USA nedají víza Írancům, kteří potlačují demonstrace

Spojené státy nebudou udělovat víza současným ani bývalým íránským činitelům, kteří se ve své zemi podílejí na potlačování pokojných demonstrací. Dnes to podle agentury Reuters oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Americké ministerstvo financí, které je správcem sankcí, mezitím sdělilo, že USA zařadily na černou listinu dva íránské soudce, kteří trestají Íránce a také lidi s dvojím občanstvím za to, že svobodně vyjadřují svůj názor.

Pompeo ke zpřísnění vízové politiky uvedl, že to je součást zvyšování tlaku na íránský režim, kterému Washington vedle totalitní vlády vyčítá i jeho jaderný program. Teherán nicméně americké obvinění z výroby nukleárních zbraní odmítá a tvrdí, že program je čistě vědecký a hospodářský.

V listopadu v Íránu vypukly demonstrace a nepokoje kvůli zvýšení cen benzinu až o 300 procent. Teherán dosud pohonné hmoty štědře dotoval. Úřady následně kvůli protestům zablokovaly přístup na internet a proti demonstracím, které přerostly v nesouhlas s náboženským vedením země, tvrdě zakročily. Podle odhadu organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) zemřelo při protestech přes 300 lidí.

Bránění svobodnému projevu v Íránu kritizují USA dlouhodobě. Americký ministr financí Steven Mnuchin v prohlášení uvedl, že USA nebudou nespravedlnosti a útisku v zemi nečinně přihlížet. Oba soudci, kteří jsou nově na sankční listině, podle ministerstva financí USA nespravedlivě trestali novináře, právníky, politické aktivisty či příslušníky náboženských a etnických menšin za to, že chtěli svobodně vyjádřit názor.

Zařazení na index znamená, že případný majetek obou mužů pod americkou jurisdikcí bude zmrazen. Sankce hrozí i zahraničním bankám a dalším společnostem, které by s oběma Íránci obchodovaly či jim poskytovaly služby.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Írán Demonstrace v Íránu víza

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy