USA vyzvaly Rusko k respektování suverenity Běloruska

Spojené státy dnes vyzvaly Rusko k respektování státní suverenity Běloruska v reakci na dřívější výrok Moskvy, že je připravena u svého souseda vojensky zasáhnout, pokud se tamní protesty vymknou kontrole. Informovala o tom agentura AFP.

Kayleigh McEnanyová, mluvčí Donalda Trumpa
doporučujeme

"Rusko musí respektovat suverenitu Běloruska a právo jeho lidu zvolit si svobodně a spravedlivě svoje vůdce," prohlásila dnes při tiskové konferenci mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová. "Významné počty Bělorusů, kteří pokojně protestují, jsou jasnou ukázkou toho, že vláda již nemůže ignorovat volání lidí po demokracii," dodala.

V Bělorusku pokračují již několik týdnů protesty proti výsledku prezidentských voleb z 9. srpna, v nichž podle volební komise získal již svůj šestý mandát současný prezident Alexander Lukašenko. Opozice však výsledky zpochybňuje a volá po nových volbách a Lukašenkově odstoupení.

Prezident však prozatím odmítá s protestujícími jednat a nadále setrvává u moci. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval obě strany k dialogu, ale zároveň minulý týden prohlásil, že je připraven do Běloruska vyslat vojáky, pokud se tamní situace zhorší.

Evropská unie následně Moskvu vyzvala, aby se zdržela intervence do Běloruska, a Francie uvedla, že vstup ruských vojsk do situace by bylo "to nejhorší", co by se mohlo stát.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v USA: Trump se nezaručil, že by v případě prohry předal moc pokojně

24.09.2020 10:07 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump se ve středu odmítl jasně vyjádřit k tomu, zda by v případě prohry…

Ve městě Louisville vypukly násilné protesty, dva policisté postřeleni

24.09.2020 07:37 Během protestů, které vypukly ve městě Louisville v americkém státu Kentucky po středečním…

Americká rýže Uncle Ben's mění název, obal bude bez usměvavého černocha

24.09.2020 07:29 Z obalů rýže Uncle Ben´s zmizí obrázek usměvavého prošedivělého černocha a také samotný výrobek…

Trump oznámí kandidátku do nejvyššího soudu v sobotu večer

23.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do amerického nejvyššího soudu v sobotu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama