V USA zaznamenali první případy nákazy zmutovaným koronavirem

V Coloradu zaznamenali v úterý první případ nákazy zmutovaným koronavirem. Na twitteru to oznámil místní guvernér. Podezření na druhý případ nákazy oznámili epidemiologové hned následující den. Další výskyt potvrdil ve středu i kalifornský guvernér.

Guvernér státu Colorado Jared Polis v úterý informoval na twitteru o prvním zaznamenaném případu nákazy zmutovaným koronavirem. Dle coloradské laboratoře se mělo jednat o teprve dvacetiletého mladíka. První případy nákazy novou variantou koronaviru ohlásila Británie. Zmutovaný virus se ale prokázal i na jiných místech Evropy. 

Mladík z Colorada však v nedávné době údajně nikam necestoval. Státní příslušníci o nálezu vyrozuměli Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a mladík byl umístěn do izolace. Podezření na druhý případ se objevilo hned následující den. Na středeční tiskové konferenci to potvrdila místní epidemioložka Rachel Herlihyová. 

,,O jednom už víme. Je ale možné, že tu máme další případ s linií B.1.1.7,“ uvedla. I tento muž pochází z Colorada. Oba navíc údajně působili v pečovatelském domě ve městě Simla nedaleko Denveru. Podle Herlihyové prozatím není jisté, zda se muži nakazili uvnitř zařízení nebo mimo něj.

Již v polovině prosince se uvnitř tohoto pečovatelského domova nákaza prokázala, a to hned u 20 zaměstnanců a 26 obyvatel domova z nichž 4 zemřeli. Dle místních odborníků, kteří v domově od úterka sbírají vzorky pro další testování, se zde však žádné známky výskytu zmutovaného viru prozatím neobjevily.

Herlihyová dále uvedla, že ani druhý z mužů se v poslední době nevyskytoval mimo území Spojených států. Ve středu oznámila první případ i Kalifornie. Americký epidemiolog Anthony Fauci v této souvislosti dodal, že počty nakažených novým koronavirem budou ve Státech jistě přibývat.

Britští vědci se domnívají, že linie B.1.1.7 je až o 70 % nakažlivější než dosavadní varianty, neměla by však představovat větší zdravotní riziko. ,,Pokud jste nemocní, namísto dvou až tří lidí nakazíte čtyři až pět,“ uvedl ředitel coloradského resortu zdravotnictví a životního prostředí Eric France.

S výskytem nové a nakažlivější varianty koronaviru se France obává přetížení kapacit již tak plně vytížených nemocnic. Americký koordinátor testování Brett Giroir volá po častějším sekvenování, aby se nové případy nákazy zmutovaným koronavirem odhalily včas.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Anthony Fauci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy