Šíření covidu v USA opět nabralo na síle, počty nakažených i mrtvých jsou bezprecedentní

Ve Spojených státech se nadále zrychluje šíření koronaviru a statistiky dosahují bezprecedentních hodnot. Za poslední den USA zaregistrovaly přes 217.000 nově nakažených osob a dalších 2879 mrtvých s covidem-19, uvádí na specializovaném portálu americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). Kalifornie se chystá ve vybraných regionech zavést přísná omezení pohybu.

Čísla za čtvrtek podle JHU opět posunula denní rekordy v USA. Středeční součet sice ve statistice JHU původně činil 3157 mrtvých, autoři databáze ale bilanci později upravili a údaj snížili na 2804. Podobné počty obětí i nákaz hlásí deník The New York Times, v jehož grafu je maximem 2885 nově nahlášených úmrtí ze středy. Žádná jiná země se na takto vysoké hodnoty nedostala.

Zdravotničtí experti v poslední době opakovaně varují, že Spojené státy čekají těžké zimní měsíce. Vyzývají přitom Američany k dodržování hygienických a společenských restrikcí. Jejich rady však neuposlechly miliony lidí, kteří se vydali za svými příbuznými při příležitosti Dne díkuvzdání, což podle odborníků povede v příštích dnech k dalšímu nárůstu počtu nových případů a s několikatýdenním zpožděním zřejmě i ke zvýšení statistik zemřelých.

V USA roste rovněž počet hospitalizovaných lidí s nemocí covid-19, který ve středu poprvé od začátku epidemie překročil hranici 100.000. Hospitalizace jsou rychle na vzestupu především ve čtyřech nejlidnatějších státech - Kalifornii, Floridě, New Yorku a Texasu, uvádí iniciativa The COVID Tracking Project.

Na mnoha místech již začíná hrozit naplnění kapacit nemocnic, kterým většinou chybí personál.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom ve čtvrtek oznámil, že ve většině oblastí státu začnou brzy platit přísná karanténní opatření. Vztahovat se budou na regiony, kde bude na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích zbývat jen 15 procent kapacity. Podle Newsoma bude taková situace do konce týdne ve všech oblastech Kalifornii s výjimkou San Franciska a okolí, kde uzávěra začne podle předpokladů ve druhé polovině prosince.

It's important to stay active and connected during these times.Keep connected virtually.Get outdoors:•Go to a park or a beach •Go on a hike •Go on a bike ride •Go fishing •Do yoga•Walk your dog•Go on a run•Go skiing, snowboarding

— Gavin Newsom (@GavinNewsom) December 3, 2020

Obyvatelé postižených oblastí budou muset zůstávat doma a vycházet budou moci jen kvůli nezbytným pochůzkám, jako je nákup základních potravin či návštěva lékaře. Povoleno bude i venčení psů nebo individuální sportování. Uzavřeny budou restaurace, které budou moci vydávat jen jídlo s sebou, bary, tělocvičny, kadeřnictví nebo kasina. Povoleny nebudou ani bohoslužby v uzavřených prostorách.

Očekávané restrikce v Kalifornii jsou zatím nejpřísnější ze všech současných omezení v amerických státech. Restrikce či povinnost nosit roušku však zavádí také řada dalších států, šíření viru totiž postupuje v podstatě ve všech. Stále však chybí centrálně koordinovaný postup proti pandemii, po kterém už týdny volají zdravotničtí experti.

Nadějí na zastavení nákazy je několik vakcín, které prokázaly účinnost v testech a musí nyní projít schvalovacím procesem amerických regulačních úřadů. Expertka krizového štábu Bílého domu Deborah Birxová však ve čtvrtek upozornila, že očkování všech Američanů s vyšším rizikem těžkého průběhu covidu-19 bude trvat přinejmenším týdny, pravděpodobně však měsíce.

Americký viceprezident Mike Pence, který krizovému štábu předsedá, dnes při návštěvě centrály Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v Atlantě uvedl, že "od bezpečné a účinné vakcíny nás dělí jen dny". Řekl, že USA prochází "náročnou dobou", ale že je díky očekávaném schválení vakcíny čeká "období naděje". Jeden z expertů CDC byl podle listu NYT o poznání přímočařejší a mimo jiné uvedl: "Poskytovatelé zdravotní péče jsou přetížení, lůžka jsou plná."

Prezident USA Donald Trump, který hrozbu koronaviru od počátku podceňuje, se k vývoji epidemie v USA od prezidentských voleb v podstatě nevyjadřuje, a to ani na sociálních sítích. Reportérka televize NBC v noci na dnešek na twitteru uvedla, že z posledních více než 70 Trumpových tweetů se covidu-19 netýkal ani jeden. Na prezidentovo mlčení byla ve středu tázána jeho mluvčí Kayleigh McEnanyová, která v odpovědi zmínila Trumpův projev o vakcínách z první poloviny listopadu. "Práce, kterou odvedl, mluví sama za sebe," dodala.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Gavin Newsom Kalifornie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

včera

včera

Trump: Biden je křivák, který nebyl nikdy vhodný pro kandidaturu. Harrisovou bude snazší porazit

Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump v neděli prohlásil, že by bylo snazší porazit viceprezidentku Kamalu Harrisovou než současného prezidenta Joea Bidena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy