USA vyzvaly Rusko k respektování suverenity Běloruska

Spojené státy dnes vyzvaly Rusko k respektování státní suverenity Běloruska v reakci na dřívější výrok Moskvy, že je připravena u svého souseda vojensky zasáhnout, pokud se tamní protesty vymknou kontrole. Informovala o tom agentura AFP.

Kayleigh McEnanyová, mluvčí Donalda Trumpa
doporučujeme

"Rusko musí respektovat suverenitu Běloruska a právo jeho lidu zvolit si svobodně a spravedlivě svoje vůdce," prohlásila dnes při tiskové konferenci mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová. "Významné počty Bělorusů, kteří pokojně protestují, jsou jasnou ukázkou toho, že vláda již nemůže ignorovat volání lidí po demokracii," dodala.

V Bělorusku pokračují již několik týdnů protesty proti výsledku prezidentských voleb z 9. srpna, v nichž podle volební komise získal již svůj šestý mandát současný prezident Alexander Lukašenko. Opozice však výsledky zpochybňuje a volá po nových volbách a Lukašenkově odstoupení.

Prezident však prozatím odmítá s protestujícími jednat a nadále setrvává u moci. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval obě strany k dialogu, ale zároveň minulý týden prohlásil, že je připraven do Běloruska vyslat vojáky, pokud se tamní situace zhorší.

Evropská unie následně Moskvu vyzvala, aby se zdržela intervence do Běloruska, a Francie uvedla, že vstup ruských vojsk do situace by bylo "to nejhorší", co by se mohlo stát.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama