V USA vykonali v tomto týdnu třetí federální popravu

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes nechalo vykonat třetí federální popravu během jednoho týdne po sedmnáctileté přestávce.

Dvaapadesátiletý Dustin Lee Honken byl v popravčí místnosti federální věznice Terre Haute v Indianě prohlášen za mrtvého, oznámily tiskové agentury s odvoláním na reportéry, kteří přihlíželi podání smrtící injekce.

Honken, který se ze studenta chemie stal dealerem metamfetaminu, byl roku 2004 odsouzen za to, že v roce 1993 spolu se svou přítelkyní v Iowě zavraždili pět lidí, včetně dvou dívek ve věku šesti a deseti let. Podle prokurátora se zbavil svědků, aby jim zabránil svědčit v jeho drogovém případu.

Vězeň, který u soudu proslul svou výřečností u soudu a dlouhým prohlášením o své nevině při svém odsouzení, hovořil jen krátce, neoslovil členy rodiny obětí, ani neřekl, že je mu líto spáchaného zločinu. "Svatá Marie, matko boží, modli se za mě," zněla vězňova poslední slova podle agentury AP.

Honkenův právník Shawn Nolan řekl, že jeho klient se jako oddaný katolík kál za své zločiny. "Nebyl důvod, aby ho vláda zabila," řekl Nolan.

Bývalý federální soudce na penzi Mark Bennett, který dohlížel na Honkenův proces v roce 2004, již dříve uvedl, že obecně je proti trestu smrti. Ale pokud si jej někdo zasloužil, tak to byl Honken, dodal.

První federální poprava byla vykonána poté, co americký nejvyšší soud počátkem týdne povolil po 17 letech přestávky obnovit v USA popravy uložené v trestních případech podle federálních zákonů. Některé státy, jako je třeba Texas nebo Missouri, ale každý rok popraví několik lidí na základě zákonů platných v těchto regionech USA.

Rozhodnutí nejvyššího soudu se dotýkalo čtyř osob čekajících na vykonání rozsudku smrti v nejbližší době.

Prvním, kdo byl na základě tohoto rozhodnutí v úterý popraven, byl trojnásobný usvědčený vrah Daniel Lewis Lee. Na tento týden byly naplánovány popravy dalších dvou odsouzenců Wesleyho Iry Purkeyho a Dustina Lee Honkena. V srpnu pak má být popraven Keith Dwayne Nelson.

O obnovu poprav usilovala administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Ministr spravedlnosti William Barr řekl, že jeho úřad má povinnost vykonat rozhodnutí soudů včetně rozsudků smrti a poskytnout pozůstalým pocit ukončení případu. Rodina obětí Leeova zločinu si ale popravu nepřála. Chtěla, aby Lee dostal doživotní trest jako jeho komplic.

Související

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Trest smrti popravy

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

Válka na Ukrajině: Rusové pokračují v aktivitě u Avdijivky, potvrzuje to i ISW

Rusové pokračují v aktivitě u měst Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle generálního štábu čelila Ukrajina za poslední den 28 raketovým útokům a 27 leteckým úderům. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy