také předsedá procesu s Trumpovým bývalým poradcem v Bílém domě Stevem Bannonem.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Rusko v čele Rady bezpečnosti? Totální bankrot OSN, tvrdí Zelenskyj

Převzetí rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN Ruskem je symbolickou ranou pro systém mezinárodních vztahů založený na pravidlech. Na twitteru to dnes uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Samotný prezident Volodymyr Zelenskyj pak ve večerním videoposelství uvedl, že je absurdní, že Rusko převzalo rotující předsednictví, podle něj to ukazuje na "totální bankrot" této instituce.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Obce a kraje loni hospodařily s přebytkem. Meziročně ale klesl

Obce a kraje v Česku loni hospodařily s přebytkem 32,8 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká televize (ČT) na základě údajů ministerstva financí. I v předchozích letech bylo hospodaření samospráv v plusu. Meziročně ale loni přebytek klesl, předloni totiž činil 41,4 miliardy. Přesto je podle ČT výsledek za rok 2022 třetím nejlepším od vzniku samostatné České republiky.

Aktualizováno včera

Little Rock v Arkansasu po řádění tornáda (31. března 2023).

Ničivá tornáda zasáhla jih a středozápad USA. Nejméně 18 lidí zemřelo

Tornáda ve Spojených státech za poslední den zabila nejméně 18 lidí a způsobila značné škody na majetku. Bouřlivé počasí se projevovalo napříč většinou amerického jihu a středozápadu, nejméně v sedmi státech se však podle agentury AP vytvořila tornáda, kterých mohly být desítky. Oběti hlásí státy Arkansas, Indiana, Alabama, Illinois a Mississippi a Tennessee.

včera

Velká Británie

Britové chtějí omezit objem odpadních vod v řekách a mořích

Britské ministerstvo životního prostředí v příštích dnech představí svůj návrh na odstranění maximální výše pokuty pro vodohospodářské společnosti, které vypouštějí nezpracovanou odpadní vodu do řek a moří. Dnes o tom informovala stanice BBC. Stanice také připomíná, že vypouštění odpadů do vodních toků je v některých případech legální, avšak vždy je hrozbou pro zdraví ekosystémů i lidí.

Aktualizováno včera

Tromba zachycená u Letovic.

První letošní tornádo v ČR potvrzeno. Objevilo se na Blanensku

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevilo slabé tornádo. Uvedl to dnes na twitteru Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), šlo podle něj o první letošní tornádo v Česku. Že vzdušný vír dosedl na zem, potvrdila podle ústavu nezisková organizace Czech Thunderstorm Research Association (CTRA). 

včera

Česko zasáhl seznam rušených pošt. Když to zvládly banky, zvládne to i ona

Česká pošta se odhodlala ke kroku, který je v její nepříznivé hospodářské situaci prakticky nezbytný: zruší přibližně tři stovky svých poboček. Už se také ví, které to jsou. Dotčené obce a jejich starostové se samozřejmě ozývají. Nelíbí se jim to. Což je pochopitelné. Lidé v obci či městě zrušení pobočky pošty leckdy přičtou ke zlu místnímu starostovi mnohem spíše než vedení podniku, nebo dokonce ministerstva vnitra, „tam někde daleko v Praze“. Komentuje situaci ekonom Kovanda.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy