Ústavní žaloba na Trumpa poputuje do Senátu příští týden

Text ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa odešle vedení Sněmovny reprezentantů do Senátu příští týden. Oznámila to dnes ve Washingtonu šéfka sněmovny, demokratka Nancy Pelosiová. Senát pak zahájí konečné zvažování žaloby, procedurálně srovnatelné se soudním procesem. Podle převažujícího mínění ale horní komora Kongresu ovládaná republikány prezidenta úřadu nezbaví.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Text žaloby je hotov a schválen už od 18. prosince, ale demokraté, kteří mají ve Sněmovně reprezentantů většinu, s odesláním dokumentu do Senátu váhali. Podle republikánských kritiků chtěli proces impeachmentu zdržovat, aby žaloba prezidenta neopustila první stránky amerických novin. Vědí prý totiž, že případ v Senátu neprojde a kauza skončí.

"Požádala jsem předsedu právního výboru (Sněmovny reprezentantů) Jerryho Nadlera, aby příští týden zahájil výběr manažerů impeachmentu a odeslal články žaloby Senátu," uvedla v prohlášení Pelosiová. Takzvaní manažeři ústavní žaloby, delegovaní Sněmovnou reprezentantů, při projednávání v Senátu působí jako žalobci. Jejich volbu bude mít v rukou opoziční Demokratická strana.

Jak přesně bude senátní projednávání impeachmentu vypadat, není zatím jasné. Ústava proceduru neupřesňuje. Demokraté trvají na tom, aby byly předloženy důkazní listiny a předvoláni svědkové, zejména bývalý Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton. Republikáni ale takový postup odmítají a chtějí vyřídit impeachment co nejdřív, aby se do listopadových prezidentských voleb zbavili jeho negativních politických následků.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skauti v USA krachují. Organizace čelí lavině žalob kvůli sexuálním…

18.02.2020 13:16 Hlavní skautská organizace ve Spojených státech Boy Scouts of America (BSA) dnes požádala u soudu…

Jeff Bezos zachraňuje Zemi. Na boj s klimatickými změnami dá miliardy

18.02.2020 07:59 Zakladatel a šéf společnosti Amazon Jeff Bezos poskytne na boj s klimatickými změnami deset miliard…

Změna politiky USA není možná? Analytik nastínil, jak to chodí ve…

18.02.2020 00:01 NÁZOR - Prezidentská volební kampaň ve Spojených státech může být vzrušující, ohromující,…

Není úniku. Migrační politika USA a Mexika má ničivý dopad na zdraví…

17.02.2020 18:05 Nová migrační politika Spojených států a Mexika udržuje mnohé obyvatele Střední Ameriky v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama